Bashkimi Evropian tani vë në dukje Apple Pay

Apple Pay

Proteksionizmi i Bashkimit Evropian kundër produkteve të vendeve jo anëtare është ende rendi i ditës, dhe e vërteta është, ne nuk mund të ankohemi nëse kuptojmë se qëllimi i tij është vetëm të përmirësojë jetën e qytetarëve evropianë. Sidoqoftë, kjo sjell lajme po aq të pakta sa ato që do të ju tregoj sot. Tani Bashkimi Evropian po heton Apple Pay për aplikimin e praktikave të mundshme monopole dhe masat nuk përjashtohen. E kam të vështirë të besoj se Apple Pay mund të qortohet për diçka kur bëhet fjalë për pagesa pa kontakt, thjesht duhet të shihni konkurrencën dhe zhvillimin, por hej ...

Konfiguroni Apple Pay në iPhone X

Dihet që Komisioni Evropian ka hapur një skedar hetimi kundër Apple Pay, shërbimit të pagesave pa kontakt të kompanisë Cupertino që ne të gjithë e përdorim çdo ditë, dhe nëse nuk e përdorni atë ... çfarë po prisni? Brukseli i ka dërguar një pyetësor kompanisë së Amerikës së Veriut dhe kompanive të tjera që marrin pjesë në këtë treg në mënyrë që të vendosin përmes organit kushtuar Konkurrencës për të filluar një hetim më të thelluar. Me sa duket, kjo procedurë është iniciuar pas ankesave të shumta të marra nga rivalët në lidhje me pagesa pa kontakt në treg.

Margrethe Vestager, Komisionere e Konkurrencës ka komunikuar gjatë kongresit të fundit të mbajtur në Lisbonë deklaratat e mëposhtme:

Ne kemi shumë shqetësime në lidhje me mënyrën se si funksionon Apple Pay, njerëzit shohin se është gjithnjë e më e vështirë të konkurrosh në treg për pagesa të lehta, kështu që ne duam të monitorojmë praktikat e mundshme të tregut antikonkurrues dhe abuziv nga ana e operatorëve të këtij lloji të shërbimeve.

Nuk do të jetë hera e parë ose e fundit që një kompani ankohet për praktikat e Apple brenda Bashkimit Evropian, siç bëri Spotify (një kompani suedeze) në atë kohë kundër Apple Music.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.