Nuk ka më banda të zeza në YouTube: aplikacioni iOS do ta adaptojë videon në formatin e ekranit

YouTube është platforma më e përdorur video në botë, pavarësisht përpjekjeve të përsëritura nga Facebook për t'u përpjekur t'i afrohet cilësisë dhe shkathtësisë që ofron për të gjithë përdoruesit. Me siguri nëse përdorni rregullisht aplikacionin YouTube për të parë videot tuaja të preferuara, ose për të kërkuar video, në një rast apo në një tjetër, ju jeni zhgënjyer kur gjejmë një video që nuk është regjistruar në një format të pajtueshëm me ekranin e smartphone-it tonë. Per fat te mire ky zhgënjim ka mbaruar përgjithmonë.

https://twitter.com/TeamYouTube/status/943178469826899968

Ky ka qenë gjithmonë një problem i platformës dhe ai që ka punuar për shumë vite në përpjekje për të gjetur një pikë takimi në të cilën nuk komprometohet formati, por ku madhësia e plotë e ekranit të pajisjes mobile mund të përdoret dhe të harrohet njëherë e përgjithmonë për bendet e zeza të lumtura që, në disa raste, ato zënë një pjesë të madhe të ekranit.

Me fjale te tjera. Nëse jeni duke parë një video që është regjistruar vertikalisht, diçka që duhet të ndalohet, video do të luhet vertikalisht duke zënë të gjithë ekranin. Nuk ka rëndësi nëse videoja është regjistruar në një aparat fotografik DSLR, me një format 4: 3 ose 16: 9, nëse ekrani i smartphone-it tonë nuk është i pajtueshëm me formatin në të cilin është regjistruar, YouTube do të rregullojë videon që të shfaqet në të gjithë ekranin, pa rezolucionin ose cilësinë e tij të preken në çdo kohë.

Për të zbatuar këtë funksion të ri, kërkohet një azhurnim i aplikacionit, pasi që ndikon në pjesën e prapme dhe modifikimi nuk mund të bëhet përmes serverave, kështu që kur të lëshohet azhurnimi tjetër, më në fund të mund të harrojmë bandat e zeza të lumtura që na kanë shoqëruar në YouTube që nga lansimi i tij, ajo bën diçka më shumë se 10 vjet


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anthony dijo

  E pamundur të lexosh artikullin me kaq shumë publicitet ... për të ardhur keq

 2.   Kyro dijo

  Unë kam marrë këtë për një javë apo më shumë ...