Rishikimi i Transcend ESD250C SSD: Shpejtësia, Projektimi dhe Potenciali Maksimal

Mundësia e shtimit të hapësirës ruajtëse të jashtme në iPad-in tonë që kur Apple lëshoi ​​iPad Pro me USB-C nuk hap një botë me mundësi të reja. Ne rishikuam Transcend ESD250C SSD, i cili sipas madhësisë, shpejtësisë dhe çmimit e bëjnë atë një nga opsionet më të mira për të zgjeruar hapësirën e ruajtjes së iPad Pro ose MacBook.

Dizajn dhe specifikime të jashtëzakonshme

Janë zhdukur ato hard disqe të rënda dhe të zhurmshme që kishin nevojë për një furnizim me energji elektrike për të punuar. Madhësia e disqeve është zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme që kur arritën SSD, duke përmirësuar gjithashtu shpejtësinë e transferimit të të dhënave. Ky SSD i Transcendit është një shembull kryesor i kësaj, me një dizajn shumë i kujdesshëm falë shtresës së jashtme të aluminit në përfundimin gri hapësinor dhe një madhësi (120 mmx33mmx7 mm) dhe peshë (47 gram) që e bëjnë atë të përsosur për ta mbajtur atë në çantën ose çantën e shpinës, madje edhe në xhepin tonë.

Hapësira ruajtëse SSD është e llojit Blic 3D NAND, me një kapacitet prej 960 GB dhe ndërfaqe USB-C 3.1 Gen 2 e cila mundëson shpejtësi të transferimit të të dhënave deri në 520 MB / s. Disku është formatuar në exFAT, format perfekt për përdorim në macOS, iPadOS dhe Windows 10. Transcend ka detajin më të mirë të përfshirjes së dy kabllove në kutinë: USB-C në USB-C 3.1 Gen 2; USB-A në USB-C 3.1 Gen 1. Prandaj mund ta përdorim atë me pajisje USB-C siç janë iPad Pro ose ndonjë prej MacBook Pro, Air, iMac dhe Mac Mini të ri, por edhe me kompjutera të tjerë me lidhje të vjetra.

Lidhu dhe puno

Siç thashë para se albumi të vijë i formatuar në exFAT, kështu që përdoruesit e iPad dhe Mac nuk do të kenë problemin më të vogël për ta përdorur atë, dhe gjithashtu do të jetë në përputhje me kompjuterët më modernë të Windows. Thjesht do të duhet ta lidhim me pajisjen tonë dhe mund ta shohim drejtpërdrejt përmbajtjen ose ta transferojmë atë nga Finder (macOS) ose aplikacioni Files (iPadOS).

Shpejtësia e transferimit të të dhënave është befasuese, duke ju lejuar të kaloni skedarë të rëndë si video 4K brenda pak sekondash. Sigurisht që ne mund të shikojmë filma në këtë format pa ndonjë problem, ose të përdorim diskun për të ruajtur videot që regjistrojmë me kamerën tonë dhe më pas t'i editojmë nga iPad Pro ose MacBook. Të kesh 960 GB hapësirë ​​ruajtëse në një pajisje kaq të vogël është një luks i vërtetë dhe kjo ju bën të pyesni se nuk është më e nevojshme të blini pajisje me kapacitet të madh ruajtjeje, veçanërisht duke marrë parasysh çmimin me të cilin Apple ngarkon hapësirën e ruajtjes.

Transcend na ofron aplikacioni juaj Transcend Elite për ta përdorur së bashku me diskun tuaj SSD që na lejon të kryejmë detyra të tilla si rezervimi, rivendosja, kriptimi i të dhënave, rezervimi i reve, etj Softueri është falas, ne mund ta shkarkojmë nga faqja e internetit e Transcend (lidhje) për Windows dhe macOS dhe është gjithashtu i disponueshëm për Android në Google Play (lidhje) Shpresojmë që Transcend së shpejti të ketë në dispozicion edhe aplikacionin iPad Pro.

Mendimi i redaktorit

Me çmimet që ju kërkohet të zgjerojnë kapacitetin e ruajtjes së MacBook dhe iPad Pro, duhet të mendoni shumë mirë se çfarë kapaciteti na nevojitet në të përditshmen. Në shumë raste, të kesh hapësirë ​​ruajtëse të jashtme që mund ta përdorësh kur të duhet vërtet është opsioni më i mirë dhe ky Transcend ESD250C është shembulli perfekt i kësaj. Shpejtësia, transportueshmëria dhe dizajni i mirë në një disk prej 960 GB çmimi i të cilit në Amazon është 170 €, shumë më pak sesa ajo që Apple na kërkon të zgjerojmë kapacitetin e iPad Pro deri në 1TB (+ 550 €) ose MacBook Air deri në 1TB (+ 500 €). Mund ta blini në Amazon me transport falas për 170 € (lidhje).

Kapërceni ESD250C
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
170
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Shpejtësi
  Redaktori: 90%
 • transportueshmëri
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Shumë kompakt dhe i lehtë
 • Dizajn shumë i zoti
 • Përfshin kabllot USB-A dhe USB-C
 • Shpejtësia e transferimit deri në 520MB / s
 • Aplikim për macOS, Windows dhe Android

Contras

 • Asnjë aplikacion iPadOS

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.