Ata do të rrisin kufirin e pagesës përmes contactless

Pagesat

Pagesat duke përdorur metodën pa kontakt janë shumë interesante për të gjithë tani për shkak të mungesës së kontaktit me para ose me njerëz të tjerë. Autoritetet shëndetësore paralajmërojnë të lajnë mirë duart dhe të kenë sa më pak kontakte me njerëzit, përveç që janë në një distancë prej një metër e gjysmë ose dy për të biseduar mes njerëzve. Këto masa janë shumë të mira, por kur bëhet fjalë për të paguar me para fizike, ne do të jemi vërtet afër njerëzve të tjerë, kështu që mënyra më e mirë e pagesës tani është përmes kartë pa kontakt.

Apple Pay funksionon shumë mirë Meqenëse kufijtë përcaktohen zakonisht nga banka dhe më së shumti ata mund të na kërkojnë një konfirmim në iPhone për të shtypur brenda iPhone-it tonë. Në rastin tim, unë mund të pohoj se ata kurrë nuk kanë vendosur një kufi në shumën e parave për të paguar me këtë shërbim, por logjikisht e njëjta gjë nuk ndodh në të gjitha vendet, si dhe jo në të gjitha entitetet bankare. Siç them, në rastin tim i vetmi vend që më bënë të vendos kodin sekret ishte në një stacion karburanti kur mbushja e rezervuarit të karburantit, por nuk është gjëja e zakonshme.

Kjo pa kontakt "kalon nëpër lagje" dhe në Mbretërinë e Bashkuar ajo që ata po bëjnë është rritja e kufirit të pagesës përmes kartave pa kontakt dhe në këtë mënyrë ata shmangin përdoruesin që të shtypë kodin sekret ose më në fund duhet të paguajë me para në dorë. Nga 1 Prilli 2020 në MB Përdoruesit do të shohin kufirin e pagesës të rritur përmes këtij shërbimi pa kontakt, kështu që nuk do të jetë e nevojshme të prekni asgjë për pagesa deri në 45 paund. E mira e Apple Pay është që parandalon saktësisht kontaktin e çdo lloji me telefonin e të dhënave, mund ta përdorni me iPhone, Apple Watch apo edhe iPad, por ne e kuptojmë që kjo nuk është e disponueshme për të gjithë dhe masa e marrë duket për ne të përsosur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.