Apple thotë që bankat australiane dëmtojnë konsumatorët me Apple Pay

pagesa e mollës

Apple bëri një prezantim sot në Komisionin Australian të Konkurrencës dhe Konsumatorit (ACCC), duke argumentuar se kërkesa nga tre bankat e mëdha australiane për të negociuar kolektivisht për përdorimin e Apple Pay është përfundimisht e dëmshme për konsumatorët, sepse do të dëmtonte inovacionin në pagesat mobile dhe do të shmangte dinamikën konkurruese për përdorimin e konsumatorit.

Kompania Cupertino pohon se secila prej tre bankave të mëdha (Banka e Commonwealth, National Australia Bank (NAB) dhe Westpac) kanë rezistuar seriozisht angazhimi ndaj Apple në lidhje me Apple Pay për dy vitet e fundit.

Apple pretendon se janë përpjekur, pa sukses, për të negociuar me të gjitha bankatMe përjashtim të njërës prej bankave që nuk pranon të nënshkruajë një marrëveshje konfidencialiteti që do të lejonte Apple t'u dërgojë klientëve kushtet e saj fillestare. Apple thotë se negociatat kolektive do të ngadalësonin negociatat e mëtejshme me entitetet e tjera.

Kjo do të thotë që secila prej bankave nuk ka frikë nga konkurrencat e tyre që ofrojnë Apple Pay. Prandaj, bankat nuk kanë frikë nga një humbje e mundshme nga konsumatorët ndaj njësisë ekonomike. Kjo dëmton konsumatorët, duke parandaluar dinamikën konkurruese, sipas Apple.

Masa do të dëmtonte gjithashtu inovacionin në pagesat mobile, duke hequr stimujt për lojtarët ekzistues në Australi për të konkurruar me Apple Pay. Megjithatë, i tha një zëdhënës për bankat AppleInsider që, së bashku me tregtarët australianë dhe përpunuesit e pagesave, kanë punuar për pagesa pa kontakt para se të prezantohej Apple Pay.

Bankat thonë se ndryshe nga Android ose Samsung, Apple bllokon aksesin në pagesat NFC dhe ju doni që përdoruesit të mos kenë zgjidhje tjetër përveç se të përdorin Apple Pay. Ata duan të negociojnë me Apple për të ofruar kuleta të tjera të integruara brenda Apple Pay. Javën e kaluar, shitësit me pakicë australiane dhe përpunuesit e pagesave u rreshtuan pranë bankave për të negociuar kolektivisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.