Simfonisk i ri, art dhe tingull i mirë i bashkuar në një produkt

IKEA dhe Sonos bashkëpunojnë përsëri në krijimin e Simfoniskut të ri, një altoparlant origjinal që është gjithashtu një pikturë dhe që përveç dekorimit të dhomës tuaj ka të gjitha cilësitë dhe tiparet e një altoparlanti Sonos.

Me idenë e kamuflimit të folësve tuaj në objekte të zakonshme brenda një shtëpie, IKEA dhe Sonos lançuan një raft librash dhe llambë disa vjet më parë që na befasuan me modelin e tyre dhe që ishin folësit më të përballueshëm të Sonos. deri ne ate moment. Dy objekte dekorative që strehonin altoparlantë pa tel me të gjithë cilësinë që karakterizon një nga markat më të rëndësishme në sektor, Sonos. Këtë verë është radha e një folësi të ri me të njëjtën filozofi, por këtë herë në vend të objekteve të mobiljeve ata kanë vendosur ta vendosin altoparlantin në një kuti.

Nje kornize

Si një pikturë, ajo bën punën. Shtë në dispozicion në dy ngjyra (e zezë dhe e bardhë) me një dizajn modern që më vonë mund të shkëmbehet për disa nga frontet e tjera që IKEA ka në dispozicion në faqen e saj të internetit. Ashtë një pikë në favor të saj të jesh në gjendje të ndryshosh kanavacën kur lodhesh nga ajo që ke pa pasur nevojë të ndryshosh altoparlantin e plotë, por me siguri do të ishte edhe më mirë të jesh në gjendje ta personalizosh atë me fotografi ose modele të tua , megjithatë kjo nuk është e mundur dhe as nuk e dimë nëse do të jetë. në të ardhmen. Ndryshimi i modelit është çështje pak sekondash, siç mund të presim nga një produkt IKEA.

Mund ta varim në mur, ose mund ta vendosim në ndonjë sipërfaqe. Përfshihen aksesori për ta varur dhe këmbët prej gome nëse preferojmë ta vendosim sipër diçkaje, si dhe një kabllo të gjatë 3 metra e gjysmë të gjatë që do të na lejojë të përdorim pothuajse çdo prizë që kemi në dhomë. Kablloja është e mbuluar me një top të thurur dhe është e bardhë, edhe në modelin e zi, ndoshta për ta maskuar më mirë në mur. Altoparlanti gjithashtu përfshin një hapësirë ​​për të ruajtur kabllon e tepërt, një ide sa e thjeshtë aq edhe shkëlqyese.

Unë jam armik i kabllove të dukshme, kam vetëm gjërat e domosdoshme, kështu që që në momentin e parë e dija se ky altoparlant do të vendoset në një sipërfaqe për të qenë në gjendje të fshehë kabllon. Unë e pranoj se ky është një problem shumë personal që me siguri shumica prej jush nuk do të kujdeset aspak. Një ide tjetër e mrekullueshme nga IKEA ka qenë përfshirja e mundësisë për të ushqyer një altoparlant tjetër nga një prizë e vendosur në të njëjtin altoparlant, në mënyrë që të mos keni nevojë të kërkoni një prizë tjetër. Ai kabllo që lidh drejtpërdrejt dy altoparlantët do të duhet të blihet veç e veç.

Pasi të vendoset nuk ka asnjë element që mund t'ju japë të dhëna për funksionin e vërtetë të kësaj pikture. Asnjë kontroll i dukshëm, asnjë logo bie shumë në sy ose diçka e tillë. Vetëm kablli (në rast se është i dukshëm) do të jetë në gjendje ta japë atë, ose kur është në punë. Midis raftit të librave, llambës dhe pikturës, pa dyshim që më kameleoni është kjo e fundit.

Një folës

Sonos ka një katalog të gjerë folësish, ku Sonos One mund të konsiderohet si pikë referimi kundër të cilit krahasohet pjesa tjetër e gamës, me folës më të mirë se Një dhe të tjerët më keq. Kur analizuam folësit e mëparshëm, Symfonisk nga IKEA, gjithashtu në bashkëpunim me Sonos, komentoi se rafti i librave Symfonisk (çmimi 99 €) dukej disi më keq se një Sonos One, dhe llamba kishte një tingull të krahasueshëm. Epo, kjo kuti Symfonisk ka një tingull shumë më afër llambës (dhe Sonos One) sesa raftit të librave..

Artikulli i lidhur:
Rishikimi i drejtuesit të SYMFONISK nga IKEA dhe Sonos

Sonos karakterizohet nga tinguj shumë të balancuar, megjithëse më vonë mund t'i personalizoni me barazuesin që përfshihet në aplikacionin iPhone. Ky kornizë Symfonisk plotëson këtë premisë, me bas, mes dhe trefishe që sillen shumë mirë në çdo lloj muzike. Ashtu si me Sonos One ose altoparlantët e tjerë Symfonisk, për një dhomë të madhe, është shumë më mirë të përdorni një palë altoparlantësh që mund të lidhet stereo për zë më të mirë të mbushjes së dhomës. Ashtu si Sonos One, ne nuk kemi as Bluetooth as hyrje ndihmëse, vetëm lidhje WiFi dhe Ethernet.

Përveç që nuk është e mundur të instaloni një asistent (Amazon ose Google Assistant), pjesa tjetër e veçorive të Sonos mbeten të paprekura në këto Simfoniks të IKEA, dhe ky është një lajm i shkëlqyeshëm. Multiroom, çifte stereo, pajtueshmëri AirPlay 2, madje edhe mundësinë e përdorimit të tyre si satelitë të një Sonos Beam ose Arc për të ngritur një Kinema shtëpiake në dhomën tuaj të jetesës. Çdo gjë që mund të bëni me një Sonos One, mund ta bëni me një Symfonisk. Më pak përdorni asistentë virtualë, siç tregova më parë. Edhe pse nëse keni një Amazon Echo, mund ta konfiguroni në mënyrë që muzika të luajë në Sonos tuaj, kështu që jo shumë keq.

Aplikacioni Sonos është shumë i plotë, me mundësi barazimi. Isshtë gjithashtu në përputhje me çdo shërbim muzikor që njihni, duke qenë në gjendje të përdorni të njëjtin aplikacion për të dëgjuar Apple Music, Spotify, Deezer ose çfarëdo që preferoni. Të gjitha listat tuaja të dëgjimit, preferencat ... do t'i gjeni në Aplikacionin Sonos sapo të lidhni llogaritë tuaja në cilësimet e aplikacionit. Si përdorues vetëm i Apple Music nuk e përdor, por nëse përdorni disa shërbime, do të jetë shumë interesante.

Mendimi i redaktorit

Me të gjitha tiparet që karakterizojnë folësit Sonos dhe një cilësi tingulli që praktikisht nuk dallohet nga një Sonos One, ky Symfonisk i ri fsheh një altoparlant të mirë nën maskën e një kutie me një çmim shumë interesant. Nëse do ta përdorni vetëm, si çift, ose si një element më shumë i të gjitha pajisjeve tuaja Sonos, Ky Symfonisk nuk do t'ju zhgënjejë për tingullin e tij edhe pse çmimi i tij nuk është i lirë: 199 € në IKEA (lidhje)

Simfonike
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
199
 • 80%

 • Simfonike
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Përfitimet
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e zërit
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Performanca dhe cilësia e Sonos
 • AirPlay 2
 • Dizajn origjinal
 • Mundësia e përputhjes dhe grupimit

Contras

 • Nuk ka hyrje Bluetooth ose audio
 • Kablloja mund të jetë "e bezdisshme"

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.