Kthejeni CarPlay në wireless falë CPLAY2air

CarPlay është tashmë e zakonshme në modelet e reja të veturave që dalin në treg, por me kufizimin e përdorimit të kabllit përveç në një numër shumë të kufizuar të automjeteve. Falë CPLAY2air ju mund ta ktheni CarPlay tuaj konvencionale në një wireless pa humbur një funksion të vetëm.

CarPlay bie në dashuri por ...

Që kur fillova të mendoj për ndërrimin e makinave e dija se një nga kërkesat do të ishte të kisha CarPlay. Unë kisha qenë në gjendje ta provoja disa herë dhe që nga momenti i parë u dashurova. Si përdorues i Apple Maps, Apple Music dhe Podcasts pothuajse çdo herë që hipem në makinë, duke qenë në gjendje të kontrolloj të gjitha këto nga kontrolli rrotullues i konzollës së automjetit me menu që janë krejtësisht të njohura për mua, ose të jesh në gjendje të thërrasësh Siri për të lexuar mesazhet e mia ose për të bërë thirrje telefonike Ato janë gjëra që derisa nuk i dini testet ose që ato ekzistojnë, por pasi testet dëshironi t'i bëni ato pa ndonjë justifikim të mundshëm.

Por gjithmonë ekziston një "por", dhe në këtë rast është ajo iPhone duhet të lidhet me një makinë USB duke përdorur një kabllo. Nuk është se është një "por" i madh ose, por pasi të keni diçka gjithmonë dëshironi diçka më shumë, dhe në këtë rast unë do të doja të isha në gjendje të përdorja CarPlay me iPhone tim në pallton time, ose thjesht të mos më duhet të lidhem dhe shkëputja sa herë që shkoj lart e poshtë. Dal nga makina në udhëtime të shkurtra, si kur shkon për pazar. Sidoqoftë, automjeti im nuk dha as mundësinë e blerjes së CarPlay pa tel, madje as në modelet më të pajisura.

Wireless CarPlay, pothuajse një kimera

Pavarësisht nisjes së tij rreth katër vjet më parë, Wireless CarPlay nuk është përhapur midis prodhuesve të automjeteve. Vetëm disa modele të nivelit të lartë që mund të numërohen në gishtat e njërës dorë ofrojnë mundësinë e pajisjes së automjetit tuaj me këtë opsion. Ka edhe pajisje që mund t’i blini dhe t’i vendosni në makinën tuaj, por fatura është e lartë, dhe nuk është se doja ta bëja këtë instalim në një automjet të sapo blerë.

Pse ky zbatim i vogël i versionit pa tel të CarPlay është diçka që shumë prej nesh e pyesin veten pa mundur të gjejnë një përgjigje. Por ajo që unë gjeta ishin disa zgjidhje shumë më të përballueshme që në fillim krijuan dyshimet e zakonshme, derisa gjeta atë që dukej zgjidhja ideale: CPLAY2air premtoi se do ta kthejë CarPlay tim në një version pa tel duke humbur as njërën nga funksionet e sistemit, me një instalim shumë të thjeshtë dhe një funksionim aq të rafinuar sa sistemi origjinal. Kështu që vendosa ta provoj dhe ju them përshtypjet e mia, duke parashikuar që më ka lënë tërësisht të impresionuar.

CPLAY2air, detajet dhe instalimi

Një pajisje e vogël, e cila duket si adapter USB për të lexuar karta me lidhjen e një HDMI, në një ngjyrë të zezë diskrete dhe një përfundim plastik që është i saktë, pa më shumë. Ka një lidhës USB që duhet ta fusni në USB të automjetit tuaj (i njëjti me të cilin lidhni iPhone tuaj) dhe një hyrje USB që mund të përdoret për të lidhur iPhone tuaj kur nuk doni të përdorni opsionin wireless dhe dëshironi për të përdorur përsëri kabllon.

Procesi i instalimit dhe konfigurimit është shumë i thjeshtë dhe mund ta shihni në videon që kryeson artikullin. Pasi të lidheni me automjetin tuaj, menuja e konfigurimit do të shfaqet në ekran. Procesi është i njëjtë si kur lidhni një duar të lirë, duke përdorur lidhjen Bluetooth për këtë kontakt të parë. Pasi të lidhet, Bluetooth lëshohet dhe transmetimi i të dhënave bëhet përmes lidhjes WiFi, e nevojshme që lundrimi nëpër menu dhe transmetimi i të dhënave të jetë i një cilësie optimale. Kjo lidhje WiFi bëhet direkt midis iPhone dhe CPLAY2air dhe gjithashtu nuk e ndalon telefonin tuaj të lidhet me internetin duke përdorur të dhëna celulare.

Vendosni herën e parë ... dhe harroni atë përgjithmonë

Procesi i konfigurimit është shumë i thjeshtë siç ju kam thënë, por gjithashtu duhet ta bëni vetëm herën e parë, pasi që gjithçka është konfiguruar tashmë, procesi i lidhjes dhe shkyçjes është plotësisht automatik. Ju hipni në makinë, me iPhone tuaj me Bluetooth dhe Wifi të aktivizuar, filloni dhe në pak sekonda keni ekranin CarPlay aktivizuar.

Përdorimi i CarPlay është i njëjtë si gjithmonë, duke përdorur ekranin prekës të automjetit tuaj ose butonin e kontrollit, në varësi të versionit tuaj. Ju nuk do të vëreni ndonjë vonesë në kontrollet, cilësia e audios është e njëjtë si gjithmonë dhe Kam vërejtur vetëm një vonesë të lehtë prej më pak se një sekonde kur jap muzikë ose një podcast për të përparuar disa sekonda. Unë nuk e di nëse e njëjta gjë ndodh në CarPlay pa tel "zyrtar", unë mendoj se është sepse ato janë gjërat që ndodhin me wireless.

Në modele të tjera në treg kam lexuar mendime në të cilat thuhej se vëllimi i muzikës ishte shumë i ulët, ose se nuk përgjigjej, ose që komandat e timonit nuk funksiononin. Nuk është problem me CPLAY2air, gjithçka (absolutisht gjithçka) funksionon saktësisht njësoj si kur e përdor atë përmes kabllit. Sigurisht, përdorimi i navigimit GPS, luajtja e muzikës dhe e gjithë kjo pa iPhone tuaj të ngarkuar, supozon një bateri që do t’ju ​​lërë të ulët në një udhëtim disa orësh. Por edhe ky nuk është problem, sepse CPLAY2air ju lejon të lidhni një kabëll USB me Rrufeja dhe problemi të zgjidhet.

Nuk është një mashtrim, është 100% CarPlay pa tel

Frika me këto gjëra është se Apple lëshon një azhurnim dhe ndalet së punuari. Kontaktuar me prodhuesin, ai siguron se kjo është e pamundur, dhe se nëse do të ndodhte e gjithë CarPlay pa tel do të ndalonte së punuari, diçka që padyshim ka shumë gjasa të ndodhë. CPLAY2air bazohet në të njëjtin protokoll si pajisja multimediale që mund të blini me CarPlay pa telVetëm në vend që të kenë të gjitha pajisjet, ato përfshijnë vetëm adaptorin, sepse pajisjet në makinën tuaj bëjnë pjesën tjetër.

Përveç kësaj, sistemi azhurnohet dhe shumë lehtë. Ju nuk do të duhet ta merrni adaptorin në shtëpi për ta lidhur atë me kompjuterin për të qenë në gjendje ta azhurnoni, ata kanë menduar për atë detaj. Me iPhone tuaj të lidhur ju hapni Safari dhe në adresën e internetit shkruani «192.168.50.2» dhe do të hapet një faqe në internet në të cilën do të tregojë nëse ekziston një version i ri dhe nëse ekziston një, mund ta shkarkoni dhe azhurnoni CPLAY2air në të njëjtin proces.

Mendimi i redaktorit

Nëse përdorni CarPlay dhe kablli është një shqetësim, ju jeni të detyruar të provoni CPLAY2air sepse do të shihni se dëshira juaj është përmbushur. Lehtë për t’u instaluar, lidhet automatikisht dhe gjithçka funksionon siç duhet ... nuk mund të kërkoni më shumë nga një pajisje që do ta vendosni në USB të makinës suaj dhe do ta harroni përgjithmonë, e cila është më e mira që mund të thuhet për këtë lloji i aksesorëve. Dhe e gjithë kjo për shumë më pak se sa do të thotë të marrësh një pajisje të re multimedia për automjetin tënd. Çmimi i CPLAY2air është 147,95 € në faqen e tij zyrtare (lidhje) por ju siguroj se ia vlen çdo qindarkë se sa kushton.

CPLAY2 ajër
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
148
 • 100%

 • CPLAY2 ajër
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • instalim
  Redaktori: 100%
 • operacion
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • Konfigurimi dhe konfigurimi i lehtë
 • Lidhja automatike
 • 100% kontrolle funksionale
 • Gjithashtu lejon përdorimin e kabllove
 • Firmware i azhurnueshëm

Contras

 • Dizajni shumë diskret

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

29 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   yo dijo

  dizajni shumë diskret si kundër ... dhe 150 € ia vlen? djalë, preferoj të përdor kabllon më ekonomike. nëse keni para të tepërta, shkoni përpara, për të mos thënë që ju humbni një usb për të qenë në gjendje ta përdorni atë si një lexues usb mp3 ...

  1.    Louis Padilla dijo

   MP3 player? Mirë se vini në vitin 2020 ku të gjithë mbajnë muzikën e tyre në celularin e tyre. Më jep që nuk keni përdorur kurrë CarPlay dhe nuk keni ide se çfarë është.

  2.    Tonelo33 dijo

   Nëse përdorni kabllon për të lidhur iPhone, ju gjithashtu humbni usb
   150 € nuk i merr parasysh sepse siç thotë ajo, është më e lirë sesa vendosja e një pajisjeje të re, ajo që nuk thotë është çmimi i opsioneve të tjera në treg, por është e qartë se fjala e fundit për të vendosur nëse është i shtrenjtë ose i lirë blerësi e ka atë dhe në rastin e tij nuk është i shtrenjtë, për ju duket se do të ishte i shtrenjtë, edhe për mua sepse nuk e përdor celularin në makinë, por ka shumë njerëz dhe shumë nevoja për secilën

   1.    Louis Padilla dijo

    Saktësisht. Nëse nuk e keni problem kabllon ... mirë, ky nuk është një opsion. Nëse nuk përdorni CarPlay, aq më pak. Por nëse keni menduar ndonjëherë "Do të doja që CarPlay im të ishte pa tel", kjo pajisje do të duket si një mrekulli.

    1.    Jorge dijo

     Pershendetje Luis,

     Faleminderit për artikullin. Një pyetje: a kalon automatikisht në "modalitetin e natës" kur ndizen dritat e makinës?

     Ju faleminderit shumë dhe përshëndetje.

     1.    Louis Padilla dijo

      Në makinën time ajo ndryshon automatikisht kur është errësirë, ose sepse është natë ose sepse hyn në një tunel, pavarësisht nga dritat.

  3.    Vicente dijo

   Do të ishte perfekte nëse do të karikohej edhe pa tel.

 2.   Pedro Gonzalez dijo

  Meqenëse makina ime është e vjetër, ajo vjen pa një CarPlay fabrikë, por unë kam një stereo makine Pioneer me CarPlay. Nga ajo që kam parë në faqen e kësaj pajisjeje, ajo është gjithashtu në përputhje me disa marka të radiove të makinave me CarPlay, përfshirë Pioneer, kështu që po konsideroj blerjen e këtij adaptori pa tel. Disa pyetje Luis: a vëreni shumë vonesë në lidhje me lidhjen e CarPlay me kabllo? A lidhet automatikisht kur ndizni makinën? A zgjat kjo lidhje?

  Falënderim

  1.    Louis Padilla dijo

   Më jep që nuk e keni parë videon ose e keni lexuar artikullin me shumë kujdes ... sepse ju përgjigjem gjithçkaje që kërkoni ... XD. Nuk ka vonesë përveç kur kaloni disa sekonda në një këngë ose podcast. Lidhet automatikisht në vetëm disa sekonda. Vështirë se merr ndonjë gjë. Në video mund të shihni se si lidhet nga e para, me makinën të fikur.

   1.    JL Gata dijo

    Çmimi më duket pak i lartë. A është e nevojshme të keni Wi-Fi të aktivizuar në celular për ta lidhur atë me pajisjen apo thjesht ka Bluetooth?
    Unë gjithmonë e çaktivizoj wifi në rrugë. Unë kursej baterinë dhe shmang WiFi të hapur dhe të rrezikshëm.
    Falënderim

    1.    Louis Padilla dijo

     Po, funksionon përmes WiFi

 3.   Javi dijo

  Përshëndetje, a i shihni informacionet e këngës së luajtur dhe kështu me radhë përmes ekranit të panelit të kontrollit? Faleminderit

  1.    Jorge dijo

   Faleminderit shumë për artikullin Luis.

   Një pyetje: kur mësoni se si të bëni lidhjen automatike kur ndizni makinën, iPhone është i ndezur dhe i zhbllokuar. Unë e kuptoj që edhe nëse telefoni është i kyçur, lidhja është bërë akoma, apo jo?

   Faleminderit shumë dhe përshëndetjet.

   Jorge

   1.    Louis Padilla dijo

    Funksionon edhe nëse është i kyçur.

  2.    Louis Padilla dijo

   Pikërisht e njëjtë me Wired CarPlay.

  3.    Ramon Llompart dijo

   E bleva dhe nuk më ka funksionuar kurrë siç thotë ... ndonjëherë nuk lidhet dhe kur shkëputet vetëm pas disa minutash. Unë kam hasur në të gjithë mendoj se më shumë se 10 posta elektronike me shërbimin teknik dhe nuk e di nëse janë idiote apo duan të qeshin me mua, në fund kam arritur ta kthej, megjithëse më është dashur të paguaj kostot e transportit dhe ata do të kthejnë 25 dollarë më pak se sa kam paguar (ashtu si ajo), unë ju rekomandoj që të mos kafshoni siç bëra me këtë ...

 4.   David dijo

  Unë kam një nga AliExpress dhe jam i kënaqur, së pari bleva një me kabëll dhe pastaj pa tel, në rastin tim për 42 € gjithçka është perfekte përveç që kur shkon nga kënga duhen dy sekonda për të riprodhuar, dhe google maps, wace etj shkon një disa metra prapa ku shkoj në të vërtetë, një dhimbje në gomar në rrethrrotullimet, ku kam bërë një kthesë të plotë rreth rrethrrotullimit dhe GPS nuk ka hyrë ende në të, nëse e lidh me kabllon kjo nuk ndodh.
  Jam përpjekur të shkarkoj hartat, të shkarkoj muzikën, por asgjë nuk vazhdon ta ketë atë vonesë.

  1.    Louis Padilla dijo

   Më vjen keq që nuk ju shkoi mirë… Pas rreth dy muajsh me të, më funksionon pa probleme, siç shihet në video.

 5.   Diego dijo

  Problemi im themelor me USB është se tingulli i muzikës është më i keq se lidhja pa tel (unë jam shumë purist me zërin). Me këtë vegël, muzika vazhdon të vijë përmes USB, kështu që nuk e përmirëson tingullin, mendoj, apo jo?

 6.   Antonio Gil dijo

  NUK kam mundur ta filloj, pasi shumë email me shërbim teknik rezulton se është i papajtueshëm me makinat që kanë usb tip C, funksionon vetëm me tipin A, edhe pse e lidha me kabllo nga A në C. . -Në mjegullim thotë makina ime, për vitin, është në përputhje, e rremë. Pastaj nga ana tjetër adresa e azhurnimit nuk e di nëse e lidh gabim me iphone, ku duhet ta lidh? për usb tip A që ka (mashkull) apo për tjetrin? Fleta e adresës që thotë në iphone safari nuk hapet, pasi ata nuk mund ta azhurnojnë në këtë mënyrë, ata gjithashtu më dërguan një skedar azhurnimi për ta bërë atë përmes një pendrive, as rast, as nuk djeg. Gjithsesi, kjo dhemb para, unë e kuptoj se është një mashtrim ose si reklama e vogël e gabuar, unë u përpoqa t'i kthej ato, por kemi më shumë probleme të pamundura. MOS Blerja.

  1.    Louis Padilla dijo

   Ju e thoni vetë, keni një USB-c dhe kjo është arsyeja pse nuk funksionon për ju. Unë nuk e dija që kishte makina me atë lidhje ... por që keni pasur probleme nuk do të thotë se nuk është as mashtrim dhe as reklamë mashtruese. Funksionon në mënyrë perfekte siç e tregoj në video dhe siç mund ta shoh çdo ditë që përdor makinën.

   Sipas llogarive, shërbimi teknik është përpjekur të zgjidhë problemin tuaj ... Unë nuk e di se çfarë tjetër mund të kërkoni një produkt, me të vërtetë. Fat i keq që kishe

 7.   Antonio Gil dijo

  Mercedes A i 2018 të gjithë mbajnë usb c, në propagandë ata flasin për pajtueshmërinë me Mercedes të 2016-2019, pra, reklamë mashtruese.
  Azhurnimi i firmuerit siç thonë ata nuk funksionon as dhe nuk ka asnjë lidhje me portën usb.

  1.    Louis Padilla dijo

   Përditësimi siç thotë artikulli funksionon, sepse unë e kam bërë në atë mënyrë.

 8.   Alberto dijo

  E bleva sepse nuk doja të jetoja duke lidhur dhe shkëputur iPhone që ishte telefoni i vetëm që mund të lidhesha me Peugeot 2008 ... Unë e bleva atë, por nuk funksionon për mua, para se ta bëj këtë, unë kontrolloj përputhshmërinë dhe thoshte se ishte në përputhje me makinën time (viti 2017) por nuk ka asnjë rast, unë e lidh atë dhe ekrani thjesht nuk tregon asgjë dhe drita që sjell është e kuqe përjetësisht ... keni ndonjë pararendës? por ishin vetëm para të humbura dhe nuk ishin pak

 9.   Juan Carlos dijo

  Përshëndetje, unë kam një Audi Q3 nga viti 2006 me një MMI 7541 origjinale dhe pa prekje, do të doja të vendosja CarPlay, a do të ishte e dobishme për makinën time ?????

 10.   iphone !! dijo

  Dy pyetje:
  A ka ndonjë vonesë apo problem cilësor në thirrjet telefonike?

  A dihet tashmë nëse sistemet origjinale që tani montojnë CarPlay pa tel e kanë këtë vonesë në disa funksione?

  Ju faleminderit.

  1.    Louis Padilla dijo

   Ekziston një vonesë minimale prej afërsisht një sekondë për thirrjet përmes telit. Unë nuk kam qenë në gjendje të testoj një sistem vendas pa tel për krahasim.

 11.   Mario dijo

  A punon prodotto në fjalë vetëm radio e makinës tuaj me sistemin operativ android ose tutti dhe tipi nëse radio e makinës?

  1.    Louis Padilla dijo

   Funksionon vetëm se ka CarPlay në makinën tuaj