CarPuride: shtoni CarPlay në makinën tuaj në vetëm dy minuta (madje edhe me valë)

nëse makina juaj nuk ka CarPlay tani është koha për ta shtuar pa u shqetësuar për pajtueshmërinë, pa instalim dhe pa shpenzuar një pasuri. Carpuride shton CarPlay në çdo makinë dhe ju e vendosni vetë në vetëm dy minuta.

karakteristika të

Carpuride është një sistem që mund të vendoset në çdo automjet dhe që funksionon në mënyrë të pavarur nga sistemi audio që keni instaluar, megjithëse mund ta përdorni nëse dëshironi. Prodhuesi ka pako të ndryshme që përfshijnë funksionalitete disi të ndryshme, kështu që çmimet e tyre gjithashtu ndryshojnë:

 • Sistemi CarPlay/Android Auto kabllo për 319 €lidhje)
 • Sistemi CarPlay/Android Auto i lidhur me kamerën e pasme për 329 €lidhje)
 • Sistemi CarPlay/Android Auto wireless dhe me tela për 379 €lidhje)
 • Sistemi CarPlay/Android Auto wireless dhe me kabllo me kamerë të pasme për 389 €lidhje)

Funksionimi i të gjitha sistemeve është i njëjtë, me dallimet e përfshirjes ose jo të kamerës së parkimit të pasmë, e cila do të kishte nevojë për instalim (nëse nuk jeni një duarartë) dhe fakti që duhet të lidhni telefonin me kabllo ose jo. USB-ja e pajisjes për të qenë në gjendje të përdorni CarPlay (ose Android Auto). Në këtë artikull ne do të analizojmë paketën më të plotë, por është 99% i zbatueshëm për pjesën tjetër të paketave të disponueshme. Në kuti do të gjejmë:

 • Pajisja CarPuride me ekran me prekje 7″
 • Lidhje USB-A për të lidhur telefonin, me karikim dhe transmetim të të dhënave. Gjithashtu shërben për të lidhur disqet e memories USB me përmbajtje multimediale
 • Slot microSD për përmbajtje multimediale
 • Dalje audio për t'u lidhur me sistemin e zërit të automjetit
 • Hyrja e videos së kamerës së pasme (opsionale)
 • Sistemet CarPlay dhe Android Auto pa tela dhe me tela
 • Bluetooth për transmetim muzikor dhe pa duar
 • Mikrofoni i integruar
 • AirPlay
 • Transmetues FM për të emetuar zërin përmes sistemit të zërit të automjetit
 • Altoparlant i integruar
 • Sistemi i kamerave të parkimit të pasëm
 • Kllapa fikse për pultin
 • Montimi i filxhanit të thithjes për pultin ose xhamin e përparmë
 • Të gjitha kabllot dhe adaptorët e nevojshëm për instalim

instalim

Një nga pikat e forta të këtij sistemi është se nuk ka nevojë të kërkoni ndonjë instaluesGjithashtu nuk ka nevojë të shkoni për të kuptuar nëse modeli juaj specifik dhe viti i automjetit janë të pajtueshëm. Nuk ka rëndësi se çfarë makine keni, në cilin vit e keni blerë, Carpuride do të funksionojë pa problemin më të vogël sepse gjithçka që ju nevojitet është iPhone juaj që të ketë CarPlay duke punuar 100%.

E vetmja gjë që duhet të pyesni veten është nëse preferoni montimin e filxhanit të thithjes apo atë fikse për pultin. Pasi të vendosni, do t'ju duhet vetëm të gjeni vendin më të përshtatshëm, përgjithësisht në qendër të pultit, të pastroni sipërfaqen, të rregulloni suportin dhe të vendosni ekranet. Sapo të lidhni përshtatësin e çakmakut (të inkorporuar) do ta keni të ndezur dhe në punë. Pajisja ndizet dhe fiket automatikisht me makinën tuaj, por në rast se çakmaku nuk fiket me ndezjen e automjetit (si në rastin tim) ka një buton ndezjeje në pjesën e sipërme, i cili shërben edhe për ta heshtur.

Në rast se dëshironi instaloni kamerën e pasme, ose jeni artizanal ose do t'ju duhet të shkoni në një punishte të specializuar që është përgjegjëse për lidhjen e kamerës dhe sistemin që do të aktivizohet automatikisht kur të vendosni marshin e pasëm për ta parë atë në ekranin CarPuride.

konfiguracion

I gjithë procesi i konfigurimit zgjat mezi një minutë, siç mund ta shihni në videon që shoqëron artikullin. Gjithçka që duhet të bëni është të lidheni me pajisjen përmes Bluetooth, dhe ai do të kujdeset për pjesën tjetër. Është e rëndësishme që të keni të aktivizuar Bluetooth dhe Wi-Fi në iPhone, pasi ai përdor lidhjen Wi-Fi për funksionet CarPlay dhe AirPlay me valë.

Duke qenë se CarPlay nuk është gjë tjetër veçse një ekran në distancë i celularit tuaj, nuk keni nevojë të instaloni aplikacione apo të konfiguroni asgjë, pasi Aplikacionet që keni në iPhone tuaj dhe që janë të pajtueshme me CarPlay do të shfaqen automatikishtsi Maps, Google Maps, Waze, WhatsApp, Apple Music, Spotify, Podcast etj. Abonimet tuaja të podkasteve, muzika që dëgjoni në aplikacionin tuaj të preferuar ose destinacionet tuaja të ruajtura në aplikacionin tuaj të preferuar të hartave do të jenë të disponueshme në ekranin e ri në makinën tuaj, sepse përsëri, ai ekran është me të vërtetë iPhone juaj.

Një detaj i fundit i rëndësishëm, dhe ai është se megjithëse pajisja ka altoparlantin e saj të integruar, cilësia e zërit nuk është ajo e një sistemi audio makine, sado i vjetër të jetë. Nëse dëshironi të dëgjoni muzikën, telefonatat, podkastin... në altoparlantët e makinës tuaj, keni dy mënyra për ta bërë këtë:

 • Duke perdorur audio jashtë të pajisjes dhe hyrjes ndihmëse të makinës suaj, duke përdorur kabllon Jack to Jack që përfshihet në kuti
 • Duke përdorur Transmetues FM i pajisjes

Makina në të cilën kam instaluar këtë CarPuride është aq e vjetër sa nuk ka as një hyrje ndihmëse të zërit, kështu që më është dashur të zgjedh transmetuesin FM. Si punon? Është vërtet e thjeshtë, pasi gjithçka që duhet të bëni është zgjidhni në pajisje frekuencën FM në të cilën dëshironi të transmetohet dhe vendosni radion e makinës në atë frekuencë FM. Tani do të keni të gjithë tingullin e CarPlay në makinën tuaj, me gjithë cilësinë që mund të japë sistemi juaj i zërit. Lidhja është shumë e qëndrueshme për sa kohë që ju zgjidhni një frekuencë ku nuk ka stacione në zonën tuaj. Më ka befasuar vërtet se sa mirë funksionon. Mund të zgjedhim gjithashtu nëse duam që altoparlanti të funksionojë në të njëjtën kohë me altoparlantët e makinës ose ta çaktivizojmë atë.

operacion

CarPuride na ofron menynë e vet me të cilën mund të përdorim funksione të tilla si thirrjet pa duar, riprodhimi multimedial i përmbajtjes që kemi ruajtur në një memorie USB ose kartë microSD, apo edhe mundësinë e dërgoni përmbajtje multimediale nga iPhone ynë nëpërmjet AirPlay me opsionin e pasqyrimit të ekranit në iOS. Të gjitha këto veçori janë jashtë CarPlay. Ne kemi gjithashtu një meny të shkurtër të cilësimeve në të cilën kemi disa opsione personalizimi (për të ardhur keq që spanjishtja nuk është ndër opsionet e gjuhës) dhe funksionin e Radios FM për të cilën kemi folur tashmë më parë.

Nëse kemi hyrë tashmë në funksionin CarPlay, funksionimi i tij është saktësisht i njëjtë si në një ekran që është instaluar tashmë në automjetin tuaj nga fabrika. Ekrani me prekje është vërtet i rehatshëm për përdorimin e CarPlay, dhe përgjigja me prekje e kësaj pajisjeje është vërtet e mirë. Lundrimi nëpër meny është shumë i qetë dhe i shpejtë, si dhe shpejtësia e përgjigjes. Ka vetëm pak vonesë kur përdorni CarPlay me valë dhe fillon riprodhimin e muzikës ose podcast-it. Kjo vonesë ekziston edhe në CarPlay-in zyrtar të instaluar tashmë nga fabrika, dhe është diçka specifike për sistemin me valë, jo problem me CarPuride.

Navigimi nëpër Maps, kërkimi i destinacioneve, luajtja e Apple Music dhe Podcasts, dërgimi i mesazheve dhe WhatsApp, duke përdorur Siri... gjithçka funksionon shkëlqyeshëm, saktësisht njësoj si në CarPlay në fabrikë të makinës sime. Gjatë kohës që e kam përdorur nuk kam vënë re ndonjë ndërprerje të papritur. Në 99% të rasteve që kam ndezur makinën, lidhja me CarPlay ka qenë automatike, pa pasur nevojë të prek asgjë. Vetëm në një rast të rrallë më është dashur të shtyp butonin i-Car (pasi kjo pajisje quhet CarPlay, mendoj për arsye licencimi) për ta bërë CarPlay të kërcejë.

Mendimi i redaktorit

Instalimi i CarPlay në një automjet që nuk e ka atë është një proces i kushtueshëm dhe në shumicën e rasteve kërkon kalimin përmes një instaluesi të specializuar. Me CarPuride ky ndryshon dhe ne mund të kemi një ekran me CarPlay në çdo automjet, pavarësisht markës, modelit dhe vitit, të instaluar nga ju në vetëm 2 minuta dhe me një funksion të padallueshëm nga CarPlay i parainstaluar që vjen nga fabrika. . Me pako të ndryshme, çmimi i kësaj pajisjeje fantastike fillon nga 319€ (lidhje) të sistemit më të përballueshëm deri në 389 € për më të kompletuarin (lidhje)

Sistemi CarPuride CarPlay
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
319 € a 389 €
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Nuk kërkon instalim të specializuar
 • Opsionet me tela dhe me valë
 • Ekran i përgjegjshëm me prekje
 • Përvojë e shkëlqyeshme e përdoruesit
 • Integrimi me sistemin e zërit të makinës

Contras

 • Përshtatës kondicioner dhe kabllo të integruara në një


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gaspar dijo

  Përshëndetje
  Do të doja të dija nëse ky sistem mbështet performancat e Apple dhe Android
  Falënderim

  1.    Louis Padilla dijo

   Nuk duhet të ketë asnjë problem, dhe përveç kësaj ky sistem është gjithashtu i përditësuar aq më pak

 2.   Vicente dijo

  Nuk mund ta vendosësh gjuhën në spanjisht... A mund të flasësh spanjisht me pajisjen si asistenti zanor i Google në funksionin automatik android?

  1.    Louis Padilla dijo

   Po, kjo varet nga gjuha e telefonit tuaj