IPhone i ri 2019 do të montojë një përpunues të sensorit R1 të quajtur "Rose"

chip i ri Rose në iPhone

IPhonët e rinj të vitit 2019 do të montojnë një procesor të ri sensori R1 të quajtur 'Rose'. Apple tashmë ka një bashkë-procesor të ri të koduar "Rose" dhe "R1". Ky mikroprocesor i ri, së bashku me procesorin A13, do të jetë truri i iPhone-ve të ardhshëm që ata do të na tregojnë nesër në Keynote.

Uncleshtë e paqartë nëse emri Rose dhe R1 është pjesë e marketingut të lançimit për këtë procesor të ri, ose nëse do të përputhet me skemën e numërimit të çipave të serisë A, dhe Rose përfundimisht do të numërohet R13.

Siç është verifikuar falë përpilimit të brendshëm të iOS 13, funksioni i parë i copro Rose është e ngjashme me lëvizjen e serisë M të Apple, duke dhënë të dhëna në iOS për vendndodhjen e terminalit në hapësirë ​​dhe vendin ku po shkon. nëse jeni në lëvizje, shkarkoni këto llogaritjet në kohë reale në procesorin kryesor.

Deri më tani gjithçka duket e njëjtë, por risia është se Rose administron të dhëna të reja të sensorëve të pabotuara më parë. Bashkëpunuesi aktual administroi të dhëna nga busulla, xhiroskopi, akselerometri, barometri dhe mikrofonët. Sensorët e rinj do të jenë një njësi matëse inercie (IMU), karakteristika të reja të Bluetooth 5.1, brez ultra të gjerë (UWB) dhe sensor kamera.

Me kapjen e lëvizjes dhe gjurmimin optik, ju jo vetëm që do të jeni në gjendje ta poziciononi pajisjen në hapësirë, por do të poziciononi edhe sende të jashtme, siç janë fob-et e ardhshme të çelësave të Apple, ose të ndihmoni në përpunimin e mbylljes njerëzore të ARKit. Më shumë gjasa, kjo Trëndafil do të zëvendësojë përpunuesin lëvizës të serisë M.

E rëndësishme është të gjesh etiketat e Apple

Të dhënat e reja këndi i mbërritjes (AoA) dhe këndi i nisjes (AoD) që ofron Bluetooth 5.1 lejoni të dini adresën e një pajisjeje të jashtme Bluetooth, dhe i kombinuar me të dhëna të tjera, çipi R1 do të japë një vendndodhje shumë të saktë të tastave të rinj gjurmues nga Apple. Kjo është një risi e rëndësishme në iPhone-in e ri, pasi që ato aktuale, që kanë vetëm Bluetooth 5.0, nuk do të jenë në gjendje të zgjedhin të dhëna të tilla për vendndodhjen.

Kjo do të thotë se Nëse planifikoni të blini Apple TAG për të vendosur çelësat tuaj, mendoni gjithashtu të azhurnoni iPhone tuaj në të ri këtë vit ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.