Po mendoni të instaloni iOS 11? Ndoshta është më mirë të presësh

Publikimi i versioneve të reja të sistemit operativ celular të Apple shpesh pritet si uji në maj nga ata që duan të provojnë dorën e parë më të fundit në softuerin iPad ose iPhone. Lajmet e paraqitura gjatë ngjarjes së djeshme, plus disa që nuk u thanë dhe që po zbulohen ndërsa kalojnë orët, kanë ngritur nivelin e pritjes në nivele që arrihen vetëm në këtë periudhë të vitit. Por a është një ide kaq e mirë për të instaluar iOS 11 tani?

Pas pothuajse një dite me versionin e fundit të iOS në iPhone tim, përgjigjja e shkurtër e pyetjes së mësipërme është një mohim i heshtur përballë rrethanave. Nëse nuk keni një interes të veçantë në beta, instalimi i një versioni të parë të destinuar për zhvilluesit nuk është zakonisht një nga idetë më të mira, pasi zakonisht është i munduar me defekte të vogla, paqëndrueshmëri të përgjithshme dhe një konsum jo të konsiderueshëm të baterisë.

iOS 11 beta 1

Megjithëse kjo beta e parë - nga përvoja ime dhe ajo që unë kam qenë në gjendje të vëzhgoj përmes përvojave të "birësuesve të hershëm" të tjerë - nuk paraqet dështime të mëdha, mund të shihet një ngadalësim i përgjithshëm i sistemit, veprime që ndonjëherë ndalojnë së funksionuari. funksioni, mbinxehja e terminalit, etj ... Asgjë serioze në fund të ditës, por nuk është performanca që dikush pret në pajisjen tuaj prej qindra eurosh. Për këtë duhet të shtojmë se ky version i zhvilluesit nuk është zyrtarisht i disponueshëm për të gjithë, kështu që do t'ju duhet të siguroni çorapet tuaja për ta instaluar atë.

Rekomandimi është të presësh derisa Apple të lëshojë betat publike në një muaj (afërsisht). Betas se, këtë herë, mund ta shkarkoni duke u regjistruar në programi i disponueshëm në faqen tuaj të internetit. Deri atëherë shumë nga këto gabime të para do të jenë korrigjuar tashmë dhe do të jeni në gjendje të shijoni një përvojë më të mirë të parë me iOS 11.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

12 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francisco Fernandez dijo

  Po e testoj në një iPod touch të gjeneratës së 6-të dhe bateria nuk zgjat aspak, iPod mbinxehet nga prapa, është shumë i ngadaltë ...
  Pastaj më duhej gjithashtu të "luftoja me të": Unë hap diçka, ai ma mbyll; Unë aktivizoj diçka, ai e çaktivizon atë ...
  Pershendetje

  1.    Serge Rivas dijo

   Pershendetje Mirëmengjes.
   Nga sa po lexoj, kjo beta i kushton pak luftë performancës dhe çështjeve të baterisë. Por nga sa kam mundur të shoh, dizajni më duket mjaft i bukur. Shpresoj që kur të jetë në një version më të qëndrueshëm, ata të zgjedhin konsumin e baterisë në aplikacione.

   1.    Francisco Fernandez dijo

    Problemet që po jep kjo beta janë mjaft normale. Duhet të mendojmë se është versioni i parë brenda iOS 11, i cili ka shumë ndryshime. Unë ju ftoj ta provoni në të ardhmen, kur të shkojmë në beta 4 ose 5, të cilat do t'i kenë "normalizuar" të gjitha këto.

    Pershendetje

 2.   Gustavo Ochaeta dijo

  Dhe nëse e instaloj tashmë, si mund ta çinstaloj, ose pasi është publik, a mund ta instaloj përsëri?

  1.    Francisco Fernandez dijo

   Mund ta lidhni pajisjen tuaj me një kompjuter me iTunes dhe ta ktheni atë në versionin më të fundit publik të iOS 10. Nëse i bëni këto, atëherë mund të përdorni një kopje rezervë të krijuar nga e njëjta pajisje, por nuk mund të krijohet nga beta e iOS 11 , por që duhet të krijohet nga iOS 10.

   Pershendetje

 3.   Gustavo Ochaeta dijo

  Dhe nëse e instaloj tashmë, si mund ta çinstaloj, ose pasi është publik, a mund ta instaloj përsëri ?????

  1.    Xhordi dijo

   Ju duhet të shkarkoni ips nga ios 10.3.2 dhe të lidhni iphone me itunes dhe ta vendosni në modalitetin dfu (rifilloni atë dhe kur të shfaqet molla, lëshoni butonin e energjisë, por mbani shtëpinë ose vëllimin poshtë në iphone 7) dhe iTunes do të zbuloni iPhone në modalitetin dfu dhe ju i jepni të rivendoset duke shtypur butonin shif të kompjuterit në të njëjtën kohë dhe kjo do të bëjë punën. Unë sqaroj se mund të përdorni vetëm rezervimin e fundit që keni bërë me ios 10

 4.   Alexander dijo

  Kjo tashmë më bën të qartë vetëm një gjë:

  iOS u bë një gjë thjesht tregtare që, vit pas viti, ata "azhurnohen" ...

  Unë thjesht nuk e kuptoj pse një rrëmujë e tillë. Tani kemi iOS 10.3.2 mjaft të optimizuar ...

  Pse dreqin e ndryshon atë për një sistem që do të jetë edhe një herë plot gabime?

  Cili është kuptimi që Apple merr kohët e fundit? Vjetërim i planifikuar tepër i shpejtë?

  Tim Cook kur hapi konferencën e re këtë vit, tha se do të ishte prezantimi më i mirë deri më tani ...

  Une nuk e di…

  1.    natxo dijo

   Isshtë një beta, çfarë doni të bëni pa gabime? Prisni për versionin përfundimtar të iOS11 në tetor dhe me siguri do të funksionojë ashtu siç duhet. Unë kam instaluar beta sepse më pëlqen t'i provoj, por tashmë jam kthyer në iOS10 në 6-tat e mia. Unë isha i ngadaltë dhe nganjëherë kisha grirë dhe nuk më pëlqente të isha i tillë në celularin tim.

   Supozoj se do të instaloj beta 3 ose 4 që do të jetë më mirë.

   1.    Francisco Fernandez dijo

    Saktësisht. Për shijen time, Apple nuk detyron askënd të instalojë betat. Usershtë përdoruesi përfundimtar që vendos nëse do të testojë sisteme që janë ende në zhvillim apo jo.

    Pershendetje

  2.    Francisco Fernandez dijo

   Pjesërisht keni të drejtë, ato janë versione të reja që azhurnohen me shumë më tepër gabime. Problemi vjen në atë se ka njerëz që janë mërzitur që gjithçka është saktësisht e njëjtë gjithmonë, për këtë arsye mendoj se është e nevojshme të ndryshohet. Për momentin jemi në beta-n e parë të iOS 11, e cila është normale që është "plot gabime", por e gjithë kjo "rrokullisje" e betave që ata bëjnë për të nisur përfundimisht për publikun dhe përdoruesit përfundimtarë, një version mjaft më shumë e optimizuar dhe pa asnjë problem. Në mënyrë të ngjashme, pasi të publikohet, Apple do të vazhdojë të kërkojë gabime të vogla të mundshme dhe defekte të sigurisë, për këtë arsye ne marrim versione të tipit iOS 11.XX, dhe përmirësime të reja që mund të përfshihen në sistem, iOS 11.X.

   Pershendetje

 5.   Vick dijo

  Isshtë e vërtetë që jep dështime, por mbi të gjitha çështjen e baterisë. Unë do të vazhdoj me beta deri në ato të radhës që me siguri do të përmirësojnë përsëri baterinë. E njëjta gjë ndodhi me beta-n e iOS 10.