Kina kërkon që Apple të ruajë të dhëna në serverat në vend

mollë-porcelani

Qeveria kineze sapo ka aprovuar një ligj të ri të quajtur Electronic Security, një ligj që nuk do t'i pëlqejë Apple. Ligji i ri i sigurisë elektronike ka të bëjë me mënyrën në të cilën menaxhohen informacionet e shërbimeve të ndryshme të ndërmarrjes në vend. Para së gjithash, mbani në mend se Ky ligj nuk prek ekskluzivisht Apple, por prek të gjitha kompanitë që ofrojnë shërbime të çdo lloji në vend si Microsoft pa shkuar më tej. Qeveria kineze dëshiron të ketë sa më afër, aq më mirë të dhënat e qytetarëve të saj, duke vërtetuar, në rast se dikush ka ndonjë dyshim, se në Kinë fjala privatësi nuk ekziston.

Ky ligj i ri që do të hyjë në fuqi nga qershori i vitit të ardhshëm dhe detyron të gjitha kompanitë që trajtojnë të dhëna të kompanive ose njerëzve në vend që t'i presin ato në serverat në vend. Apple ka disa qendra të dhënash në të gjithë botën. Secila qendër e të dhënave është përgjegjëse për menaxhimin e shërbimeve të ndryshme të Apple nga kontinentet, por ato nuk përqendrojnë të gjithë informacionin e shërbimeve dhe të dhënat në të njëjtin vend, diçka që nëse qeveria kineze dëshiron ta bëjë.

Ky ligj i ri detyron kompanitë të ofrojnë shërbime teknike për agjencitë kineze të sigurisë, agjenci që do të jenë të ngarkuara me rishikimin e sigurisë së serverave ku ruhen të gjitha informacionet në mënyrë që të të sigurojë që asnjë qytetar nuk ka ndërmend të dëmtojë unitetin kombëtar. Megjithëse Apple është karakterizuar gjithmonë nga mbrojtja e privatësisë së përdoruesve të saj, kësaj here nuk do të ketë zgjidhje tjetër përveçse të heqë dorë nëse dëshiron të vazhdojë shitjen e terminaleve kineze, veçanërisht pas investimit titanik që ka bërë në vend duke hapur 41 dyqane Apple .

Kontrolli mbi informacionin në të cilin kanë qasje qytetarët e vendit ka qenë gjithmonë shqetësim për autoritetet e vendit, të cilat i ngarkuar me censurimin ose bllokimin çdo burim që mund të paraqesë rrezik për unitetin kombëtar. Apple News është bllokuar në vend si iBooks Store dhe iTunes Movies, dy të fundit për disa muaj.

Por nuk është e vetmja. Google arriti në Kinë në 2006 por u largua në 2010 pasi u lodh nga censurimi i vazhdueshëm i rezultateve në kërkimet e tij sipas kërkesës të qeverisë kineze. Facebook, Twitter dhe madje YouTube janë shërbime të tjera që janë gjithashtu të bllokuara në vend.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.