Chipolo One Spot, një alternativë e shkëlqyer për AirTags

Chipolo na ofron alternativën e parë të vërtetë për Apple AirTags me një produkt që, me një çmim më të ulët, ai na ofron të gjitha të mirat e kërkimit të rrjetit dhe shton disa pika në favor të saj që e bëjnë atë një blerje inteligjente.

Kur Apple njoftoi lajmin e rrjetit Busca, Chipolo ishte një nga markat që u bashkua për herë të parë me të. Ndoshta nuk dihet shumë mirë, por ky prodhues ka qenë në botën e etiketave të locatorit për vite me rradhë, dhe ato vite përvojë pa dyshim kanë ndihmuar në nxjerrjen në treg të një produkti të rrumbullakët me një çmim të shkëlqyeshëm: Chipolo One Spot. Trashëgimtar i Chipolo One, kjo etiketë e re përfiton nga rrjeti i Kërkimit të Apple, dhe për këtë arsye ajo ka të gjitha avantazhet e saj: nuk ka nevojë për një aplikim të palës së tretë; konfigurim i shpejtë dhe i lehtë pa pasur nevojë të regjistroheni; përdorni miliona pajisje Apple për të dërguar vendndodhjen tuaj.

Specifikimet dhe konfigurimi

Pak më i madh se AirTags i Apple, ky disk i vogël plastik përmban një bateri të zëvendësueshme që prodhuesi thotë se duhet të zgjasë deri në një vit me përdorim normal. Për ta ndryshuar atë, duhet të hapni diskun, nuk ka sistem të sofistikuar mbylljeje, prandaj është i certifikuar me IPX5 (i reziston shiut pa probleme por nuk mund të zhytet). Brenda tij ka një altoparlant të vogël që i lejon asaj të lëshojë tinguj deri në 120dB, më të fortë se AirTag, diçka e rëndësishme për t'i gjetur nga fundi i divanit. Dhe një detaj i vogël, i cili duket edhe qesharak, por që është shumë i rëndësishëm: ka një vrimë për ta bashkuar në një çelës, një unazë në çantën ose çantën tuaj të shpinës ... Që do të thotë se edhe të kesh një çmim të ngjashëm me AirTag (30 € kundrejt 35 € për produktin Apple) nuk do t'ju duhen më pajisje shtesë për ta përdorur atë, kështu që çmimi përfundimtar është shumë më i lirë në rastin e Chipolo.

Procesi i konfigurimit të tij fillon nga momenti kur shtypim Chipolo, gjë që bën që ai të lëshojë një tingull të vogël që tregon se ai tashmë është aktivizuar. Ne duhet të hapim aplikacionin tonë të Kërkimit në iPhone ose iPad dhe të klikojmë në Objekte, ne shtojmë një objekt të ri dhe presim që pajisja jonë ta zbulojë atë. Tani thjesht duhet të ndiqni hapat që tregohen dhe që janë aq të thjeshtë sa shtimi i një emri dhe një ikone për ta identifikuar shpejt atë në hartë. Etiketa do të jetë nga ky moment i lidhur me llogarinë tuaj iCloud dhe gati për t'u përdorur kur është e nevojshme.

Lidhja që përdorni është Bluetooth. Ne nuk kemi një çip U1, i cili nuk lejon kërkimin e saktë të AirTags, diçka që personalisht nuk më bind sepse funksionimi i saj është mjaft i çrregullt. Ai gjithashtu nuk ka NFC dhe kjo do të thotë që nëse dikush e gjen, nuk do të jetë e mjaftueshme për të sjellë iPhone e tyre te chibolo, por ata do të duhet të hapin aplikacionin Kërko dhe ta skanojnë atë. Ekzistojnë dy pika të vogla negative, nga të cilat njëra është plotësisht e disponueshme (kërkim i saktë) dhe tjetra është e rregullueshme (përdoret aplikacioni Kërko dhe kaq).

Rrjeti i kërkimit të Apple në shërbimin tuaj

Le të shkojmë te gjëja e rëndësishme, ajo që vërtet do t'ju ndihmojë të gjeni objektin tuaj të humbur falë Chipolo One Spot: të gjithë iPhone, iPad dhe Mac në të gjithë botën do të jenë antena që do t'ju lejojnë të lokalizoni objektin tuaj të humbur në hartë. Po, deri tani kur vendosët një etiketë të lokalizuar ishit të kufizuar të ishit brenda rrezes Bluetooth për ta gjetur, ose të kishit fatin që dikush me të njëjtin aplikacion si të kalonit pranë. Tani me rrjetin e kërkimit të Apple nuk keni nevojë për asgjë, sepse çdo iPhone, iPad ose Mac i azhurnuar do t'ju tregojë se ku ndodhet sendi juaj i humbur me kërkesën e vetme për të qenë afër të.

Me këtë, nëse humbni një objekt mund ta shënoni si të humbur në aplikacionin Kërko, dhe tregoni se kur dikush e gjen (edhe nëse pa dashje) ata ju njoftojnë dhe jua tregojnë në hartë. Nëse e kupton që diçka po mungon, ai gjithashtu mund ta marrë atë, të hapë aplikacionin e tij Gjeni dhe të shohë mesazhin e personalizuar që e keni lënë kur e shënoi atë të humbur, përfshirë numrin e telefonit që mund të telefonojë për të ndihmuar në rimëkëmbjen e tij. Ky rrjet Apple Find është një sistem gati perfekt që do t'ju ndihmojë të rikuperoni qëllimet tuaja të humbura.

Mënyra të tjera për ta gjetur atë

Nëse thjesht e kemi gabuar në shtëpi, mund ta bëni që të tingëllojë, nga aplikacioni Kërko ose duke pyetur Siri "Ku janë çelësat e mi?" Kështu që mund ta ndiqni me zë derisa ta gjeni. Altoparlanti i tij është më i lartë se AirTags, dhe gjithashtu tingulli nuk ndalet së luajturi derisa të çaktivizoni, gjë që është më praktike sesa të kërkosh Siri derisa ta gjesh. Dhe gjithashtu mund të kërkoni nga aplikacioni Gjej të ju tregojë rrugën për në objektin tuaj të humbur në rast se dikush ka kontribuar në gjetjen e tij në hartë.

Dhe që nga iOS 15 do të kemi mundësinë të njoftohemi kur të ndahemi prej tij, në mënyrë që të shmangim humbjen. Një njoftim do të na tregojë se ne kemi lënë çelësat, ose çantën e shpinës, dhe ne mund të konfigurojmë disa vendndodhje "të sigurta" në mënyrë që nëse jeni atje nuk do të na njoftoni se ne e kemi lënë pas, kështu që ju mund të lini çantën tuaj në shtëpi pa u thënë për të.

Mendimi i redaktorit

Etiketa vokale Chipolo One Spot është një alternativë e vërtetë e shkëlqyer për Apple AirTags. Megjithëse mund të ketë mungesë të disa funksioneve, ato nuk janë aq të rëndësishme për t'i marrë parasysh, dhe tiparet dhe çmimi i tij e bëjnë atë një produkt perfekt për ata që duan të shmangin humbjen e objekteve të tyre më të rëndësishme duke përdorur përparësitë e rrjetit të Kërkimit. Manzana. Në dispozicion në faqen zyrtare të Chipolo (lidhje) për rezervim paraprak për 30 € për njësi dhe 100 € për paketë me 4 njësi, me dërgesa nga gushti.

Një vend
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
30
 • 80%

 • Një vend
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: 10 qershor 2021
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Një vit autonomi dhe bateri e zëvendësueshme
 • Rezistencë ndaj ujit IPX5
 • Përdorimi i rrjetit Apple Search
 • Vrimë për fiksim
 • Altoparlant deri në 120dB

Contras

 • Mungesa e çipit NFC dhe U1

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.