BE synon me legjislacionin e saj të ri në funksionimin e App Store dhe aplikacioneve të para-instaluara

App Store

2020 ka qenë një vit i shumë gjërave, padyshim që gjithçka është marrë nga pandemia që ka prekur të gjithë botën, por gjithashtu ka qenë një vit me shumë polemika rreth ndërmarrjeve të ndryshme të teknologjisë. Ishte gjithashtu viti në të cilin organizatat e ndryshme të konkurrencës kanë vënë edhe një herë teknologjinë në qendër të vëmendjes. Dhe tani, orë pas përfundimit të vitit, ne tashmë e dimë se kush legjislacioni i ri i BE: Manzana. Ligji i ri i Tregjeve Dixhitale ka në plan të rregullojë tregjet të aplikacioneve, dhe padyshim që një nga të parët që kontrollohet është App Store. Vazhdoni të lexoni se ne ju japim të gjitha detajet se si ky ligj i ri mund të ndikojë në App Store.

Dhe është ajo një nga pikat që intereson më shumë kontrolli është arsyeja pse neve na ofrohet një aplikacion dhe një tjetër kur i kërkojmë në App Store. Çdo zhvillues, sado i vogël, do të duhej të kishte të njëjtat mundësi kur të shfaqej në App Store, kështu që do të ishin konsumatorët ata që do të vendosnin një aplikacion ose një tjetër. Prandaj, Apple duhet të ndryshojë mënyrën e shfaqjes së rezultateve të saj, algoritmet e tyre, duke i dhënë përparësi vendimit përfundimtar të përdoruesit, nuk është një detyrë e lehtë që duhet të zgjidhet ... LAplikacionet e para-instaluara, të tilla si Mail, Moti, etj., Duhet gjithashtu të çinstalohen, këta gëzojnë një pozicion kyç pasi vijnë si parazgjedhje dhe duhet të konkurrojnë në të njëjtin nivel me të tjerët, në përputhje me Ligjin e ri të Tregjeve Dixhitale të BE.

Ne do të shohim se çfarë mban 2021, Apple po punon për të krijuar një ekosistem të drejtë, duke u përpjekur të shmangin çdo aluzion monopoli me të cilin ata mund të gjykohen, por e vërteta është se ekziston gjithmonë një skaj i lirë që organizatat ndërkombëtare përpiqen të mos qëndrojnë të pambrojtura. DNë mosrespektimin e rregullave të reja, Apple dhe të tjerët do të përballen me gjoba prej 10% të të ardhurave vjetore të kompanisë ... E gjithë kjo na sjell dobi të gjithëve dhe në fund të fundit janë ato teknologjike që duhet të jenë të sinqertë dhe të punojnë sipas legjislacionit. Të kesh vendimin për të vendosur nëse do të zgjedhësh një aplikacion ose një tjetër është një e drejtë që duhet të kemi, dhe në fund që ata të na bindin të zgjedhim diçka duhet të jetë një praktikë që po mbaron. Ne jemi duke e përfunduar vitin 2020 dhe shpresojmë që 2021 të jetë një vit në të cilin të gjithë kemi pak më shumë vendim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.