7 arsye për të përdorur një VPN në iPhone ose iPad tuaj

L VPN janë një produkt softuer që gjithnjë e më shumë kërkohet nga përdoruesit në të gjithë botën, kjo lloj teknologjie ju lejon të shtoni një siguri dhe privatësi "plus" në shfletimin tuaj, madje në disa raste ju lejon të përdorni përmbajtje që është e bllokuar në rajonin tuaj.

Kjo është arsyeja pse ne do të flasim me ju në lidhje me avantazhet e të pasurit një VPN në iPhone ose iPad tuaj dhe se si mund të përfitoni prej tij. Zbuloni me ne të gjitha këto lajme në lidhje me VPN dhe përfitoni sa më shumë prej tyre falë këshillave dhe trukeve tona në lidhje me këtë çështje.

Më shumë privatësi

Një Rrjet Virtual Privat ose shkurt VPN, është një teknologji rrjeti që do t'ju lejojë të lidheni me një rrjet privat virtual, përmes një rrjeti aksesi publik. Rrjeti privat virtual do të jetë serveri ose ofruesi VPN me të cilin ne lidhemi, dhe rrjeti i hyrjes publike është lidhja juaj e internetit, çfarëdo lloji që keni përdorur. Ky lloj rrjeti është shumë i përhapur me telepunimin, pasi ai do të na lejojë të lidhemi me rrjetin e jashtëm dhe të sigurojmë kriptimin e të dhënave, madje edhe të hyjmë lehtë në serverin e kompanisë sonë.

Netflix

Funksionet e tjera kryesore të tij janë zakonisht ato të falsifiko vendndodhjen, pajisja juaj do të komunikojë me serverin VPN dhe kjo direkt me internet, kështu që IP-ja juaj do të maskohet me atë që i është caktuar serverit VPN. Kështu do të keni mundësi të përdorni përmbajtjen e bllokuar në rajonin tuaj. Në këtë mënyrë, ne gjithashtu mund të shtojmë një shtresë shtesë sigurie që parandalon "hakerat" të na ndjekin në pajisjen tonë dhe të shmangin kufizimet nga ISP-ja juaj, domethënë nëse jemi të lidhur me një rrjet privat që na pengon të kemi qasje në faqet e internetit si YouTube mund të hyjmë nëse e bëjmë përmes një VPN.

Shikoni përmbajtje të Netflix nga çdo rajon

Kur jemi në Netflix duke u lidhur përmes ofruesit tonë të internetit, ne do të kemi mundësi të përdorim vetëm atë përmbajtje që është planifikuar në Netflix në rajonin tonë. Ky është një turp sepse shumë prej filmave dhe serialeve që janë shfaqur në rajone të tjera janë përkthyer në gjuhën tonë, dhe për këtë arsye ne po harxhojmë një sasi të konsiderueshme të përmbajtjes vetëm sepse është bllokuar në rajonin tonë. Kjo është e lehtë për tu rregulluar përmes një VPN si NordVPN.

Për të qenë në gjendje të shijoni Netflix nga një vend tjetër është shumë e thjeshtë, thjesht duhet ta ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Regjistrohuni në NordVPN dhe instaloni programin e duhur për pajisjen tuaj specifike
 2. Pasi të regjistroheni, lidheni me serverin e vendit ose rajonit që ju intereson, ju mund të zgjidhni nga dhjetra të tilla si Mbretëria e Bashkuar ose Shtetet e Bashkuara të Amerikës
 3. Hyni në llogarinë tuaj Netflix

Netflix automatikisht do të fillojë t'ju ofrojë përmbajtje në lidhje me vendndodhjen ku keni zgjedhur përmes VPN tuaj, Dhe kjo është sa e lehtë është të shikosh përmbajtje Netflix nga çdo lloj rajoni përmes një VPN. Kjo nuk do t'ju shkaktojë probleme dhe ju mund të shijoni pa rreziqe.

Cilësia dhe çmimi

ofertë nord vpn

NordVPN ka çmim që të përputhet me tregun, pavarësisht se ka tipare mjaft premium. Nën 10 euro në muaj, Mund të merrni edhe zbritje deri në 72% nëse vendosni për planin dyvjeçar të NordVPN

Me këtë tarifë të lirë mund të lidheni gjashtë pajisje në më shumë se 5.500 serverat e saj, si dhe përfitoni nga shërbimi cloud për të ngarkuar skedarë me kriptim të të dhënave nga vetëm 2,64 euro.

Në rast se nuk është e mjaftueshme, NordVPN tani ofron një zbritje prej 72% në planin 2-vjeçar dhe 3 muaj dhuratë falas, me atë që kursimi është edhe më i madh.

NordLynx, më shumë shpejtësi

Ekipi i NordVPN punojnë për një protokoll të ri bazuar në WireGuard të quajtur NordLynx, Kjo përkthehet në një shpejtësi më të madhe kur shfletoni përmes VPN dhe mbi të gjitha supozon një shtresë shtesë të sigurisë dhe privatësisë. Për momentin punon në Linux, por së shpejti do të arrijë në platforma të tjera si Windows ose macOS. Synimi është që klienti të lidhet me serverin më të afërt VPN dhe serverin e përmbajtjes që të jetë sa më afër serverit VPN në fjalë.

Shpejtësitë e shkarkimit përmes NordLynx dhanë rezultate në Shtetet e Bashkuara të Amerikës shumë më superiore se ato të IKEv2 dhe shumë më të qëndrueshme se ato të OpenVPN. Me shpejtësi maksimale prej rreth 20 Mbps dhe një mesatare prej 15 Mbps. Rezultati është se në shumicën e skenarëve nordlynx ofron rezultate dukshëm më të mira se OpenVPN dhe IKEv2, si në shpejtësinë e shkarkimit ashtu edhe në shpejtësinë e ngarkimit të përmbajtjes. Kjo përfaqëson një përparim të rëndësishëm në zhvillimin e VPN-ve, aspekti kryesor negativ i të cilave ishte pikërisht shpejtësia e lidhjes, veçanërisht e favorshme tani për të qenë në gjendje të shikoni përmbajtje me rezolucion 4K në platforma të tilla si Netflix.

Kështu, NordVPN është VPN më e shpejtë në treg, me një shpejtësi shkarkimi prej rreth 527 Mbps është mjaft larg nga VPN-ja e dytë më e shpejtë, e cila është vetëm 282 Mbps.

Klient

Shërbimi ndaj klientit është veçanërisht i rëndësishëm kur vëmë bast për shërbime të këtyre karakteristikave, vetëm atëherë mund të kënaqim nevojat tona. NordVPN ka mbështetje për klientët 24 orë në ditë, 7 ditë në javë. Ju mund të përdorni atë sa herë që dëshironi nga tre rrugët kryesore:

 • Përmes Qendrës së Ndihmës së Përdoruesit NordVPN
 • Përmes shërbimit telefonik
 • Nëpërmjet e-mail

Privatësia absolute

Në NordVPN ata nuk gjurmojnë ose ruajnë të dhëna të përdoruesit, të gjitha ato janë plotësisht private dhe anonime, kështu që qasja pasuese në këto të dhëna nga çdo organ është e pamundur. Ky premtim nga NordVPN Beenshtë aprovuar nga auditorë të pavarur. Kur lidheni me një server VPN, ISP-ja juaj nuk mund të shohë më se çfarë po bëni në internet. Sidoqoftë, ofruesi juaj VPN e ka atë fuqi. Pra, është thelbësore të dini se çfarë lloji të regjistrave (informacione në lidhje me ju dhe aktivitetin tuaj në internet) mban ofruesi, në rastin e NordVPN nuk ka asnjë ndjekje.

Kjo dukshëm favorizon përdorimin e kujtesës RAM dhe kursimit të konsumit të energjisë, veçanërisht në ato pajisje që janë të lidhura përmes rrjeteve. Pa dyshim, këto janë aspekte mjaft të rëndësishme kur merret parasysh se si lidhemi, VPN-të mund të kenë shumë përparësi, por nëse nuk jemi lidhur me një VPN të përshtatshëm, mund të ndodhë që performanca e pajisjeve të ndikohet ndjeshëm nga forma negative. Gjithmonë duhet të keni parasysh sa vijon:

 • llojin e të dhënave që shërbimi mbledh për përdoruesit dhe përdorimin e tyre të internetit;
 • mbështetjen e jashtme ose mjetet e gjurmimit që përdorni;
 • vendi ku operon shërbimi dhe kërkesat ligjore lokale për mbledhjen e të dhënave të përdoruesit;
 • opsionet e pagesës të ofruara nga shërbimi dhe sesi këto lidhen me identitetin e përdoruesit.

Sigurisht, për të gjitha arsyet e përmendura, duket se NordVPN mund të jetë një opsion interesant për iPhone dhe iPad.

Mundësitë me shumë pajisje

Produktet e NordVPN janë plotësisht në përputhje me një mori pajisjesh, është plotësisht i disponueshëm në sistemet operative më të njohura si iOS, Android, Windows, macOS, Linux dhe Android TV. Me një pajtim të vetëm NordVPN do të jeni në gjendje të shijoni anonimitet dhe privatësi totale në deri në gjashtë pajisje njëkohësisht, të gjithë ju duhet të bëni është të hyni në aplikacionin tuaj NordVPN

Pra, mos e neglizhoni sigurinë dhe privatësinë tuaj në internet: klikoni këtu dhe merrni ofertën me kohë të kufizuar: NordVPN me 72% zbritje dhe 3 muaj falas me vetëm 2.64 € në muaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Dhe për TV inteligjent a ka diçka të ngjashme?