BE do të propozojë një karikues të vetëm universal për të gjithë telefonat inteligjentë në shtator

kabllot

Duket se KE do të bëhet e ashpër në çështjen e karikuesve të smartphone -ve. Ideja e tij është të propozojë në shtator një ligj në mënyrë që të gjithë telefonat celularë të përdorin të njëjtin karikues universal aktual, për të shmangur mbeturinat elektronike.

A priori ideja duket e mirë. Për të gjithë përveç Apple, natyrisht. "Pothuajse" të gjithë prodhuesit e telefonave inteligjentë kanë braktisur tashmë lidhësin mikro USB dhe kanë kaluar në USB-C, kështu që ligji nuk i prek fare. Dhe kjo "pothuajse" është sepse Apple është akoma e vendosur të mbajë lidhësin e saj ekskluziv Lightning në iPhone. Ndaj prishni këngën.

Yahoo! financë sapo postoi një raportojnë ku shpjegon planet e BE -së për shtatorin. Propozoni një ligj për unifikimin e një modeli karikues universal për të gjithë telefonat inteligjentë në treg, dhe kështu zvogëloni mbeturinat elektronike.

Një varkë së shpejti duket si një ide e mirë. Ne të gjithë kemi ngarkues rreth sirtarëve të shtëpisë dhe zyrës që nuk i përdorim dhe i përfundojmë duke i hedhur, pasi në fund zakonisht përdorim një karikues të vetëm për të rimbushur disa pajisje. Apple, e vetëdijshme për këtë problem, nuk furnizon më karikues në kutitë e iPhone -ve të tij, për të shmangur këtë "humbje" të karikues që nuk i përdorim.

Kjo ide e BE -së, nëse ligji miratohet përfundimisht, nuk do të prekë 99% të prodhuesve të smartphone -ve. Të gjithë tashmë kanë migruar nga lidhësi i vjetër mikro USB në USB-C të ri. Por 1% e mbetur është Apple. Manufacturershtë prodhuesi i vetëm që është ende i vendosur të përdorë lidhësin tuaj ekskluziv.

Megjithëse ata të Cupertino-s kanë dhënë dorën për t'u kthyer në iPad Pro dhe iPad Air, me lidhës USB-C, të gjithë iPhone-të vazhdojnë të mbajnë lidhësin ekskluziv të Apple, lidhësin e famshëm vetëtimë.

Pra, ne do të shohim se si ndikon ky projektligj i ri i BE -së nëse kalon. Ndoshta, duke i parë ata që vijnë, Apple parashikon dhe tjetrën iPhone 13 tashmë përfshijnë lidhësin USB-C. Do të shohim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.