CarPlay me valë me Ottocast U2-X (dhe Android Auto)

Përshtatësi i vogël U2-X i Ottocast na e lejon këtë konvertoni CarPlay tonë konvencional në një CarPlay me valë identike me atë zyrtare, dhe funksionon gjithashtu me Android Auto.

Për ata prej nesh që përdorin makinën në baza ditore, CarPlay është bërë shoqëruesi ynë thelbësor i udhëtimit. Dëgjoni muzikë, udhëzime për në destinacionin tonë, paralajmërime për kamerat e shpejtësisë dhe punët në rrugë, kontrollin e trafikut, dëgjoni një podcast, dërgoni mesazhe… dhe e gjithë kjo pa pasur nevojë të prekim smartfonin tonë. Por çmimi që duhet paguar është që iPhone ta kemi gjithmonë të lidhur me kabllo, pasi ka ende pak automjete me CarPlay wireless nga fabrika.

Ky Ottocast U2-X i ri e zgjidh këtë problem dhe na lejon të përdorim CarPlay me secilin nga funksionet e tij pa pasur nevojë për kabllo. Me një sistem konfigurimi dhe funksionimi shumë të thjeshtë që nuk dallohet nga CarPlay zyrtar me valëAi gjithashtu funksionon me Android Auto. Ne e kemi testuar dhe do t'ju tregojmë se si funksionon.

e thjeshte dhe e vogel

Ottocast U2-X është një kuti plastike e vogël, diskrete dhe e lehtë, e përkryer për t'u fshehur në ndarjen e dorezës ose nën mbështetësen e krahut, ose në çdo hapësirë ​​tjetër në makinën tonë. Pa butona, asgjë më shumë se një port USB-C për të lidhur kabllon dhe një USB-A që mund ta përdorim për të karikuar iPhone-in tonë, këtë aksesor të vogël Ajo vjen me dy kabllo në kuti për ta lidhur atë me USB-në e makinës. Që kabllot vijnë veçmas është një detaj i rëndësishëm, së pari sepse është pjesa më e brishtë dhe nëse prishet mund ta zëvendësoni dhe së dyti sepse në këtë mënyrë mund ta përdorim si me lidhje USB-A (e zakonshme) ashtu edhe me USB-C. që tani vijnë me automjetet më moderne.

Në kuti nuk gjejmë asgjë tjetër, vetëm një manual të vogël udhëzimi që nuk është me të vërtetë shumë i nevojshëm, aq më pak pasi të keni lexuar këtë artikull dhe të shikoni videon. Ky është një nga virtytet e mëdha të kësaj pajisjeje: konfigurimi i tij është shumë i thjeshtë dhe pasi të konfigurohet mund ta harroni atë plotësisht, është plotësisht transparent për përdoruesit.

pajtueshmëri

Prodhuesi pretendon se Pothuajse të gjitha modelet e makinave me CarPlay me tela janë të pajtueshme me këtë Ottocast U2-X, me përjashtim të BMW-ve. Ai është gjithashtu i pajtueshëm me sistemet CarPlay "aftermarket" që instaloni në automjetin tuaj, përveç atyre të markës Sony. Për Android Auto, do t'ju duhet një telefon inteligjent me Android 11 e më vonë që ka të instaluar Android Auto. Unë kam qenë në gjendje ta testoj atë me disa modele Audi dhe Volkswagen, dhe ka funksionuar në mënyrë perfekte në të gjitha. Falë faktit që kabllot e lidhjes vijnë veçmas dhe se ju keni një lidhje USB-a dhe USB-C, ai është i pajtueshëm si me modelet më të vjetra ashtu edhe me modelet më të fundit që tashmë kanë lidhjen e re USB-C, gjë që është një avantazh në krahasim. te pajisjet e tjera që kanë kabllon e integruar me lidhje USB-A, të cilat zakonisht nuk funksionojnë mirë me adaptorët USB-C.

konfiguracion

Procesi i konfigurimit pasi pajisja lidhet me USB-në e makinës është shumë e thjeshtë, si lidhja e saj me një pajisje pa duar. Lidhja e parë duhet të bëhet me bluetooth, duke shtuar pajisjen në iPhone tonë dhe duke i dhënë lejet e nevojshme që duhet ta pranojmë në ekranin e iPhone-it tonë. Pasi të vendoset lidhja, i gjithë operacioni do të kryhet nëpërmjet WiFi, një lidhje që mundëson transmetim më të madh dhe më të shpejtë të të dhënave, kështu që ne do të mund të shijojmë muzikë nga Spotify ose Apple Music me cilësi më të lartë sesa nëse do të përdorej lidhja Bluetooth. Procesi i konfigurimit është i shpejtë dhe duhet bërë vetëm herën e parë që e përdorim. Më pas kur e nisni makinën dhe e keni telefonin pranë, lidhja bëhet automatikisht, duke qenë thelbësore që Bluetooth dhe WiFi të jenë aktive në iPhone tonë.

operacion

Funksionet që kemi në dispozicion janë saktësisht të njëjta sikur të përdornim sistemin zyrtar, ne nuk humbasim asgjë kur bëhet fjalë për lidhjen e iPhone-it tonë me një CarPlay me valë fabrike. Lundrimi nëpër meny është i rrjedhshëm dhe pa vonesë, por kemi një vonesë të përafërt prej rreth dy sekondash kur dëgjojmë audio. Ky nuk është problem me pajisjen por me vetë sistemin me valë CarPlay, dhe megjithëse e vëreni në fillim, shpejt mësoheni me të dhe nuk është aspak i bezdisshëm. Do të ketë edhe një vonesë të lehtë në telefonatat, por siç thashë më parë, është diçka me të cilën mësoheni shpejt.

Mendimi i redaktorit

Nëse përdorni CarPlay dhe automjeti juaj nuk ka një opsion wireless, ky Ottocast U2-X është aksesori që po kërkoni, kështu që nuk keni nevojë të nxirrni iPhone nga xhepi dhe ta lidhni me kabllon USB të makinës. Funksionimi i tij nuk dallohet nga sistemi zyrtar, lidhja është shumë e qëndrueshme dhe procesi i konfigurimit është jashtëzakonisht i thjeshtë. Çmimi i tij është 149,99 dollarë në dyqanin zyrtar Ottocast (bit.ly/3wNhOFf) dhe tani, për një kohë të kufizuar, mund të përfitoni nga një zbritje prej 10%.

U2-X
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
$ 149,99
 • 80%

 • U2-X
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • operacion
  Redaktori: 90%
 • konfiguracion
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • E vogël dhe diskrete
 • Konfigurim shumë i lehtë
 • kabllo të këmbyeshme
 • I njëjtë me funksionimin zyrtar

Contras

 • Nuk lejon funksionimin me kabllo

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.