Rinisja me forcë në një iPhone 8 bëhet më e komplikuar

Detyroni rifillimin në iPhone 8 dhe 8 Plus

Ndërsa ditët kalojnë që nga lansimi i të riut iPhone 8 dhe 8 Plus Ne po njohim më shumë detaje rreth tyre, disa me të vërtetë interesante dhe në të njëjtën kohë e vështirë për t'u kryer. Ne flasim për rifilloni me forcë në këto iPhone të ri, një proces që është bërë shumë më komplekse sesa e dinim deri tani.

Në këtë artikull ne do të mësoni hap pas hapi si duhet të kryhet ky proces në mënyrë që, edhe me vështirësinë që ka, të mos e keni problem ta bëni në ato momente në të cilat iPhone është i ngrirë dhe nuk ka mundësi tjetër për ta rifilluar atë.

Një histori pak

Deri para lansimit të iPhone 7 dhe 7 Plus, Procesi për të detyruar rindezjen e pajisjes sonë kur ishte ngrirë në një aplikacion ose në ekranin kryesor ishte me të vërtetë i thjeshtë dhe i shpejtë. Thjesht na është dashur të shtypim butonin butoni i shtëpisë dhe butoni i energjisë për disa sekonda dhe automatikisht rifilloi.

6s iPhone

Kur Apple njoftoi fillimin e modeleve 7 dhe 7 Plus Ai e shoqëroi atë me modifikimin e butonit startues, duke pushuar së qeni një buton si i tillë. Prandaj, ky kombinim i butonave për të detyruar rinisjen do të pushonte së funksionuari dhe ne do të duhet ta bënim atë me butonat e rrymës dhe uljes së vëllimit njëkohësisht.

Që prej disa javësh më parë, kur e dinim të renë iPhone 8 dhe 8 PlusMe sa duket butoni i fillimit të kësaj është i njëjtë me modelet e mëparshme, por, për të detyruar rinisjen, procesi është krejtësisht i ndryshëm, duke qenë disi më kompleks.

Detyroni rifillimin në iPhone 8 dhe 8 Plus

Siç thamë, ky proces është modifikuar dhe tani nuk është më e mjaftueshme për të shtypur butonat e rrymës dhe uljes së vëllimit njëkohësisht siç bëmë në iPhone 7 dhe 7 Plus. Përgjigja për këtë ndryshim të kombinimit të çelësave mund të jetë për shkak të lëshimit të iPhone X, i cili nuk do të ketë një buton startues dhe, për këtë arsye, procesi duhet të ndryshojë po ose po.

Teori të tjera pretendojnë se është Për siguri, pasi që është shkaktuar kombinimi ekzistues i butonave deri më tani rinisin padëshiruar kur pajisja ishte ruajtur në xhep. Sinqerisht, nga mendimi im, unë nuk e shoh se është një teori me shumë forcë, sepse është shumë e vështirë të bësh këtë kombinim të butonave thjesht duke mbajtur pajisjen.

iPhone 8

 

E vërteta është se në të re iPhone 8 dhe 8 Plus procesin që duhet të bëjmë rifilloni me forcë ka ndryshuar dhe më poshtë ju tregojmë se si ta bëni atë:

 1. Para së gjithash ne do të duhet shtypni shpejt dhe lëshoni butonin e ngritjes së vëllimit.
 2. Pastaj, ne do të kryejmë të njëjtin proces por me butoni i uljes së vëllimit.
 3. Më në fund, ne duhet shtypni dhe mbani shtypur butonin e energjisë, vendosur në anën e pajisjes, derisa të shfaqet logoja e Apple në ekran.

Siç mund ta shohim, procesi ka modifikuar kombinimin e butonave dhe duke e bërë këtë një proces disi më kompleks, por jo për atë të vështirë. Kjo sugjeron që me prezantimin e iPhone X të ri, procesi do të jetë saktësisht i njëjtë si në këto modele iPhone, pasi që në këtë mënyrë ne nuk e përdorim butonin startues.

Nëse keni ndonjë problem me këtë proces ose keni ndonjë pyetje, ju ftojmë të na lini një koment në mënyrë që t'ju ndihmojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   E vërteta dijo

  "Përgjigja për këtë ndryshim në kombinimin e tastave mund të jetë për shkak të lançimit të iPhone X, i cili nuk do të ketë një buton home dhe, për këtë arsye, procesi duhet të ndryshojë po ose po"

  Nuk e kuptoj, iPhone 7 nuk përdor butonin e shtëpisë për të rifilluar, çfarë do të bëjë më pas fillimi i iPhone x pa një buton në shtëpi për të rifilluar?

 2.   Ndërmarrje dijo

  Faleminderit për informacionin, bëj një shënim për kohën kur mund të blej iphone X nëse kam nevojë.

 3.   Lina beltran dijo

  U përpoqa të rinis pajisjen 8 plus, ajo akoma mbeti pa ndonjë përgjigje, e ngrirë, çfarë mund të bëj?

 4.   John Valdez dijo

  Unë kam një iphone 8, molla është e ndezur dhe nuk zgjidhet kur shtypni butonat e rivendosjes