Dërgoni përmbajtjen e iPhone tuaj në një PC ose Mac përmes AirPlay me 5KPlayer

AirPlay në PC dhe Mac me 5KPlayer

Falë funksionalitetit AirPlay, ne mund ta dërgojmë me lehtësi përmbajtjen e iPhone, iPad ose iPod touch në kompjuterin tonë, stereo ose Apple TV pa pasur nevojë të përdorni asnjë lloj kablli. Ky protokoll, krijuar nga Apple në 2010, përdor rrjetin Wi-Fi në të cilin janë të lidhura të dy pajisjet për të dërguar përmbajtje.

Por, në mënyrë që të përdorim kompjuterin tonë si një marrës AirPlay, është e nevojshme të përdorni një aplikacion që i kthen pajisjet tona në një pajisje të përputhshme, një pajisje që njihet nga iPhone, iPad ose iPod touch, pasi përndryshe nuk do të jemi në gjendje.

Çfarë na ofron AirPlay

AirPlay

Në rastin e Apple TV, si në altoparlantët e pajtueshëm me këtë protokoll (siç është prodhuesi Sonos), këto janë në përputhje me këtë protokoll, kështu që nuk kemi pse të bëjmë asgjë në mënyrë që pajisja jonë t'i njohë ato. Në rastin e një kompjuteri, Apple ende nuk ofron një aplikacion vendas që shndërron desktopët ose laptopët tanë në marrës të pajtueshëm me këtë teknologji, kështu që ne jemi të detyruar të përdorim aplikime të palëve të treta.

Problemi është se në shumicën e rasteve, aplikacionet që i kthejnë pajisjet tona në një marrës të pajtueshëm me AirPlay paguhen të tilla si AirServer (17 euro) ose Reflektor (20 euro), për të përmendur aplikacionet më të njohura dhe veçoritë më të mira që ato na ofrojnë.

Por nëse nevojat tona janë të bazuara në PC ose Mac duke u bërë një pajisje e pajtueshme me AirPlay, ne mund ta përdorim atë 5KPlayer. Bëj AirPlay me 5KPlayer Asshtë aq e thjeshtë sa instalimi i aplikacionit në një PC ose Mac dhe ndarja e përmbajtjes nga pajisja jonë.

Shtoni mbështetje për AirPlay në një PC ose Mac

Luaj AirPlay në një Mac me 5KPlayer

5KPlayer është një lojtar i fuqishëm video, i cili nuk ka asgjë për të dërguar në VLC. Por përveç që është një lojtar i fuqishëm video, ai e kthen kompjuterin tonë në një marrës AirPlay, në mënyrë që të mund të dërgojmë video nga pajisja jonë në pajisjet tona në mënyrë që shfaqen në një ekran më të madh.

Por përveç kësaj, kjo gjithashtu na lejon kopjoni ekranin e iPhone, iPad ose iPod touch tonë, një funksion që na lejon të shijojmë lojërat tona të preferuara në një ekran më të madh ose të përdorim altoparlantët e kompjuterit tonë për të luajtur muzikën tonë të preferuar.

Nëse keni një Mac mini, për shembull, të lidhur me televizionin tuaj, nuk mund ta përdorni vetëm për të luajtur bibliotekën e filmave që keni në kompjuterin tuaj, por gjithashtu mund të dërgoni përmbajtje të qetë nga pajisja juaj e menaxhuar nga iOS, pa pasur nevojë të kopjoni përmbajtjen më parë në kompjuter.

Çfarë na ofron 5KPlayer

Luaj AirPlay në një PC me 5KPlayer

Përveç që është opsioni më i mirë falas në treg për të shtuar mbështetje për AirPlay në PC ose Mac tonë, është gjithashtu një riprodhues video kompatibile me secilin dhe formatet audio dhe video të disponueshme aktualisht në treg, duke përfshirë video 360º.

Na lejon gjithashtu regjistro përmbajtjen e ekranit të iPhone, iPad ose iPod touch tonë pa pasur nevojë të luftojmë me QuickTime (aplikim vendas i macOS që na ofron edhe këtë funksion).

Luaj AirPlay në një PC me 5KPlayer

Nxjerr audio nga video në format MP3 / ACC, është një tjetër nga funksionet e disponueshëm me këtë aplikacion, një funksion ideal nëse nuk mund të aksesojmë një kopje fizike të audios së një koncerti, por kemi mbështetjen fizike në video, pasi ajo gjithashtu na lejon të luajmë DVD.

Një tjetër tipar që shumë përdorues do të vlerësojnë është aftësia për të luaj listat m3u, duke shmangur që ne duhet të paguajmë për këtë lloj aplikacioni të disponueshëm si brenda ashtu edhe jashtë App Store Mac.

Një funksion që na ofron gjithashtu, dhe që nuk është i zakonshëm në këtë lloj aplikacioni për riprodhimin e videos, është mundësia e redaktoni videot. 5KPlayer na lejon të presim skenat, t'i rrotullojmë ato, të ndryshojmë shpejtësinë e riprodhimit, të modifikojmë ekuilibrin e të bardhës, të rregullojmë audion ...

Luaj AirPlay në një PC me 5KPlayer

Por opsionet e ofruara nga 5KPlayer nuk përfundojnë këtu. Një funksion tjetër që na ofron edhe ky aplikacion është mundësia e shkarkoni video në YouTube dhe shndërroni pajisjet tona në një server DLNA në mënyrë që çdo pajisje e përputhshme në shtëpinë tonë, qoftë Smart TV, PlayStation 4 apo Xbox, të mund të luajë përmbajtjen që po ndajmë.

Si funksionon 5KPlayer

Luaj AirPlay në një PC me 5KPlayer

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë aplikacionin 5KPlayer nga faqja e tyre në internet. Që funksioni AirPlay të fillojë të punojë, posa ta instalojmë, duhet drejtojeni për herë të parë.

Pasi ta kemi instaluar, aplikacioni gjithmonë do të ekzekutohet në sfond sa herë që futemi në kompjuterin tonë, në mënyrë që funksioni AirPlay të jetë gjithmonë i disponueshëm.

5KPlayer në Mac

Për të kontrolluar që aplikacioni po ekzekutohet në Mac-in tonë, ne thjesht duhet të kontrollojmë nëse shiriti i sipërm i menusë do të gjeni ikonën që përfaqëson aplikacionin (trekëndësh me rreth rreth tij).

Luaj AirPlay në një Mac me 5KPlayer

Dërgimi i përmbajtjes së iPhone, iPad ose iPod touch tonë është aq i thjeshtë sa qasja në panelin e kontrollit dhe shtypni dhe mbani të shtypur butonin Pasqyrimi i ekranit. Tjetra, ne zgjedhim emrin e kompjuterit (në rastin tim Mac mini) dhe imazhi i pajisjes sonë të menaxhuar nga iOS do të fillojë të shfaqet në ekranin e Mac tonë.

Luaj AirPlay në një Mac me 5KPlayer

Për të dërguar një video nga iPhone, iPad ose iPod touch ose për të luajtur një video nga një platformë streaming në Mac-in tonë, duhet klikoni në ikonën AirPlay dhe zgjidhni emrin e Mac tonë.

Nëse duam funksionin AirPlay ndaloni së qeni në dispozicion derisa të rifillojmë përsëri kompjuterin tonë, ne thjesht duhet të klikojmë në ikonën e aplikacionit të vendosur në shiritin e sipërm dhe të zgjedhim Exit 5KPlayer.

5KPlayer në Windows

Për të kontrolluar që aplikacioni po ekzekutohet, ne thjesht duhet të klikojmë në shigjetën lart që ndodhet në të majtë të orës Windows dhe kontrolloni që ikona e aplikacionit të shfaqet midis aplikacioneve të hapura në sfond.

Procesi për të shfaqur përmbajtjen e pajisjes sonë në një kompjuter është i njëjtë me atë në Mac. Thjesht duhet të hyjmë në panelin e kontrollit (duke rrëshqitur ekranin poshtë), shtypni dhe mbani të shtypur butonin Pasqyrimi i ekranit dhe zgjidhni emrin e pajisjes që do të fillojë me 5KPlayer.

Luaj AirPlay në një PC me 5KPlayer

Por nëse duam të luajmë vetëm një video nga një shërbim video streaming, do të klikojmë në butonin AirPlay dhe zgjidhni pajisjen e synuar.

Për funksionin AirPlay në PC tonë le të funksionojë derisa të rifillojmë përsëri kompjuterin tonë, ne thjesht duhet të klikojmë me të djathtën në ikonën e aplikacionit dhe të zgjedhim .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.