Apple mbjell flamurin e piratëve në selinë e saj për të festuar 40 vjet

pirat-flamur-zyrat-cupertino

Javën e kaluar posa filloi rasti kryesor i Apple në të cilin prezantoi iPhone të ri SE dhe iPad Pro 9,7 inç Apple dëshironte të parashikonte përvjetorin që festohet sot dhe prezantoi një video në të cilën përmbledhi pajisjet më të rëndësishme që keni krijuar në një video, se ne ju tregojmë pas kërcimit, megjithëse ndoshta e keni parë tashmë. Sot 1 Prilli mbush 40 vjet që kur Steve Jobs, Steve W0zniak dhe Ronald Wayne regjistruan kompaninë Apple Compueter Inc. në Santa Clara County. Të dy Stevens kishin 45% të kompanisë ndërsa Ronald e mbajti vetëm atë. 10%.

Por menjëherë më vonë, Ronald, i cili ishte i ngarkuar me hartimin e logos së kompanisë, u largua nga kompania, duke lënë të dy Steve si partnerë shumicë të së njëjtës, secili ka 50% të së njëjtës. Me kalimin e viteve, të dy u larguan nga kompania që kishin krijuar dhe më vonë u kthye vetëm njëri prej tyre, Jobs, i cili u kthye kur kompania ishte në momentet e saj më të këqija, momente në të cilat General Electric ishte në qendër të vëmendjes për 2.000 milion dollarë. Nëse kjo lëvizje do të ishte realizuar, ka shumë të ngjarë që Apple do të ishte bërë ajo që është sot.

Për të festuar këtë 40 vjetor, djemtë nga Cupertino kanë varur flamurin e piratëve në zyrat e tyre të Lapit të Pafund. Flamuri ironik kompletohet me logon e mollës në njërin nga sytë e karavelit, mollën e përfaqësuar nga ylberi, një logo e përdorur në Mac-in e parë të krijuar nga Jobs dhe Wozniak. Flamuri i piratëve përfaqëson ato vitet e para në të cilat të dy punuan së bashku me ekipin e tyre të jetë në gjendje të lëshojë Mac-in e parë në treg.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.