Çfarë është AirDrop?

Airdrop në iOS

Ka kaluar ato kohëra kur përdoruesit e iPhone nuk mund të dërgonin foto, video ose skedarë në pajisje të tjera. Çfarë është AirDrop? Një funksion vendas i iOS dhe macOS me të cilin mund të dërgojmë përmbajtje shumë të ndryshme për pajisjet e tjera, qoftë nga iOS në iOS, nga iOS në Mac ose nga Mac në Mac. Çdo kombinim është i mundur. Ne shpjegojmë absolutisht të gjitha detajet se si funksionon AirDrop, nga të cilat pajisjet janë të pajtueshme, deri te mënyra e konfigurimit të kufizimeve për të shmangur lidhjet e padëshirueshme. Dëshironi të bëheni master me AirDrop? Brenda keni gjithçka që ju nevojitet.

Si funksionon AirDrop

AirDrop përdor Bluetooth dhe WiFi për të zbuluar pajisjet dhe transferuar skedarët, prandaj është e nevojshme që të dy lidhjet të jenë aktive. Bluetooth përdoret për të zbuluar pajisjet dhe për të vendosur lidhje, ndërsa transferimi i skedarëve bëhet përmes lidhjes WiFi, shumë më shpejt dhe me një bandë më të madhe. Por mos u shqetësoni sepse nuk është e nevojshme të lidheni me një rrjet WiFi, lidhja bëhet drejtpërdrejt midis dy pajisjeve, pa pasur rrjete në mes.

Kjo mënyrë funksionimi lejon që edhe nëse keni aktivizuar AirDrop, konsumi i baterisë është shumë i ulët, meqenëse kërkimi për pajisje kryhet përmes Bluetooth-it me konsum të ulët, një lidhje që është përmirësuar shumë vitet e fundit dhe që vështirë se kushton bateri shtesë.

Cilat pajisje mbështeten

Meqenëse Bluetooth dhe WiFi përdoren për të transferuar skedarë, kërkesat nuk duhet të jenë të larta në fillim, pasi që të gjithë kompjuterët iPad, iPhone, iPod Touch dhe Mac kanë këto lloje të lidhjeve. Por ka disa kërkesa të sistemit dhe pajisjeve që lënë jashtë disa pajisje të vjetra..

Për pajisjet iOS është e nevojshme:

 • iOS 7 ose më vonë
 • iPhone 5 ose më vonë
 • iPad 4 ose më vonë
 • iPad Mini gjenerata e parë ose më vonë
 • Gjenerata e 5-të e iPod Toch dhe më vonë

Për kompjuterat Mac ka kërkesa të ndryshme nëse jeni duke dërguar në një Mac tjetër ose një pajisje iOSpasi Mac mbështet versione të ndryshme të AirDrop, ndërsa pajisjet iOS kërkojnë një version më modern. Nëse do të dërgoni nga Mac në Mac ju nevojiten:

 • MacBook Pro vonë 2008 ose më vonë (përveç MacBook Pro 17 ″ vonë 2008)
 • MacBook Air vonë 2010 ose më vonë
 • MacBook vonë 2008 ose më vonë (përveç MacBook bardhë vonë 2008)
 • iMac në fillim të vitit 2009 ose më vonë
 • Mac Mini Mid 2010 ose më vonë
 • Mac Pro në fillim të vitit 2009 me kartelën AirPort Extreme ose Mid 2010

Nëse dëshironi të dërgoni nga një pajisje iOS në një Mac, ose anasjelltas, së pari ju duhet një pajisje iOS e përputhshme me AirDrop, e listuar tashmë më lart, dhe një Mac nga sa vijon:

 • Çdo kompjuter nga 2012 ose më vonë, me OS X Yosemite ose më vonëMe përjashtim të Mac Pro Mid 2012.

Dërgimi i skedarëve nga Airdrop

Si të vendosni AirDrop në iOS

Që AirDrop të funksionojë është e nevojshme vetëm që Bluetooth dhe WiFi të aktivizohen. Shpalosni qendrën e kontrollit dhe sigurohuni që butoni AirDrop të jetë blu, duke treguar që marrja është e ndezur. I vetmi konfigurim që duhet të bëni është të tregoni se kujt i lejoni të dërgoni skedarë: kujtdo, vetëm atyre që keni midis kontakteve tuaja, ose kujtdo (e cila do të çaktivizojë AirDrop). Ju lutemi vini re se nëse është i aktivizuar modaliteti Mos shqetëso, AirDrop do të çaktivizohet automatikisht.

Privatësia nuk është problem, sepse çdo dërgim i një skedari nga një person tjetër, qoftë i kontaktit apo i panjohur, do të kërkojë pranimin tuaj shkyçja e pajisjes. Vendosja e tij e hapur për të gjithë ose vetëm për kontaktet tuaja do të thotë vetëm se të huajt nuk do të jenë në gjendje t'ju shqetësojnë as me njoftimin se duan të ju dërgojnë një skedar. Diçka e rëndësishme është që nëse zgjidhni opsionin e vetëm të kontakteve, duhet të siguroheni që në axhendën tuaj të keni përfshirë numrin e telefonit dhe / ose postën elektronike të shoqëruar me llogarinë iCloud të personit që dëshiron t'ju dërgojë skedarin.

Airdrop në Mac

Si të vendosni AirDrop në macOS

Për macOS, konfigurimi nuk është i komplikuar dhe bazohet njësoj si në iOS për të vendosur se kush mund t'ju dërgojë skedarë. AirDrop është i integruar në Finder, ku ka pjesën e vet në kolonën e majtë. Brenda këtij seksioni do të shohim të njëjtat opsione si në iOS (Askush, vetëm Kontaktet dhe të gjithë), dhe ne do të shohim pajisjet në afërsi të cilave mund t'u dërgojmë pajisje ose nga kush mund t'i marrim ato.

Si ta përgatisni pajisjen tuaj për të marrë një skedar

Ne kemi gjithçka të konfiguruar në mënyrë të përsosur, sigurohemi që lidhja jonë WiFi dhe Bluetooth të jetë e aktivizuar, pajisja jonë është e përputhshme dhe duam që ata të na dërgojnë një skedar. Megjithëse pritja e AirDrop është gjoja "Automatike", kushdo që hap menunë e tij të ndarjes përmes AirDrop duhet të shohë pajisjen tuaj Për sa kohë që opsionet tuaja të privatësisë janë të përshtatshme, ka raste kur marrësi që duam nuk shfaqet.

Dërgimi i skedarëve nga Airdrop

Nëse kjo ndodh, gjithçka që duhet të kërkojmë nga marrësi i skedarit është të shfaqë Qendrën e Kontrollit në iOS, duke rrëshqitur nga poshtë lart në ekran, ose nëse jeni me macOS për të hapur Finder dhe zgjidhni seksionin "AirDrop" në kolona në të majtë. Pasi të jetë bërë kjo, ne duhet t'i shohim ato në ekranin e ndarjes. Nëse ende nuk e shohim, duhet të rishikoni opsionet e privatësisë në rast se keni dërgim të kufizuar të skedarëve ose edhe AirDrop me aftësi të kufizuara.

Si të dërgoni skedarë duke përdorur AirDrop

Pasi të kemi verifikuar që pajisjet tona janë në përputhje me AirDrop, se kemi aktivizuar lidhjet WiFi dhe Bluetooth dhe që të dy pajisjet (dërguesi dhe marrësi) janë mjaft afër për t'u zbuluar përmes Bluetooth, ne mund të fillojmë transferimin e një skedari. Çfarë lloj skedarësh mund të ndahen? Nga mund të ndahet? Përgjigja është e thjeshtë: çdo skedar i përputhshëm me këtë sistem shpërndarjeje dhe nga çdo aplikacion që mbështet opsionin e ndarjes. Nuk duhet të jetë një aplikacion vendas, aplikacionet e palëve të treta mund të dërgojnë skedarë në mënyrë të përsosur nga AirDrop.

Këto janë vetëm disa shembuj të asaj që mund të ndajmë: foto dhe video, Apple Music ose listat Spotify, lajme nga një gazetë nga aplikacioni i saj iOS, faqe në internet nga Safari, dokumente të të gjitha llojeve nga iCloud Drive ... Ekziston vetëm një kufizim: asnjë përmbajtje e mbrojtur nga e drejta e autorit. Ju mund të ndani lidhjen për një këngë të Apple Music, por jo skedarin e këngës, dhe e njëjta gjë ndodh me çdo film që keni në iPhone tuaj, përveç nëse e keni atë në një aplikacion ruajtje të tillë si Dropbox ose Google Drive.

Dërgoni foto nga Airdrop

Dërgimi i një skedari është shumë i lehtë. Thjesht duhet të zgjedhim skedarin në fjalë, të shikojmë në aplikacion për ikonën katrore me shigjetën (1) dhe ta shtypim dhe më pas do të shfaqet menyja tipike iOS «Share». Në krye duhet të shohim marrësit që kanë aktiv AirDrop (nëse nuk shfaqen, shikoni në seksionin e mëparshëm ku treguam se si t'i bëjmë të shfaqen), zgjidhni marrësin (2) dhe prisni që skedari të dërgohet. Nëse është një pajisje me llogarinë tonë të njëjtë iCloud, dërgimi do të jetë automatik, nëse është një llogari tjetër, marrësi duhet të konfirmojë marrjen, për të cilën do të duhet të zhbllokoni pajisjen. Pas disa sekondash skedari do të transferohet dhe do të na konfirmohet në pajisjen tonë (3).

Në Mac procedura është shumë e ngjashme, me ndryshimet e dukshme për shkak të ndërfaqes së ndryshme që ka. AirDrop është brenda opsioneve Share të atyre aplikacioneve të përputhshme, si Safari. Ashtu si në iOS ne kërkojmë ikonën katrore me shigjetën dhe zgjedhim AirDrop.

Përfituesit e mundshëm të skedarëve do të shfaqen në dritaren AirDrop., dhe siç bëmë më parë, ne vetëm duhet të zgjedhim për kë është menduar dhe të presim disa sekonda derisa skedari të dërgohet.

Në rast se nuk ka asnjë aplikacion nga i cili të përdoret ai opsion, sepse është një skedar, ne kemi disa mundësi për të përdorur AirDrop. E para është të hapni një dritare Finder dhe të zgjidhni "AirDrop" në kolonën e majtë.. Ne do të shohim marrësit që janë aktivë dhe do të jemi në gjendje të tërheqim çdo element në atë dritare në mënyrë që ata t'u dërgohen atyre.

edhe Ne mund të zgjedhim skedarin nga Finder, dhe me klikim të djathtë zgjidhni opsionin «Ndaj> AirDrop» dhe do të shfaqet dritarja për të zgjedhur marrësin, si në shembullin e parë.

Një sistem i shpejtë dhe shumë praktik

Me siguri më shumë se një herë keni shpërndarë foto ose video me një person që ishte afër jush duke përdorur një aplikacion mesazhesh si WhatsApp ose email. Përveç konsumit të të dhënave, duhet të dini se këto skedarë janë të kompresuar dhe për këtë arsye humbasin cilësinë, dhe në varësi të mbulimit dhe madhësisë mund të duhet edhe shumë kohë për t'u dërguar. AirDrop është një sistem që Mund ta përdorni me çdo përdorues të iPhone, iPad ose Mac dhe atë në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe të shpejtë, pa pasur nevojë të përdorni një lidhje interneti dhe pa humbje të cilësisë, ju lejon të ndani ato skedarë me dikë tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.