AT&T do të përdorë balonat e Projektit Loon të Google për të sjellë LTE në Porto Riko

Këto muaj janë duke qenë një rrëmujë për sa i përket meteorologjisë. Në javët e fundit, disa uragane kanë goditur Karaibet, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në disa ishuj dhe rajone të rëndësishme të Amerikës. Njëri prej tyre ishte Mary, një ciklon tropikal që shkatërroi ishullin Porto Riko në Karaibe, duke shkatërruar gjithçka në rrugën e tij.

Kullat e telekomunikacionit që u ofronin përdoruesve mbulim dhe lidhje LTE u dëmtuan. Manzana do të lëshojë një azhurnim të veçantë të operatorit celular në ditët në vijim. Me këtë azhurnim, iPhone do të jetë në gjendje të lidhet me rrjetin e ofruar nga balonat Project Loon të Google falë bashkëpunimit të Alphabet dhe operatorit AT&T.

Apple, AT&T dhe Alphabet: së bashku kundër shkatërrimit të uraganit Maria

Mjedisi i komunikimit TechCrunch ka raportuar se Apple do të ofrojë në ditët në vijim a azhurnimi i ofruesit që do të lejojë terminalet lidheni me LTE Band 8, një lidhje emergjente LTE e mundësuar nga divizioni X i Alphabet (kompania Google) falë balonave të saj të mirënjohura të ajrit të nxehtë që do të gjenden në qiellin e Ishullit të Porto Rikos.

Nuk po flasim vetëm për iPhone, por pjesën tjetër të telefonave ato nuk janë pajisur për t'u lidhur me këto lloj rrjetesh. Në rastin e iPhone, ata do të marrin vetëm azhurnimin nga iPhone 5c në modelet më të reja me iOS 10 ose më të lartë. Problemi me LTE Band 8 është në diapazonin e frekuencave në të cilat emetohet dhe gamën e frekuencave që pajisjet mobile mund të zbulojnë, kjo është arsyeja pse Shumica e terminaleve të kompanive të tjera nuk do të jenë në gjendje të përdorin këtë lidhje emergjente.

Nga ana tjetër, ne tashmë kemi konfirmim zyrtar nga Apple për këtë çështje dhe për nevojën për të ndihmuar njerëzit e ishullit të Porto Rikos:

Estamos trabajando con AT&T para activar el servicio celular para usuarios de iPhone en Puerto Rico a medida que la isla se recupera del huracán María. Los ingenieros de Apple han creado una actualización de configuración de operador especial que los usuarios conectados a Wi-Fi o conectados a una red celular se les pedirá que descarguen automáticamente durante la semana. La actualización permite a los clientes de iPhone con iPhone 5c y modelos posteriores con iOS 10 o superior conectarse a una banda provisional en la red de AT&T para que puedan estar en contacto con sus seres queridos y obtener servicios en este momento de necesidad.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Brutal dijo

    Unë jetoj këtu në Porto Riko dhe jemi çmendur që kjo po fillon këtë javë. Ai nuk është akoma në zonën tonë.