Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara i dërgon një letër Niantic për përdorimin e të dhënave celulare

Pokemon GO

Përsëri duhet të flasim për Pokémon GO dhe pasojat që po sjell ardhja e kësaj loje në treg mes përdoruesve. Lajmet e fundit që kemi lidhur me këtë lojë në Shtetet e Bashkuara na vijnë nga Dhoma e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara. Kjo kamerë i ka dërguar një letër zhvilluesit Niantic por kësaj here nuk ka të bëjë me privatësinë, siç ndodh zakonisht në këto raste, por ka të bëjë me konsumin e të dhënave të bëra nga aplikacioni.

Komiteti i Energjisë dhe Tregtisë i Dhomës së Përfaqësuesve i ka dërguar një letër CEO Niantic John Hanke, duke pyetur nëse ata kanë marrë parasysh në çdo kohë për zhvillimin e aplikacionit konsumin e të dhënave që ajo kryen gjatë funksionimit të tij. Kjo letër i është dërguar Përfaqësuesit të New Jersey Frank Pallone, Diana DeGette nga Kolorado dhe Jan Schakowsky nga Illinois. Në letër, politikanët bëjnë katër pyetje në lidhje me efektet e lojës Pokémon GO në të dhënat celulare.

  1. A ka përdorur praktikat më të mira Niantic për të minimizuar sasinë e të dhënave që loja Pokémon Go konsumon kur i përdorni?
  2. A e ka zhvilluar Niantic aplikacionin me ofruesit e shërbimeve pa tel për të siguruar që konsumatorët të mos preken papritur nga konsumi i tepërt i të dhënave?
  3. Pse nuk Niantic informon përdoruesit para se të fillojë të luajë Pokémon Go për sasinë e të dhënave që ata konsumojnë?
  4. A ka Niantic një mekanizëm për të paralajmëruar përdoruesit se konsumi i tyre i të dhënave ka të ngjarë të jetë shumë i lartë, gjë që mund të çojë në ngarkesa shtesë në normën e tyre?

Po këtë muaj dhe i tillë në pritje të sasisë së të dhënave që mund të konsumojë kjo lojë, T-Mobile ka njoftuar se ofron plane të pakufizuara të të dhënave për përdorim ekskluzivisht me Pokémon GO.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.