Mbërrijnë konceptet e para të iOS 14: Split View, llogaritë e përdoruesve dhe më shumë

Evolucioni i iOS është një aspekt që ne mund ta analizojmë që nga fillimi i tij 12 vjet më parë me versionin e parë të këtij sistemi operativ. Që nga ajo kohë, shumë produkte kanë mbërritur në të cilat sistemi operativ është dashur të përshtatet dhe se Apple është dashur të punojë për t'i siguruar përdoruesit mjetet më të mira. Sidoqoftë, fundi i vitit vjen dhe bashkë me të konceptet e para të versionit tjetër: iOS 14. Në këtë koncept mund të shohim një ridizenjim të ikonave, mbështetjen e llogarisë së përdoruesit, përcaktimin e aplikacioneve për përdorim të paracaktuar dhe shumë më tepër që ne analizojmë pas kërcimit.

A do të jetë iOS 14 një version kalimtar ose 'tranzicioni'?

Shumë janë ata që parashikojnë që iOS 14 është tranzicioni midis një sistemi operativ siç e kemi pasur deri më tani në një të ridizenjuar dhe krejtësisht të ndryshuar. Sidoqoftë, të tjerët besojnë se do të jetë një version më shumë dhe se nuk do të vijë me shumë veçori të reja. Ky koncept i ri iOS 14 i botuar nga një përdorues i quajtur Hacker 34 ka lëshuar disa nga tiparet që shumë kanë pritur të presin në pajisjet e tyre.

Së pari, një ridizajnim i ikonave të aplikacioneve vendase Lënia mënjanë detajet e këtyre versioneve të fundit dhe thjeshtimi i tyre pak me rregullat minimaliste dhe ngjyrat e sheshta. Ne gjithashtu shohim një mënyrë e re për të marrë telefonata, më pak ndërhyrës dhe me të njëjtat opsione përgjigje si në iOS aktual, por shfaqet në një njoftim (pak më i madh se i zakonshmi) në krye të terminalit. Funksione të tjera më pak të rëndësishme si p.sh. duke shtuar GIF në tastierë Mund të jetë një dremitje për ata që janë më besnikë ndaj rrjeteve sociale, duke rrëzuar disa nga konkurrentët e tastierës.

Ne gjithashtu shohim se si më në fund iOS 14 mund të sjellë funksionin e Tërhiq dhe lësho, prej të cilave tashmë kemi parë se si funksionon në iPadOS. Sidoqoftë, kjo do të kishte kuptim nëse do të përdornim terminalin në modalitetin e peizazhit, sepse në modalitetin portret nuk do të kishim pothuajse asnjë hapësirë. Nëse nuk prezantohet Pamje e ndarë, për të menaxhuar dy aplikacione në të njëjtën kohë. Dhe së fundmi, koncepti tregon një mundësi që më pëlqente shumë: përcaktojnë aplikacionet e paracaktuara, Me fjalë të tjera, nëse duam të hapim një dokument PDF, mbase do të dëshironim ta hapnim me një aplikacion specifik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   daniel Alvarez dijo

    Ata treguan të njëjtën gjë në konceptet e IOS 13 para se të largoheshin dhe e vetmja gjë që ata zbatuan nga ato koncepte ishte mënyra e errët e pushimit asgjë tym i pastër ne kemi të njëjtat ikona që nga iOS 7 ata tashmë kanë nevojë për rikonceptim kështu që unë përdor jailbrak sepse më jep çfarë ios nuk do të më japë kurrë