Dallimet midis iPhone 5s dhe iPhone SE

iPhone SE

Pas shumë muajsh zërash, rrjedhjesh dhe konfirmimesh jozyrtare, Apple prezantoi iPhone SE dje pasdite, çfarë do të thotë kthimi në katër inç që ai e la mënjanë pas lansimit të iPhone 6 dhe 6 Plus, përkatësisht 4,7 dhe 5,5 inç. Siç kemi parë në artikuj të ndryshëm që kemi botuar, estetikisht ndryshimet që ne gjejmë janë shumë të pakta, nëse jo të pavlefshme. Siç shpjegoi Tim Cook në fjalën kryesore, katër inçët ende kanë një treg brenda pajisjeve Apple dhe tregut në përgjithësi, megjithëse shumë njerëz mendojnë se i kanë harruar ato.

iPhone 5s LTE

iPhone SE kundrejt iPhone 5s

Ekrani dhe përmasat

Të dy pajisjet na ofrojnë një ekran katër inç me një ekran LCD me teknologji IPSSidoqoftë, iPhone SE i ri integron një ekran të gjeneratës së re që na ofron ndriçim dhe kënde të shikimit më të mirë.

Lidhur me rezolucionin e ekranit, të dy pajisjet na ofrojnë një rezolucion prej 1136 x 640 . Dimensionet janë saktësisht të njëjta, por për sa i përket peshës, mund të shohim se si iPhone SE peshon saktësisht 1 gram më shumë se iPhone 5s.

Kamera

Kamera iPhone SE na ofron një rezolucion prej 12 megapiksel me një hapje f / 2.2, si iPhone 6s dhe 6s Plus. IPhone 5s na ofron një rezolucion prej 8 megapikselë.

I riu iPhone SE na lejon të regjistrojmë video në cilësi 4K, HD të plotë me 60 fps dhe video me lëvizje të ngadaltë me 240 fps. Ne mund të bëjmë panorama me iPhone të ri me rezolucion deri në 63 MP, rezolucion shumë më të lartë sesa me iPhone 5s.

Procesori, performanca, kapaciteti dhe bateria

IPhone i ri SE integron çipin A9 së bashku me përpunuesin lëvizës M9, ndërsa iPhone 5s integron procesorin A7, procesorin e parë 64-bit që Apple nisi në treg. Ky procesor i ri është dy herë më shpejt se iPhone 5s dhe grafika e tij është tre herë më e shpejtë. Për më tepër, iPhone SE integron 2 GB RAM ndërsa iPhone 5s integron vetëm 1 GB.

Ndërsa kapaciteti i iPhone 5s ishte 16, 32 dhe 64 GB, iPhone SE i ri na ofron vetëm dy konfigurime: 16 dhe 64 GB. Lidhur me baterinë, iPhone i ri na ofron 13 orë shfletim duke përdorur lidhjen Wi-Fi dhe LTE ndërsa iPhone 5s na ofroi vetëm 10 orë.

Ngjyrat

Ngjyrat e iPhone SE janë: argjendi, gri hapësirë, ari dhe ari i trëndafilitndërsa iPhone 5s ishte i disponueshëm në ngjyrë ari, argjendi dhe gri hapësinor.


Artikujt më të fundit rreth iphone 5s

Më shumë rreth iphone 5s ›Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Sebastian dijo

  Na vjen keq, apple nuk e shiti më iphone 5s ari. dhe tani nuk do ta gjeni në asnjë dyqan mollësh.

 2.   Sebastian dijo

  Më falni, a keni si të merrni sfondet e iphone SE ???

  1.    Salla Ignatius dijo

   Fotografitë e iPhone SE janë të njëjta në të gjitha pajisjet me iOS 9.3, ato vijnë vendas.

   1.    Sebastian dijo

    Përshëndetje Ignacio, e instalova dje dhe këto sfonde nuk shfaqen, ato janë të ndryshme nga ato të iPhone 6s.

 3.   Eduard dijo

  Ata më tregojnë ndryshimin e çmimit midis të dyve

  1.    Salla Ignatius dijo

   Problemi është se iPhone 5s nuk shitet më, por kur doli në treg ai kishte një çmim më të lartë sesa aktualisht mund të blejmë iPhone SE

 4.   marcelo dijo

  Përshëndetje, unë mund të ndryshoj ekranin e iPhone tim 5 për faleminderit SE dequirosmarcelo@gmail.com

 5.   Bastis dijo

  Unë sapo hyj në botën e mollës, por vërtet më intereson një rast që ka, pasi artuclo thotë se mund të luftohet me Iphone 5 dhe 5S por nuk e di nëse do të blej Iphone 5Se që nga në madhësi dhe formë ato nuk duken të ndryshme prandaj pyetja ime është ...

  A mund t’ju ​​blej një kuti iphone 5 që përshtatet me 5Se?