Deri në 51 emoji të reja mund të arrijnë në pajisjet tona iOS

Deri në 51 emoji të reja mund të arrijnë në pajisjet tona iOS

Azhurnimi tjetër i iOS 10.2 do të na sjellë në pajisjet tona iPhone dhe iPad shumë karaktere të reja emoji me të cilat do të gjallërojmë më tej bisedat tona, por në të njëjtën kohë, Konsorciumi Unicode, i ngarkuar me homogjenizimin ose normalizimin e këtij lloji të simboleve në mënyrë që ato të jenë të kuptueshme nga çdokush, pavarësisht nga gjuha ose kultura e tij, ajo i ka dhënë pamjen e saj të re një grupi të ri të përbërë nga pesëdhjetë emoji.

Një nga premisat e mirëmbajtura nga Konsorciumi Unicode është të dëgjoni përdoruesit në lidhje me kërkesat për këtë gjuhë të veçantë në mënyrë që të përfshini gradualisht emoji të rinj që janë të dobishëm. Bazuar në këtë, ky organ ka aprovuar gjithsej 51 karaktere të rinj emoji në përgjigje të kërkesave të marra gjatë vitit të kaluar.

Emoji-t e rinj që do të vijnë

Me ardhjen e iOS 10, Apple ka vënë një fokus shumë të rëndësishëm në përmirësimin e mënyrës se si shprehemi përmes pajisjeve tona. Prova më e mirë për këtë është rregullimi i plotë i shërbimit të tij të mesazheve të menjëhershme, iMessage, me efekte flluske, efekte me ekran të plotë, afishe, emoticone që bëhen më të mëdha, Digital Touch dhe një listë të gjatë të veçorive dhe funksioneve të reja. Dhe në të gjithë këtë, personazhet emoji luajnë një rol themelor.

Për këtë arsye, në azhurnimin e ardhshëm të sistemit operativ mobil të Apple, iOS 10.2, kompania do të integrojë një numër të mirë të këtyre simboleve, por gjithashtu, në azhurnimin tjetër supozohet se emoji-t e reja të aprovuar nga Konsorciumi unikode.

Ndërsa po thosha, një total prej 51 "buzëqeshjesh" që do të integrohen si pjesë e versionit Unicode 10 kanë marrë tashmë projektin e duhur nga kjo organizatë ndërkombëtare jofitimprurëse. Ata janë personazhe emoji, krijimi i të cilave i përgjigjet vetvetes kërkesat e përdoruesve dhe zhvilluesve dhe që përfaqësojnë njerëz shumë të ndryshëm, objekte dhe situata të tilla si ushqyerja me gji ose një emoji hixhabi, ndër shumë të tjerë.

Në total, pjesa e re e aprovuar përfshin 36 emoji të fytyrës së re Këto përfshijnë një "fytyrë të qeshur me sytë e yllit", një fytyrë të qeshur që është duke bërë grim me një dorë, një tjetër fytyrë që qesh dhe tregon sy të çmendur, një fytyrë me një të vjella gojë të hapur (ideale për minutën e fundit të shtunën në mbrëmje) , dhe kështu me radhë.

Përveç kësaj shumëllojshmërie të gjerë të fytyrave dhe shprehjeve, gjithashtu është përfshirë emoji i një nëne që i jep gji foshnjës së saj, një gruaje të veshur me hixhab dhe një larmi të gjerë ushqimesh të reja si një tas me supë, kokos, brokoli, tortë. sanduiç dhe ushqim të konservuar.

re-emojis-unicode-10

Lidhur me bota shtazore, ne do të gjejmë emoji të një gjirafë dhe një zebre, si dhe një iriq, një tyrannosaurus rex dhe të tjerë.

Gjithashtu emoji-t e një "personi me mjekër", "një personi në një dhomë me avull", "një personi në një pozicion zambak uji" dhe "një fytyre me një monokël".

emoji të reja

Përfundimisht, përfshihen gjithashtu një tufë karakteresh të reja emoji "të rastësishme", midis të cilave mund të gjejmë: një zanë, një vampir, një goblin, një xhind, një mumje, një tru, një shall, doreza, një pelerinë, disa çorape, një disk fluturues, një gur kaçurrela, një turi me një kashtë, një zemër portokalli ose një sajë.

zemër-portokalli

Verën e kaluar, Unicode 9.0 u zyrtarizua me përfshirjen e 72 personazheve të rinj emoji që përfshinin, ndër të tjera, proshutë, selfie ose fytyrën e një klloun. Shumë prej këtyre simboleve do të vijnë në iOS me azhurnimin tjetër të madh, iOS 10.2, kështu që Nuk është ende e qartë se kur mund të fillojmë të përdorim këto emoji të reja që i përkasin Unicode 10, megjithëse është mjaft e qartë se ato do të zgjasin ende disa muaj.

Nëse dëshironi të shihni listën e plotë të karaktereve të rinj emoji në Unicode 10, mund ta bëni këtë këtu, Pse konsorciumi ende mund të paraqesë disa ndryshime të cilat, në çdo rast, do të ishin të lehta pasi ato janë linjat kryesore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.