Çfarë është AirDrop dhe si të përfitoni sa më shumë prej tij

Çfarë është AirDrop?

Nëse sapo keni lëshuar një iPhone ose iPad të ri, me siguri e keni pyetur veten çfarë është rënia e ajrit. Është gjithashtu e mundshme që sapo e keni zbuluar këtë funksion në iPhone, iPad ose Mac tuaj. Sido që të jetë, në këtë artikull do t'u përgjigjemi të gjitha pyetjeve që keni në lidhje me këtë teknologji të pronarit Apple.

Çfarë është AirDrop?

Desantim ajror është një protokoll komunikimi në pronësi të Apple që lejon të gjitha pajisjet e menaxhuara nga iOS, iPadOS dhe macOS ndajnë çdo lloj skedari me njëri-tjetrin pa pasur nevojë të përdorni një lidhje interneti për sa kohë që jeni afër.

Protokolli AirDrop përdor lidhjen Wi-Fi dhe Bluetooth pajisjet, kështu që të dyja duhet të aktivizohen për të ndarë përmbajtjen përmes AirDrop.

Kompania me bazë në Cupertino e njoftoi këtë teknologji në 2011, megjithatë, nuk është i kufizuar në pajisjet që Apple ka lëshuar që nga ajo datë, pasi është i disponueshëm edhe në pajisjet më të vjetra, si MacBooks nga viti 2008 e tutje.

Apple na lejon të konfigurojmë AirDrop në kufizoni numrin e njerëzve rreth nesh kush mund të na dërgojë skedarë: të gjithë, vetëm kontakte ose të paaftë.

Pajisjet e përputhshme me AirDrop

MacBook Pro

AirDrop është i disponueshëm në iOS 7 në pajisjet e mëposhtme, por vetëm për ndajni përmbajtjen me pajisje të tjera iOS:

 • iPhone 5 ose më vonë
 • iPad i gjeneratës së 4-të dhe më vonë
 • iPad Pro i gjeneratës së parë dhe më vonë
 • iPad Mini i gjeneratës së parë dhe më vonë
 • iPod Touch i gjeneratës së 5-të dhe më vonë

Protokolli AirDrop është i disponueshëm për ndani skedarët midis Mac-ve Duke filluar me OS X 7.0 Lion dhe kompjuterët:

 • Mac Mini nga mesi i 2010 dhe më vonë
 • Mac Pro nga fillimi i vitit 2009 me kartën AirPort Extreme dhe modele nga mesi i vitit 2010 e më vonë.
 • Të gjitha modelet MacBook Pro pas vitit 2008 përveç MacBook Pro 17 inç.
 • MacBook Air pas 2010 dhe më vonë.
 • MacBook të lëshuar pas vitit 2008 ose më të reja, duke përjashtuar MacBook të bardhë
 • iMac nga fillimi i vitit 2009 dhe më vonë

Nëse ju iPhone menaxhohet nga iOS 8 ose version më i ri dhe Mac-i juaj menaxhohet nga OS X 10.0 Yosemite ose më vonë, mund të ndani përmbajtje midis një iPhone, iPad, iPod touch, Mac dhe anasjelltas midis pajisjeve të mëposhtme:

 • iPhone: iPhone 5 dhe më vonë
 • iPad: iPad i gjeneratës së 4-të dhe më vonë
 • iPad Pro: iPad Pro i gjeneratës së parë dhe më vonë
 • iPad Mini: iPad Mini i gjeneratës së parë dhe më vonë
 • iPod Touch: iPod Touch i gjeneratës së 5-të dhe më vonë
 • MacBook Air nga mesi i 2012 dhe më i ri
 • MacBook Pro nga mesi i 2012 dhe më vonë
 • iMacs nga mesi i 2012 dhe më vonë
 • Mac Mini nga mesi i 2012 dhe më vonë
 • Mac Pro nga mesi i 2013 dhe më vonë

Ku ruhen skedarët e ndarë përmes AirDrop

Në varësi të formatit të skedarëve që marrim në iPhone, iPad dhe iPod touch, këto do të ruhen në një aplikacion ose në një tjetër:

 • Fotografitë dhe videot: Nëse marrim foto dhe video të regjistruara me një iPhone, ato do të ruhen automatikisht në aplikacionin Photos.
 • Videos: Nëse janë video në një format jo të përputhshëm me iOS, iOS nuk do ta njohë formatin dhe do të na pyesë se me cilin aplikacion duam ta hapim.
 • të dhëna: Kur iOS nuk është në gjendje të shoqërojë shtesën e skedarit me një aplikacion origjinal, ai do të na tregojë një listë aplikacionesh në të cilat do ta ruajmë skedarin për ta hapur më vonë.
 • Lidhje në internet: Nëse ndajmë një lidhje ueb, iOS do ta hapë automatikisht lidhjen me shfletuesin e paracaktuar që kemi instaluar në pajisjen tonë.

Nëse ndajmë një skedar nga një iPhone në një Mac ose midis Mac, kompjuteri do të kryejë një veprim ose një tjetër në varësi të llojit të skedarit të përbashkët.

 • të dhëna. Pavarësisht se çfarë lloj skedari është, macOS do ta ruajë skedarin direkt në dosjen Shkarkime. Nuk ka rëndësi nëse janë fotografi, video, dokumente teksti...
 • Lidhje në internet. Kur bëhet fjalë për lidhjet në ueb, macOS do të hapë automatikisht lidhjen në shfletuesin e paracaktuar të kompjuterit tuaj.

Çfarë lloj skedarësh mund të dërgohen me AirDrop

AirDrop na lejon ndajnë çdo format skedari ndërmjet pajisjeve të menaxhuara nga iOS, iPadOS dhe macOS. Nuk ka rëndësi nëse kompjuteri i destinacionit nuk ka një aplikacion të pajtueshëm për ta hapur atë.

Apple pretendon se nuk ka kufi maksimal të hapësirës së një skedari për ta dërguar atë nëpërmjet AirDrop. Megjithatë, nëse madhësia është shumë e madhe, ka më shumë se gjasa që pajisja iOS të shkojë në gjumë dhe ekrani të fiket.

Nëse kjo ndodh, transferimi do të ndërpritet. Përdorimi i AirDrop për të dërguar skedarë video të mëdhenj nuk rekomandohet. Në këto raste, është më mirë të përdorni një nga opsionet që ju tregojmë në një artikull tjetër në të cilin kemi mësuar transferoni foto nga iPhone në Mac.

Si të konfiguroni AirDrop në iPhone

Konfiguroni AirDrop

Për të vendosur të cilat njerëzit mund të na dërgojnë skedarë përmes protokollit AirDrop në iPhone, duhet të ndjekim hapat që detajoj më poshtë:

 • Ne hyjmë në panelin e kontrollit duke rrëshqitur gishtin tuaj nga djathtas lart të ekranit.
 • Ne shtypim dhe mbani të shtypur ikonën Wi-Fi.
 • atëherë shtypni dhe mbani shtypur AirDrop.
 • Së fundi, Ne zgjedhim modalitetin që i përshtatet më së miri nevojave tona.

Si të konfiguroni AirDrop në Mac

Për të konfiguruar se cilët njerëz mund na dërgoni skedarë përmes protokollit AirDrop në Mac, ne duhet të ndjekim hapat që detajoj më poshtë:

Konfiguro AirDrop në macOS

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është shfaqni ikonën AirDrop në shiritin e menysë së sipërme. Për ta bërë këtë, ne duhet të kryejmë hapat që ju tregoj më poshtë:

 • Ne kemi qasje Preferencat e sistemit.
 • Brenda Preferencave të Sistemit, klikoni mbi Doku dhe shiriti i menusë.
 • Tjetra, në kolonën e majtë, klikoni në Desantim ajror.
 • Në kolonën e djathtë, kontrolloni kutinë Shfaq në shiritin e menysë.

Për të aktivizuar AirDrop dhe kufizimi që përdoruesit mund të na dërgojnë skedarë, klikoni në ikonën në shiritin e menusë dhe:

 • Ne zgjidhim çelësin për të çaktivizuar AirDrop.
 • Ne zgjedhim Vetëm kontakte o Të gjithë.

Alternativa për AirDrop për Windows

Alternativa për AirDrop

Siç e përmenda në fillim të këtij artikulli, protokolli AirDrop është ekskluzive për Apple, kështu që nuk është i disponueshëm në asnjë platformë tjetër.

Një nga alternativat më të mira për AirDrop për Windows dhe që, përveç kësaj, është gjithashtu i disponueshëm për Android, është AirDroid, një aplikacion plotësisht falas që funksionon përmes një shfletuesi ueb dhe me një aplikacion për Windows.

AirDroid - Transferimi dhe Ndarja e Skedarëve (Lidhja e AppStore)
AirDroid - Transferimi dhe Ndarja e Skedarëvefalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.