Vocolinc Flowerbud, lagështuesi i shpërndarësit të aromës në përputhje me HomeKit

Kategoritë e aksesorëve të pajtueshëm me HomeKit janë në rritje, dhe sot ne po shikojmë një produkt unik në kategorinë e tij: shpërndarësi i aromës FlowerBud nga Vocolinc. Një pajisje që është lagështues, shpërndarës aromash dhe llambë, të gjitha në një, dhe kjo gjithashtu ka të gjitha funksionet që i jep pajtueshmëria HomeKit (përveç Amazon Alexa dhe Google Assistant).

Një lagështues. një llambë dhe një shpërndarës

Nga tre funksionet që kryen kjo pajisje inteligjente, HomeKit vërtet njeh vetëm dy: lagështuesin dhe llambën. Platforma e automatizimit në shtëpi e Apple nuk përfshin shpërndarës të aromave midis kategorive të saj, por Vocolinc ka pasur idenë e lumtur të përfitojë nga funksioni i lagështuesit për të përhapur aromat dhe kështu mbajeni dhomën tuaj me erë të këndshme ndërsa arrini lagështinë optimale. Nëse kësaj i shtojmë se aromës së mirë mund të shtoni një ndriçim dekorativ që mund ta modifikoni sipas dëshirës tuaj, rezultati është një aksesor shumë i zhdërvjellët në të cilin me siguri do të mendoni për shumë vende të mundshme në shtëpinë tuaj.

Përkundrazi, dizenjimi i tij nuk është i largët. Nëse jeni duke kërkuar shpërndarës, me siguri do të gjeni pajisje shumë të ngjashme, por Vocolinc dëshironte t’i jepte një prekje më personale, sikur të ishte një lule (prandaj dhe emri i saj). Isshtë bërë prej plastike të bardhë mat, me një copë të tejdukshme e cila është ajo që lejon të shihet drita. Nuk është një pajisje që shquhet për cilësinë e materialeve të saj, por nëse marrim parasysh funksionin e saj, nuk i nevojitet aspak.

Shtë i përbërë nga dy pjesë që mund të ndahen lehtësisht. Baza është përgjegjëse për ruajtjen e ujit për të lagur, në të cilin mund të shtojmë ndonjë vaj esencial aromatik. Kjo bazë është aty ku ndodhen të gjithë elementët e rëndësishëm të kësaj FlowerBud Vocolinc, pjesa e sipërme është vetëm një "hinkë" përmes së cilës del uji i avulluar së bashku me aromën që keni shtuar. Depozita e saj është rreth 300ml, e cila nuk është shumë ose pak. Me përdorimin që i jap (rreth 4 orë në ditë) duhet ta mbush çdo dy ditë, megjithëse kjo do të ndryshojë shumë në varësi të lagështisë që dëshironi të arrini dhe lagështisë ekzistuese të ambientit.

Dy butona të vendosura në pjesën e përparme ju lejon të kontrolloni manualisht funksionet e këtij FlowerBud, e cila është gjithmonë një prekje e bukur. Çaktivizimi ose ndezja e dritës, ndryshimi i ngjyrës, fikja ose ndezja e lagështuesit dhe vendosja e një kohëmatës (2, 4 dhe 6 orë) janë funksionet që ne mund të kryejmë me këto butona pa pasur nevojë të përdorim iPhone-in tonë.

Dhe aroma? Vocolinc nuk përfshin asnjë mostër në kutinë e tij, por ne mund të përdorim gjithçka që na pëlqen. Shtë shumë e lehtë për tu gjetur në dyqanet fizike ose në internet, si p.sh. ky grup vajrash me aroma të ndryshme që mund t’i merrni në Amazon për vetëm 12,99 € (lidhje) Në varësi të numrit të pikave që shtoni në ujë në rezervuar, intensiteti i erës në dhomë do të ndryshojë. Nëse përvoja ime ju shërben, 10 pika vaj në një rezervuar të plotë (300 ml) përdoren për të mbajtur një aromë të këndshme gjatë dy ditëve që zgjat rezervuari i ujit. Kur e mbushni përsëri, shtoni gjithashtu dhjetë pika dhe mund ta ndryshoni aromën sipas dëshirës tuaj.

Nëse doni të shihni se si funksionon kjo FlowerBud, hiqni pjesën e sipërme dhe do të shihni se si avujt e ujit nga baza ndërsa uji lëviz në të gjithë rezervuarin. Kjo është arsyeja pse ajo punon si një shpërndarës aromash, pasi megjithëse vaji nuk tretet në ujë (qartë) kur është në lëvizje të vazhdueshme përzierja arrihet. Duhet thënë se nuk duhet të keni frikë se mobiljet ku ndodhet kjo FlowerBud do të dëmtohen nga lagështia, pasi në sipërfaqen e saj nuk ka asnjë gjurmë më të vogël të ujit pasi unë e kam përdorur atë. Sigurisht ... mos e hiqni pjesën e sipërme sepse atëherë uji do të bjerë në mobilje.

Lidhur me funksionin e saj si llambë, nuk është një pajisje që mund ta përdorni për të ndriçuar një dhomë, sado e vogël të jetë. Qëllimi i tij nuk është se, ai do të shërbejë vetëm si ndriçim dekorativ. Ju mund të rregulloni intensitetin dhe ngjyrën e tij, në mënyrë që të arrini një mjedis shumë të këndshëm dhe relaksues., përdorni atë si një dritë nate për të fjetur, ose si ndriçim të ambientit në dhomën e ndenjes ndërsa shikoni një film. Nga rruga, nëse flasim për zhurmën, mezi do të perceptoni tingullin e rastit të një pikimi që nuk është i bezdisshëm, përkundrazi e kundërta.

Integrimi me HomeKit

Integrimi me HomeKit është një sukses edhe për një pajisje të këtij lloji sepse përveç kontrollit me zërin tonë (përmes Siri) ne mund të krijojmë ambiente dhe automatizime në mënyrë që të mos duhet të shqetësohemi të kujtojmë ta ndezim ose çaktivizojmë dhe kështu të kemi gjithmonë dhomën tonë të ndenjes me një aromë të mirë dhe lagështi optimale. Sigurisht, mos harroni të mbushni rezervuarin, sepse HomeKit nuk ju paralajmëron se i ka mbaruar uji, një dështim që Apple duhet ta zgjidhë. Lidhja me rrjetin WiFi në shtëpi do të thotë që ne mund ta vendosim kudo, pavarësisht nga distanca në qendrën e kontrollit.

Me aplikacionin Home mund të kontrollojmë funksionin e lagështuesit mjaft thjesht, mund të vendosim vetëm lagështinë që duam të arrijmë dhe ta ndezim ose çaktivizojmë atë. Kontrollet e dritës janë ato të zakonshmet në çdo llambë inteligjente të përputhshme me HomeKit, të jesh në gjendje të zgjedhësh shkëlqimin dhe ngjyrën. Përfshirja e Vocolinc FlowerBud në mjediset HomeKit dhe automatizmat është shumë e lehtë, por nëse keni ndonjë pyetje mund ta shihni të shpjeguar në Ky artikull.

Vocolinc ka aplikacionin e vet me të cilin ne mund të kontrollojmë FlowerBud, me një dizajn disi të çrregullt, por me disa funksione shtesë, të tilla si të na njoftoni se rezervuarit i ka mbaruar uji ose vendosni intensitetin e lagështuesit përveç vendosjes së lagështisë së synuar, ose vendosni një kohëmatës. Ky aplikacion «LinkWise», i cili është plotësisht falas dhe që mund ta shkarkoni nga kjo lidhje, gjithashtu ju lejon të kontrolloni çdo pajisje tjetër që keni shtuar në HomeKit, kështu që nëse ju pëlqen më shumë sesa iOS-i vendas mund ta përdorni pa probleme.

Mendimi i redaktorit

Me dizajn dhe materiale diskrete, ky Vocolinc FlowerBud është një aksesor shumë interesant për ta pasur në shtëpi dhe për të marrë një dhomë me aromë të mirë dhe me një lagështi optimale. Funksioni i tij i llambës është një plus i mirëseardhur, dhe funksionimi i tij shumë i thjeshtë, si dhe integrimi me HomeKit e bëjnë atë më shumë sesa rekomandohet për këdo që kërkon një shpërndarës dhe lagështues. Për pak më shumë se çmimi i një difuzori konvencional, ne mund të marrim një lagështues, shpërndarës dhe llambë që është gjithashtu në përputhje me platformën e automatizimit të shtëpisë të Apple. Kjo Vocolinc FlowerBud është në dispozicion në dyqane si Macnificos me një çmim prej 59,99 € (lidhje)

Buzë lulesh Vocolinc
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
59 €
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Ngarje
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Përputhshmëria e HomeKit
 • Dritë, lagështues dhe shpërndarës aromash
 • Lehtësia e përdorimit
 • Dekorative dhe praktike

Contras

 • Depozitë e vogël

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.