Bashkimi Evropian do t’i bëjë presion Apple -it për të hapur teknologjinë NFC të pajisjeve të saj

Apple nuk është i njohur për hapjen e sistemeve të tij shumë. Ne e pamë atë kur iPod u lançua, shumë u ankuan për nevojën e përdorimit të iTunes për të transferuar muzikë në "mp3" luajtësin e Apple, por kjo u theksua me lansimin e iPhone. Shumë kanë kërkuar një iOS më të hapur ndaj ndryshimeve, dhe Apple pak nga pak ka hapur atë që e ka interesuar. App Store është shembulli i qartë që Apple nuk do të kalojë nëpër kunj, një dyqan aplikimesh në qendër të vëmendjes nga organizatat ndërkombëtare të konkurrencës. Dhe sot për çfarë Bashkimi Evropian ka marrë parasysh NFC -në e Apple. Ata planifikojnë të padisin kompaninë për ta hapur atë tek palët e treta. Vazhdoni të lexoni se ne ju japim të gjitha detajet e kësaj padie të mundshme.

Lajmi ka dalë nga Reuters. Bashkimi Evropian me Margrethe Vestager në krye do të ishte duke hetuar funksionimin e Apple Pay dhe konkretisht çipin NFC të pajisjeve Apple që aktualisht mund të përdoren vetëm për Apple Pay. Nuk është plotësisht e vërtetë pasi mund të ndërveprojë me patate të skuqura të tjera NFC, por si lexues, si dërgues është e vërtetë që është në përputhje vetëm me Apple Pay. Padyshim që kjo e bën kushdo që dëshiron ta përdorë atë duhet të kalojë përmes Apple, diçka që ne shohim për shembull me kartat e transportit. Ata planifikojnë të mbledhin të gjithë informacionin e nevojshëm për t'i dërguar Apple padinë e tyre vitin e ardhshëm.

Sigurisht, sot ka një mijë mënyra për të kapërcyer kufizimet e Apple. Dhe po, ne duhet të përdorim Apple Wallet por jo domosdoshmërisht duhet të ruajmë kartat tona përmes Apple Pay. Gjithnjë e më shumë përdoren Kodet QR (kush do ta kishte menduar), dhe ka shërbime të tjera pagese që na lejojnë ta lëmë kartën me kodin QR në Wallet për ta përdorur atë kur paguajmë pa përdorimin e Apple Pay, diçka e ngjashme me atë që shohim me certifikatat e vaksinimit COVID. Ne do të shohim se çfarë ndodh me kërkesën e BE -së dhe nëse Apple përfundon duke u dorëzuar ...

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.