Si të përdorni certifikatën dixhitale në Safari nga iPhone

Certifikata dixhitale e lëshuar nga Fabrika Kombëtare e Monedhave dhe Pullave është një nga alternativat më të mira të vërtetimit që mund të përdorim sot. Megjithatë, ajo nuk është aspak e vetmja certifikatë dixhitale e disponueshme. Të gjitha këshillat, udhëzimet dhe udhëzimet që mund t'ju japim në lidhje me certifikatat dixhitale të iPhone janë të zbatueshme për shumicën dërrmuese të llojeve të certifikatave.

Ne ju tregojmë se si mund ta përdorni certifikatën dixhitale në Safari nga iPhone ose iPad juaj në mënyrën më të lehtë. Në këtë mënyrë, certifikata dixhitale do t'ju shoqërojë kudo. Mos e humbisni dhe kështu aksesoni Administratën Publike në mënyrën më të shpejtë dhe më efikase.

Instaloni certifikatën dixhitale në iPhone tuaj

Ky është hapi i parë dhe më i rëndësishëm, ne duhet të instalojmë certifikatën dixhitale në iPhone ose iPad tonë dhe për këtë, për arsye të dukshme, gjëja e parë që na është dashur të bëjmë është të shkarkojmë dhe eksportojmë një certifikatë dixhitale të vlefshme. mos u shqetëso, sepse nëse nuk e keni bërë ende ose nuk dini si ta bëni, ne do t'ju shpjegojmë më vonë, por nëse ajo që dëshironi është të dini drejtpërdrejt se si mund ta instaloni certifikatën dixhitale në iPhone ose iPad për të qenë në gjendje ta përdorni atë përmes Safari, gjëja më e mirë për të bërë është të vazhdoni të lexoni këto rreshta.

Në kokën e kësaj videoje, nëse preferoni, ju lëmë një video të kanali ynë në YouTube ku ne shpjegojmë hap pas hapi se si mund ta instaloni certifikatën dixhitale si në iPhone ose iPad, ashtu edhe në Mac.

Tani nga një PC ose Mac duhet të marrim skedarin .PFX që përfaqëson certifikatën dixhitale me të gjithë çelësat e saj të sigurisë dhe duhet ta transferojmë atë në iPhone. Për këtë, ne kemi disa alternativa shumë interesante:

  • Nëpërmjet iCloud Drive, OneDrive ose Google Drive: Kjo më duket alternativa më e lehtë dhe më e shpejtë. Thjesht duhet ta ruajmë certifikatën në një vendndodhje në njërën prej këtyre dy zgjidhjeve të ruajtjes së cloud. Tjetra, ne shkojmë te aplikacioni të dhëna i iPhone-it tonë dhe ne do të kërkojmë vendndodhjen e certifikatës dixhitale për ta instaluar atë. Nëse vendndodhja nuk shfaqet, duhet të klikojmë në ikonën (...) në këndin e sipërm djathtas, zgjidhni opsionin redaktoj dhe aktivizoni çdo burim ruajtjeje në renë kompjuterike që nuk na shfaqet shprehimisht.
  • Duke e dërguar me email: Ky ka qenë, deri në përditësimet e fundit të alternativave të tjera, i vetmi opsion i zbatueshëm. Për ta bërë këtë, ne thjesht i dërgojmë vetes certifikatën dixhitale përmes Hotmail ose Gmail, dhe më pas aksesojmë ndonjë nga këta serverë të postës elektronike përmes Safari (nuk do të mund ta bëni këtë nga Mail ose ndonjë aplikacion tjetër i menaxhimit të postës elektronike). Pasi të hyjmë brenda, thjesht do të klikojmë mbi të për ta instaluar.

Kur të kemi zgjedhur certifikatën dixhitale të përmendur, ata do të na japin mundësinë përmes një "pop-up" për ta instaluar atë në iPhone, iPad ose Apple Watch në detyrë. Unë rekomandoj që ta instaloni vetëm në iPhone ose iPad për të shmangur çdo problem të përputhshmërisë.

Pasi të pranohet instalimi, do të jetë e nevojshme që ne të shkojmë te aplikacioni i settings të iPhone, menjëherë më pas do të hyjmë në opsionin i përgjithshëm ku do ta gjejmë profilet dhe duhet të klikojmë në atë që kemi instaluar së fundmi. Në atë kohë, do të na kërkojë të fusim kodin tonë të zhbllokimit për iPhone ose iPad, për të shtuar një shtresë të parë sigurie.

Si një mekanizëm i dytë verifikimi, do të na kërkojë çelësin privat që kemi përcaktuar për certifikatën dixhitale që duam të instalojmë. Në atë kohë, pasi e kemi futur, tashmë mund ta konsiderojmë të instaluar certifikatën dixhitale.

Ky ka qenë hapi i fundit, tashmë do të kemi të instaluar certifikatën tonë dixhitale dhe do të mund ta përdorim si dhe kur të duam. Sigurisht që kjo përfshin edhe Safari, shfletuesi më i përdorur i internetit nga përdoruesit e iOS dhe iPadOS në përgjithësi.

Si të instaloni dhe shkarkoni certifikatën tuaj dixhitale

Nëse, nga ana tjetër, nuk e keni shkarkuar ende certifikatën tuaj dixhitale, nuk do të mund ta instaloni në iPhone ose iPad, kështu që përpara se të ndiqni hapat që ju kemi shpjeguar më sipër, duhet të përfitoni nga këto udhëzime. që do t'ju lejojë të shkarkoni dhe përdorni certifikatën tuaj dixhitale me lehtësi, madje edhe nga një Mac.

Gjëja e parë që do të duhet t'ju kujtojmë është se çdo shfletues ueb nuk është i vlefshëm për të marrë certifikatën dixhitale. Prej disa kohësh, më në fund, FNMT ju lejon të merrni certifikatën dixhitale me Safari, vetëm ne do të duhet të hyjmë në faqen tuaj të shkarkimit dhe të rregullojmë cilësimet.

Pasi të kemi bërë konfigurimin, thjesht duke hyrë faqen e internetit të FNMT ne mund të fillojmë hapin e parë, kërkesën për certifikatën dixhitale të përmendur, qoftë ajo e personit fizik qoftë e personit juridik sipas nevojave tona. Ne do të klikojmë mbi opsionin Kërkesë Certifikatë, ku do të duhet të fusim të dhënat e kërkuara me DNI ose NIE, emrin dhe mbiemrin dhe shumë të rëndësishme:

  • Një email ku do të marrim kodin e verifikimit që duhet të japim kur të vërtetojmë identitetin tonë.
  • Gjatësia e çelësit, ku do të zgjedhim gjithmonë opsionin e notës së lartë.

Pasi të bëhet kërkesa, do të marrim një email me kodin e autorizimit. Ne duhet ta ruajmë këtë kod, kështu që unë rekomandoj një fotografi.

Më pas, ne duhet të shkojmë në çdo seli të Administratës Publike që kryen detyrën e identifikimit tonë për certifikatën dixhitale. Si rregull i përgjithshëm, ky lloj enti publik punon me emërim, kështu që së pari duhet të siguroheni.

Më në fund, do të kthehemi në faqen e internetit të FNMT për të përdorur opsionin e shkarkimit të certifikatës, do të na duhet vetëm të fusim DNI ose NIE, mbiemrin tonë të parë dhe të njëjtin kod aplikimi që na është dërguar me postë.

Unë rekomandoj që të eksportoni certifikatën dixhitale për të pasur një kopje të saj: Mjetet > Opsionet > Të avancuara > Shikoni certifikatat > Njerëzit, klikoni mbi certifikatën dhe zgjidhni «Eksport». Ne duhet të kërkojmë opsionin për të eksportuar në formatin ".pfx" dhe të caktojmë një fjalëkalim, përndryshe do të jetë e pavlefshme.

Kjo është gjithçka që duhet të dini për certifikatën dixhitale në iPhone ose iPad përmes Safari.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.