Si të dalloni nëse iPhone juaj është i ri, i rinovuar, i personalizuar ose zëvendësues

Si të dini nëse iphone është i ri

Me siguri, nëse shkoni në një dyqan Apple dhe blini një iPhone, nuk keni dyshim se është një terminal i ri. Gjithashtu, nëse jeni një nga ata që zakonisht marrin modele të rikonservuara -rinovuar- mos ki as dyshime. Megjithatë, Po sikur të flasim për tregun e dorës së dytë? A nuk do të ishte më mirë të siguronit se nga vjen ai iPhone që keni ndërmend të blini?

Siç kemi mësuar, ekzistojnë 4 lloje të rasteve që mund t'i gjeni në një iPhone: të reja, të kushtëzuara, zëvendësuese ose të personalizuara. Me siguri, në shikim të parë, është e vështirë për ju të dini se për çfarë lloji të iPhone flasim. Tani, nëse është një blerje e dorës së dytë, me siguri doni të dini nëse ai model ka kaluar nëpër më shumë duar. Dhe nga iPhone i Actualidad do ta bëjmë më të lehtë për ju të dini origjinën e tij.

Po mendoni të blini një iPhone të rinovuar? Në këtë lidhje do të gjeni modelet e iPhone që janë rikonstruktuar dhe se ato shiten me një garanci se funksionojnë mirë. Për më tepër, nëse e merrni dhe nuk ju pëlqen, mund ta ktheni atë pa ndonjë detyrim dhe me lehtësinë e Amazon, pa marrë asnjë rrezik.

Siç na mësojnë nga OSXDaily, me disa hapa të thjeshtë përmes menusë së cilësimeve mund të dimë nëse iPhone juaj është i ri apo nga 3 grupet pasuese. Për ta zbuluar, do të duhet të shkojmë te «Cilësimet», të klikojmë në «Të Përgjithshme» dhe do të duhet të hyjmë në menunë «Informacion». Në këtë pjesë do të kemi të gjitha informacionet në lidhje me terminalin: versionin e iOS që po përdorim, hapësirën ruajtëse që kemi në dispozicion; sa fotografi kemi ruajtur; çfarë operatori përdorim; numri serik dhe ajo që na intereson është pjesa që tregon "Modelin".

e di nëse iphone është i ri

Ju do të shihni se në këtë kuptim, personazhet që na paraqiten paraprihen nga një letër. Kjo mund të jetë: "M", "F", "P" ose "N". Më poshtë përshkruajmë se çfarë do të thotë secila prej tyre:

 • «M»: është shkronja që do të identifikojë që terminali është a njësi e re
 • «F»: do të jetë një njësia e rikonstruktuar; Apple e ka restauruar dhe e shet me një çmim më të mirë pasi që në këtë rast është i dorës së dytë
 • «P»: është një njësi me porosi; domethënë është gdhendur në shpinë
 • «N»: është një njësia zëvendësuese që transferohet te përdoruesi sepse është kërkuar një shërbim riparimi, për shembull

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos Luengo Heras dijo

  E imja është lloji që ndryshon në shiritin gjenial për shkak të një problemi me iPhone origjinal dhe thotë N.

 2.   Miguel dijo

  Faleminderit për atë raport më pëlqente shumë të dija nëse iPhone im është i ri o i përdorur mirë ..

 3.   Alvaro dijo

  Dhe nëse thotë A ??

 4.   Peter Reyes dijo

  Kurioz, nuk isha i vetëdijshëm për këtë, e vërteta është se më duket interesante që ju jap këtë informacion.

 5.   Javier Ruiz dijo

  E imja gjithashtu thotë N. Dhe unë mendova se ata ma kishin dhënë përsëri sepse e imja ishte. A mund të pretendohet?

  1.    Mburravec dijo

   Pershendetje! Si shkoi me iphone tuaj që modeli filloi me shkronjën N ???

 6.   David dijo

  Përshëndetje mirë, nëse një N shfaqet në model, a do të thotë se nuk është i ri apo mund të jetë i ri edhe nëse është njësi zëvendësuese?

 7.   emër dijo

  Ashtu si të tjerët që shoh këtu, unë kisha një problem me atë tim origjinal dhe SAT e ndryshoi atë në atë që kam tani, i cili ishte absolutisht i ri, por numri i modelit të tij fillon gjithashtu me "N". Mund të rregullohet, por nuk mendoj kështu. Ata madje më dhanë faturën e "riparimit" kur e mora sikur të kisha porositur një celular të ri (dhe me çmimin e tij origjinal të shënuar, i cili ishte një çmim i ri) por me një zbritje në mënyrë që të paguaja zero. Unë konkludoj se "N" jo vetëm që do të thotë se është një hua ndërsa rregullojnë tuajat, por gjithashtu se ato janë ato zëvendësuese kur në vend që të rregullojnë tuajat ju ofrojnë një njësi tjetër.

 8.   Isaac dijo

  Tani për tani unë kam një zëvendësim 6+ me 8+ në sit dhe thotë "M", nuk e di sa i besueshëm është ai informacion.

 9.   është e njëjta dijo

  burrë, dyqani mund t'ju japë një terminal të ri nëse dëshiron dhe nuk ka "hua" në dispozicion ...

 10.   Havier Ruiz dijo

  Informacioni në këtë artikull është absolutisht I FALAS, dhe gati sa nuk e prishët shitjen e iphone x disa ditë më parë.
  Bleva iphone x ditën kur doli gati një vit më parë dhe numri fillon me F.
  Kur lexoni tekstin tuaj, telefononi në shërbimin e klientit të mollës, i cili pas disa konsultimesh, mohoi kategorikisht atë që raporton kjo faqe. Ata argumentuan se është e pamundur të kesh një njësi të rikonstruktuar në ditën e parë të shitjes për publikun, dhe së dyti në kutinë vendos të njëjtin numër serik dhe njësitë e rikonstruktuara nuk dorëzohen në kutinë e Apple me të gjitha pajisjet shtesë një kuti pa shënja (kjo më ndodhi me një iphone 5 dhe me orën e mollës së gruas sime).
  Dhe gjithashtu është se bleva një XS MAX në të njëjtën ditë kur doli në shitje dhe numri i tij FILLON TB NGA F.
  Nëse keni ndërmend të jeni një faqe referimi në pyetjet rreth iphone, duhet të konfirmoni më mirë informacionin tuaj. Adviceshtë këshillë. nganjëherë personeli dëmtohet aksidentalisht dhe ju keni një përgjegjësi si informator.

 11.   Aitor dijo

  Më vjen keq t'ju them Javier, se ka shumë faqe që bazohen në këto letra për të identifikuar origjinën, në fakt unë kam një iPad të tre viteve më parë, një iPhone dhe një Apple Watch, dhe të gjitha fillojnë me M. Ose kodet kanë ndryshuar ose unë nuk e shpjegoj. Nga ana tjetër, do të ishte shumë e rrallë që pajisje të tilla të reja të vijnë me atë shkronjë, përveç nëse ato kanë ndryshuar formatin. Unë jam duke pritur për një ndryshim të mundshëm të serisë së orës 3, dhe nëse ata e ndryshojnë atë, unë do ta përjetoj në vetën e parë. Të gjitha të mirat.

 12.   Carlos dijo

  Mirëdita.
  E njëjta gjë që i ndodhi Javier më ka ndodhur mua.
  Ju më keni hutuar.
  Unë kam një iPhone XS të blerë menjëherë pas largimit, në MM, të vulosur dhe numri i tij serik fillon me F.
  Unë gjithashtu bleva një iPhone 8 Plus në Qershor, në MM, i mbyllur, dhe gjithashtu fillon me F.
  A më kanë shitur dy telefona celularë të kondicionuar si telefona celularë të rinj? Apo Apple shpërndan si pajisje të reja të rinovuara?
  E vërteta është se tani ata më kanë lënë me një shije të keqe në gojën time.

 13.   Alexander dijo

  Me gjithë respektin e duhur, zotërinjtë që ndihen konfuzë / të mashtruar; duhet të jeni të vetëdijshëm se kompanitë (disa distributorë të Apple në vende të caktuara dhe marka të tjera) abuzojnë me dezinformata të tilla për të shitur në mënyrë të pahijshme produkte.