Dropbox fillon t'u kërkojë përdoruesve të vjetër të ndryshojnë fjalëkalimin e tyre

ndrysho dritaren e dritares

Ne jetojmë në epokën e shërbimeve cloud, dhe megjithëse ka siguria është gjithmonë ajo frikë se si mbrohen të dhënat tona. Dhe fakti është se ka pasur shumë sulme që kemi parë në vitet e fundit që kanë qenë në gjendje të kompromentojnë ato të dhëna.

Siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm, djemtë nga Dropbox (shërbimi më i famshëm i ruajtjes së reve nga të gjithë) ata po u kërkojnë disa përdoruesve të ndryshojnë fjalëkalimet me të cilat ne hyjmë në Dropbox. Një ndryshim që vetëm përdoruesit që kanë qenë në Dropbox para vitit 2012 dhe nuk kanë ndryshuar fjalëkalimin e tyre do të duhet të bëjnë ... Pas kërcimit ne do t'ju tregojmë të gjitha detajet e këtij "problemi" të sigurisë në Dropbox.

Me sa duket është një masa parandaluese, asgjë për t’u alarmuar, sepse ndërsa komentojnë nga blogu i reve më të famshme, Dropbox, ata nuk kanë pasur ndonjë sulm që ka kompromentuar fjalëkalimet e përdoruesve të tyre ... Do të jetë e vërtetë, por e vërteta është se kjo na bën mjaft të shqetësuar që në një kohë si kjo, me kaq shumë shërbime që kërkojnë ndryshime të fjalëkalimeve pas sulmeve, Dropbox ai që na kërkon të ndryshojmë fjalëkalimin.

Por ka edhe më shumë, nuk ka pasur asnjë sulm por në vitin 2012 ka pasur një sulm që mund të kompromentojë sigurinë e Dropbox, kanë kaluar shumë vite (4 vjet në botën e teknologjisë janë shumë) dhe siguria e të gjitha shërbimeve është rritur kështu Nëse jeni përdorues të Dropbox që nga viti 2012, mbase do të duhet të ndryshoni fjalëkalimin. Jo të gjithë do ta marrin njoftimin kur hyjnë në Dropbox, për shembull unë kam marrë postën (unë kam qenë përdorues i Dropbox që para vitit 2012) por Unë kam ndryshuar fjalëkalimin në disa raste dhe kjo është arsyeja pse nuk kam marrë njoftimin e ndryshimit kur hyj në Dropbox, po postën siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm. Dëshiron më shumë siguri? Mirë, do të duhet të aktivizosh vetëm verifikim me dy hapa se djemtë nga Dropbox na kanë ofruar për ca kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Karimiiin dijo

    Për një moment pata një sulm në zemër kur lexoja në imazhin "përshëndetje, Karim" sepse emri im është Karim dhe sapo kisha marrë emailin e dropbox. Pastaj lexova që autori i postimit është emëruar pas meje ... Haha