Dobësitë e reja në rrjetet Wi-Fi prekin pothuajse të gjitha pajisjet

Zona WIFI Për fat të mirë sot kompanitë e telefonit kanë oferta të shkëlqyera për shkallën e të dhënave për përdoruesit e tyre. Ne nuk bëhemi më si të çmendur duke kërkuar një lokal me të WiFi falas, përveç nëse duhet të përdorni laptopin ose iPad-in tuaj për të punuar për një kohë ndërsa keni pirë një kafe.

Por nëse kjo është çështja juaj, dhe ju tërhiqeni WiFi publik, ju duhet ta dini se ju e ekspozoni veten duke u hakuar. Rreziku është minimal, por ekziston, dhe duhet ta dini për të ndërmarrë hapa për të shmangur problemet.

Falë konkurrencës së fortë midis kompanive të telefonisë mobile, sot është mjaft e lirë të kesh të dhëna të pakufizuara ose të mjaftueshme për konsumin tonë të përditshëm. Zakonisht nuk përdorim rrjete publike Wi-Fi me iPhone-të tona, përkundrazi i lëmë ato kur duhet të punojmë me tonat iPads o MacBooks.

Pra, duhet të jemi të vetëdijshëm se përdorimi i një rrjeti publik Wi-Fi ka të vetat riesgos për sa i përket sigurisë që na ofron. Megjithëse nuk është gjëja e zakonshme, duhet të kemi parasysh se një rrjet Wi-Fi është i prekshëm nga sulmet dhe të dhënat tona mund të ekspozohen.

Një studiues i sigurisë me një histori të fortë në zbulimin e dobësive Wi-Fi ka zbuluar defekte të reja të sigurisë në sistemin e komunikimit pa tel. Disa prej tyre janë pjesë e protokolleve kryesore të sigurisë së standardi wifi, e cila është arsyeja pse ato janë të pranishme në të gjitha pajisjet që nga viti 1997.

"vrimat e sigurisë»Mund të shfrytëzohet për të vjedhur të dhëna konfidenciale, për të kontrolluar pajisjet e mençura të shtëpisë dhe madje për të marrë disa kompjuterë. Sidoqoftë, ka dy lajme të mira. Së pari, rreziqet në jetën reale për përdoruesit e zakonshëm janë shumë të vogla. Së dyti, është e lehtë të mbrosh veten edhe nga këto kërcënime të lehta.

Edhe protokolli WPA3 është i prekshëm

Këto "shfrytëzime" të reja janë zbuluar nga belge Mathy vanhoef, teknik i sigurisë në rrjet. shpjegon në faqen e saj të internetit se këto defekte të reja të sigurisë madje ndikojnë në rrjetet Wi-Fi me Protokolli WPA3, ai që supozohet të jetë më i sigurti.

Vanhoef shpjegon se tre nga dobësitë e zbuluara janë defekte të dizajnit në standardin Wi-Fi dhe për këtë arsye prekin shumicën e pajisjeve. Përveç kësaj, u zbuluan disa dobësi të tjera të shkaktuara nga gabime të përhapura të programimit në pajisjet e aktivizuara me Wi-Fi. Eksperimentet tregojnë se çdo modem Wi-Fi ndikohet nga të paktën një cenueshmëri dhe se shumica e pajisjeve zbulohet se vuajnë nga disa dobësi në të njëjtën kohë.

Vini re se këto gabime të sigurisë ndikojnë në të gjitha protokollet moderne të sigurisë të rrjetit Wi-Fi, duke përfshirë specifikimet më të fundit WPA3. Edhe protokolli origjinal i sigurisë wifi, i quajtur WEP, është prekur.

Rreziku është shumë i vogël

Për fat të mirë, Vanhoef nuk është aspak alarmant. Thotë që riesgos në jetën reale ato janë shumë të vegjlitpasi ato varen nga ndërveprimi i përdoruesit dhe cilësimet e rrjetit. Në mënyrë që të na sulmojnë, hakeri duhet të jetë i lidhur në të njëjtin rrjet Wi-Fi si ne.

Kjo do të thotë që nëse jeni i lidhur me Wi-Fi të një aeroporti, është një problem, por në një lokal ku ka pesë ose dhjetë persona, shanset që njëri prej tyre të jetë një hacker ekspert që dëshiron të sulmojë pajisjen tuaj janë minimale

Ju mund të maksimizoni mbrojtjen tuaj duke përdorur faqet e internetit HTTPS kur është e mundur ose përdorni a VPN kur lidheni në vende publike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.