Beta e parë e iOS 13.7 tani e disponueshme

iOS 13

Kur gjithçka dukej se tregonte se iOS 13.6 do të ishte versioni i fundit që Apple do të niste me iOS 13, nga Cupertino ata sapo kanë lansuar betën e parë të asaj që do të jetë azhurnimi i ardhshëm i iOS dhe iPadOS: 13.7 një version që tani për tani është në dispozicion vetëm për zhvilluesit.

Ky azhurnim i ri, si ato të mëparshmit, përqendrohet në Njoftimet e Ekspozimit, API i krijuar për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së koronavirusit që Apple u zhvillua në bashkëpunim me Google. Me këtë azhurnim, nuk ka nevojë të shkarkoni një aplikacion të publikuar nga autoriteti shëndetësor që korrespondon për të përfituar nga funksionaliteti.

Apple pretendon se tani mund të përfitoni nga API i Njoftimit të Ekspozimit pa pasur nevojë të shkarkoni një aplikacion, megjithatë pretendon se disponueshmëria e sistemit varet nga mbështetja nga autoriteti përkatës shëndetësor. Kjo u bën të mundur përdoruesve të dinë se një aplikacion i pajtueshëm ekziston në vendin e tyre dhe kërkohet ende të jetë në gjendje të përdorë njoftimet e ekspozimit.

iOS 14 është tashmë në betën e gjashtë

Serverat Apple lëshuar dje beta i gjashtë i iOS 14, një beta e gjashtë që erdhi nga dora e betave të reja për watchOS 7, tvOS 14 si dhe një azhurnim i ri, gjithashtu në beta, për HomePod.

Duket se në Apple po nxiton në zhvillimin e iOS 14 beta, që nga kjo kohë ritmi i zakonshëm i lëshimeve (çdo dy javë) është anashkaluar. Për momentin nuk e dimë se sa kohë është planifikuar lëshimi i versionit përfundimtar të iOS 14.

Me shumë mundësi nis në mes të shtatorit  Siç është zakonisht, megjithëse ka të ngjarë që Apple dëshiron të presë për të prezantuar gamën e re të iPhone 2020, kështu që nëse doni të provoni lajmet që do të vijnë nga dora e iOS 14 para fillimit të tij, mund të instaloni beta-në e publikut.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gripit dijo

  Shpresoj që ky azhurnim i ri të bëjë që njoftimet e ekspozimit COVID të funksionojnë në iphone 6s tim, gjë që deri më tani nuk e ka bërë në ato të mëparshmet (13.5 dhe 13.6).

 2.   MANUAL dijo

  Kur pritet të jetë në dispozicion 13.7?