Bloomberg bashkohet me ID-në e prekjes në ekran për vitin 2020

Touch ID

Apple shpërndau Touch ID për herë të parë dy vjet më parë kur prezantoi iPhone X, dhe e bëri këtë në favor të një sistemi "më i sigurt, më i besueshëm dhe më i shpejtë ”ndërsa Tim Cook prezantoi sistemin e ri të njohjes së fytyrës, Face ID. Që atëherë shumë përdorues janë ankuar në lidhje me mekanizmin e ri të zhbllokimit, duke preferuar Touch ID "të vjetër".

A do të kthehet Apple dhe do të rimarrë gjurmët e gishtave për të na identifikuar dhe zhbllokuar iPhone-in tonë? Thashethemet duket se shkojnë në këtë drejtim dhe tani Bloomberg, i cili është gjithmonë një burim mjaft i besueshëm, i bashkohet kësaj tendence. duke siguruar që në vitin 2020 do të kemi një iPhone me Touch ID nën ekran.

Pse është Touch ID më i mirë se Face ID për disa përdorues? Shumë sigurojnë që e para është më e shpejtë, të tjerët që Face ID dështon në shumë raste. Pas dy gjeneratave të iPhone në duart e mia dhe një iPad Pro me Face ID nuk më mungon aspak Touch ID, për më tepër, Unë preferoj Face ID në 99% të situatave sesa Touch ID. Vetëm duke qenë në shtrat me iPhone afër fytyrës sime kam një problem që zgjidhet shpejt duke e lëvizur pak larg.

Siç e përmenda disa ditë më parë në të parën podcast Këtë sezon, unë do të hiqja dorë vetëm nga Face ID në favor të Touch ID për një ekran të plotë, pa asnjë nivel. Një sensor i integruar i gjurmës së gishtit nën ekran mund të eleminojë vrimën nga lart të së njëjtës, ku janë sensorët, emetuesit dhe kamerat e Face ID. Por ai sensor i gjurmës së gishtit duhet të funksionojë shumë më mirë sesa po shohim deri më tani, dhe gjithashtu jo vetëm në një zonë shumë specifike të ekranit, por në një zonë më të gjerë në mënyrë që të mos dështojë aq shumë duke mos vendosur gishtin saktësisht atje ku duhet të jetë.

Sidoqoftë, ajo që thotë Bloomberg nuk ka kuptim, pasi siguron që Apple do të dëshironte të mbante Face ID, në mënyrë që iPhone të kishte të dy sistemet e identifikimit. Nëse kjo do të ishte e vërtetë, ne do të vazhdonim të mbanim nivelin, i cili do ta bënte çmimin e prodhimit të terminalit më të shtrenjtë (sensori nën ekran nuk do të jetë saktësisht i lirë) pa pasur një përmirësim të dukshëm në kthim. Përkundrazi, madje mund të krijojë ndjesinë se asnjë sistem nuk është mjaft i besueshëm. Sipas Bloomberg, ne do ta shihnim këtë në vitin 2020, ose ndoshta në vitin 2021. Do të shohim se çfarë është gjëja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Peter dijo

    Nëse i mbani të dyja shkëlqyeshëm. Secili të vendosë sistemin e zhbllokimit që dëshiron. Unë personalisht nuk e ndryshoj Face ID për asgjë.