Një dobësi në WhatsApp do t'ju lejojë të shihni se me kë flisni

WhatsApp

Ashtu, WhatsApp, aplikacioni i komunikimit me numrin më të madh të përdoruesve, është në qendër të vëmendjes pasi ka gjetur një të ri dobësi kjo do të hapte rrugën për palët e treta në bisedat tona private, të cilave u shtohet ajo që dihet tashmë në fshirjen e mesazheve.

Zbuluesi i kësaj dobësie ka qenë inxhinieri i softuerit, Rob nxehtësi, ai përdori vetëm katër rreshta të kodit Javascript me anë të një zgjatje në Google Chrome.

Ndjeshmëria në WhatsApp

Siç e dimë mirë, kur kemi ndonjë kontakt ose ne vetë jemi të lidhur, mesazhi «Online« Me sa duket, sa herë që dalim (shkëputemi) dhe rikthehemi (lidhemi) për të lexuar ose përgjigjur një mesazhi, ai regjistrohet dhe kjo është ajo që është përdorur për të spiunojnë bisedat nga persona të tjerë.

Ndjeshmëria në WhatsApp

Ky proces në të cilin ne kontrollojmë momentet në të cilat përdoruesit lidhen dhe shkëputen nga aplikacioni po lejon, me njohuritë e nevojshme, të thellohemi në privatësinë e tyre dhe, natyrisht, në veten tonë. Në veçanti, ato momente që kalojnë nga kur shkojmë për të fjetur derisa të zgjohemi të nesërmen janë më "tërheqëse" për këta ngacmues.

Pavarësisht se sa thuhet dhe sigurohet, mundësia e të qenit në sytë e kujtdo, kështu që ne rekomandojmë që ato të mos mbahen kurrë biseda intime ose me të dhëna vërtet të ndjeshme, pasi që në rast spiunimi, ne do të lehtësonim informacion shumë i rrezikshëm në duart e njerëzve jashtë bisedës.

Kjo dobësi është vërtet shqetësuese, duke parë në radhë të parë atë numri i përdoruesve se ka dhe së dyti, sepse vetëm një vit më parë, e njëjta dobësi ndodhi me bisedën e Facebook Messenger. Dy nga aplikacionet që lëvizin më shumë përdorues janë ato që janë në mes të vëzhguesve ose thjesht njerëzve që mund të na shkaktojnë probleme të mëdha.

Kjo është arsyeja pse gjithnjë e më shumë përdorues po zgjedhin lëre WhatsApp y përdorni Telegramin për bisedat tuaja, pasi që ky është një aplikacion mesazhesh me të vërtetë i ngjashëm me atë të mëparshëm të përmendur, por ka një shkëlqim sigurinë dhe privatësinë në bisedat tona.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   qershor dijo

    Nënë e shenjtë, lexoj dhe lexoj dhe nuk e gjej atë faj .. sa keq u ngritën për ta shkruar këtë