Bateria e fryrë e iPhone Çfarë të bëj?

Bateria e fryrë e iPhone

Një nga defektet më të zakonshme në bateritë e jonit litium është se ato mund të fryhen deri në atë pikë sa të fryjnë fjalë për fjalë ekranin e shasisë. Kjo është pikërisht ajo më ka ndodhur së fundmi në një iPhone X të blerë në nëntor 2017, ne jemi në vitin 2020 kështu që garancia nuk mbulon riparimin.

Këtu pikërisht në këtë pikë shtrohet pyetja: riparimin e bëni vetë ose e çoni atë në një shërbim teknik? Në të dy rastet një gjë duhet të jetë e qartë, në ditët e sotme bateritë nuk janë aq të shtrenjta dhe direkt në Apple SAT në varësi të modelit mund të variojë ndërmjet 55 dhe 75 euro. Këshilla ime (ju mund të bëni çfarë të doni) është që ta çoni drejtpërdrejt në Apple ose një dyqan të çertifikuar nga kompania Cupertino për riparime të këtij lloji.

Artikulli i lidhur:
Si të ndryshoni baterinë e Apple Watch

Në këtë kuptim, ka shumë përdorues që mund ta shohin shërbimin për një bateri të shtrenjtë dhe me të vërtetë nuk është e komplikuar të ndryshosh, por mund të jetë e rrezikshme nëse aksidentalisht e shpojmë këtë bateri të fryrë, në fakt Në dyqanin zyrtar të Apple ata nuk kryejnë këtë lloj pune riparimi dhe pajisja dërgohet në një qendër të specializuar për të shmangur problemet. Në rast se bateria thjesht është ezauruar, ata e ndryshojnë këtë në dyqan, por në rastin e baterive të fryrë nuk ka asnjë mundësi për ta bërë këtë, ato dërgohen jashtë.

Siç them për shkak të çmimit që ka një bateri jozyrtare dhe çmimit që kushton riparimi në një dyqan Apple, këshillat dhe ajo që duhet të bëjmë është ta çojmë atë në dyqan për të shmangur problemet. Në rast se nuk keni gjithmonë një dyqan afër Ju mund ta dërgoni iPhone përmes shërbimit Apple në internet, por kjo ka një kosto prej 12 eurosh më shumë që duhet shtuar 55 ose 75 euro. Sido që të jetë, gjëja më e mirë në këtë kuptim është të mos rrezikosh dhe që kjo ta çosh pajisjen në Apple Store është - besoj personalisht - opsioni më i mirë.

Prisni pa iPhone afërsisht 14 ditët që duhen për të riparuar ose dërguar një pajisje tjetër të rinovuar është një tjetër nga problemet që lidhen me ënjtjen e baterisë. Sapo të kem rezolucionin e iPhone X, do ta ndaj, për të parë se si përfundon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  E njëjta gjë më ka ndodhur dhe në të njëjtën kohë. Ata duan të më karikojnë baterinë plus ekranin, 400 € !!! A e kanë zgjidhur problemin për ju?

  1.    Daniela dijo

   Unë kam përdorur iPhone tërë jetën time, kështu që kam kaluar nëpër shumë modele dhe nuk më kishte ndodhur kurrë që bateria të fryhej pak nga pak, me iPhone tim 11 me 7 muaj përdorim ata më thanë që praktikisht tashmë Nuk funksiononte , ata ma kthyen, më thanë që garancia nuk zbatohej dhe se thjesht nuk funksiononte më dhe se nëse e hapnin do të ma jepnin të gjitha të hapura dhe se nuk kishte asnjë rast, kështu që e vetmja "zgjidhje" ata më dhanë ishte se unë paguaja 70% të vlerës totale në mënyrë që ata të më jepnin një që funksionoi, shumë zhgënjim për një markë që nuk është aspak e lirë dhe për të cilën për fat të keq kam disa pajisje