Canon dhe Nikon hapin rrugën që iPhone të zëvendësojë kamerat SLR

Kamera e iPhone

Çdo fotograf, veçanërisht jo-profesionist, ka menduar ndonjëherë të braktisë kamerat "profesionale" për iPhone. Por thellë në vetvete ata e dinë se kapaciteti i një kamere të vendosur në një telefon nuk ka cilësinë që mund të ketë një aparat fotografik, qoftë edhe kompakt. Nuk po flasim vetëm për Mega pixels, po flasim edhe për aftësinë e lenteve apo kristaleve për të kapur dritën dhe realitetin e skenës, përveç modifikimeve që mund të bëjmë me dorë. Lumenjtë e bojës janë shkruar për mundësinë që iPhone të përfundojë me kamera SLR dhe deri më sot kjo dukej si fantashkencë. Tani nuk është dhe nuk është sepse Canon dhe Nikon kanë vendosur që koha për këtë lloj aparati ka marrë fund.

Bisedat mes fotografëve nëse një iPhone është i aftë të eliminojë SLR-të ka qenë në gojën e atyre që e kuptojnë këtë temë prej vitesh. Specialistët e fotografisë celulare e dinë se fundi do të vinte, por ata nuk e dinin se kur (ajo që ata e kishin të qartë ishte se nuk do të zgjaste shumë). Gjithçka do të varej nga tregu dhe aftësia e përdoruesve për të blerë kamera SLR. Por mbi të gjitha do të varej nga markat dhe Ata kanë vendosur se ka ardhur koha që të tërhiqen nga tregu këtë lloj makinerie. 

Kamerat DSLR, d.m.th., kamerat dixhitale refleks me një lente të markës Nikon dhe Canon janë tashmë ato nuk do të rinovohen. Nga ana e Canon, 1DX Mk III do të jetë trupi i tij i fundit profesional. Nikon po pushon fare punën e zhvillimit të DSLR-ve dhe D6 do të jetë modeli i fundit profesional i Nikon DSLR me një lente, dhe D3500 modeli i fundit i konsumatorit.

Në këtë mënyrë, shenjat ata do të fokusohen në segmentin e kamerave pa pasqyrë. Shumë më i gjithanshëm, i rehatshëm dhe me të njëjtat veçori si SLR. Ka mbaruar se ai që mban refleks është profesionist dhe ai që nuk ka, është çirak. Në fakt, të thuash se kush përdor iPhone nuk di për fotografinë, ka marrë fund. Mjafton t'i hidhni një sy rezultateve që arrihen me telefon, për shembull, përmes konkurseve dhe njoftimet që Apple lëshon. Në rrjete të specializuara do të shihni imazhe që nuk do të dini se me çfarë është bërë dhe habiteni kur shihni se është bërë me një iPhone.

Me këtë panoramë dhe me kapacitetin e fotografisë llogaritëse që, në fund të fundit, është diçka e ngjashme me atë që bëjnë tani kamerat pa pasqyrë, shumë softuer. Nuk është çudi që fotografët e vërtetë, ata që pëlqejnë kompozimin dhe matjen e dritës, kthehen te kamera filmike. Vë bast që iPhone do të zëvendësojë DSLR-të sepse markat e duan kështu, por bobinat do të kthehen dhe markat do ta promovojnë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Fer dijo

    Nëse celularët zëvendësojnë SLR-të, kjo do të jetë sepse celularët do të zëvendësojnë kamerat, çfarëdo qofshin ato në atë kohë, të paktën për konsum amator.