Deri vitin e ardhshëm nuk do të jemi në gjendje të ndajmë dosjet përmes iCloud

Gjatë WWDC 2019 të fundit të mbajtur në fillim të qershorit në San Francisco, kompania njoftoi një nga funksionet më të pritura nga përdoruesit të cilët kanë miratuar iCloud si shërbimin e tyre kryesor të ruajtjes së reve: ndajnë dosjet me përdoruesit e tjerë, jo vetëm dokumentet.

Epo, edhe një herë, nga Apple ata kanë njoftuar vonesën në një nga funksionet që ata shpallin në WWDC dhe se do të duhet të arrijnë në vjeshtë. Mundësia e ndarja e dosjeve nga iCloud është viktima e fundit e kësaj vonese të re. Nuk do të jetë deri në pranverën e vitit 2020, kur ne mund të fillojmë të ndajmë dosje të tëra përmes iCloud.

Lëshimi i kësaj veçorie ishte planifikuar me mbërritjen e versionit përfundimtar të macOS Catalina, versioni përfundimtar që tani është në dispozicion për të gjithë. Nëse shikojmë seksionin Apple të këtij versioni të ri të macOS, mund të gjejmë një yll në funksionin e dosjeve të ndarjes, një yll që na drejton në fund të dokumentit dhe ku mund të lexojmë se ky funksion nuk do të jetë i disponueshëm deri në pranvera e vitit që vjen.

Mundësia për të ndarë dosje të tëra është një nga funksionet që përdorin shumë përdorues dhe kjo është në dispozicion praktikisht nga lançimi i Microsoft's OneDrive dhe Dropbox. Në fakt, shumë janë përdoruesit që vazhdojnë të mbajnë këto llogari vetëm dhe ekskluzivisht për të qenë në gjendje të ndajnë dosje të tëra me përdoruesit e tjerë.

Ne nuk e dimë pse Apple nuk e ka shtuar këtë funksion më parë.Por nganjëherë duket se inxhinierët e softuerit e kanë të vështirë të shtojnë veçori të reja, nuk kanë imagjinatë, ose se nevojat e punonjësve të ndërmarrjes nuk janë të njëjta me shumicën e njerëzve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.