Dy prototipa të palosshëm të iPhone kalojnë teste të brendshme të qëndrueshmërisë

iPhone i palosshëm

Ka gjithnjë e më shumë thashetheme rreth modeleve të mundshme të iPhone të palosshëm që do të dalë në të ardhmen e afërt. Me siguri që kompania po punon për këtë çështje, dhe tashmë ka prototipet e saj të para në një tryezë në Apple Park.

Sapo ka dalë në një uebfaqe tajvaneze se dy nga këto prototipa kanë kaluar testet e qëndrueshmërisë të kërkuara nga Apple që një pajisje e tillë të jetë e tregtueshme. Le të shohim se çfarë ka dalë nga këta iPhone të palosshëm.

Siç është botuar Lajmet e përditshme ekonomike, dy prototipa të iPhone-ve të palosshëm këtë javë kaluan testet e brendshme të qëndrueshmërisë të kërkuara nga kompania Cupertino për pajisjet e tilla që të tregtohen.

Testet e thara të një sistemi të menteshave të palosshme të dizajnuara nga Apple për dy iPhone të ndryshëm u përfunduan disa ditë më parë në fabrikën Foxconn në Shenzhen të Kinës.

Një prototip me dy ekrane të ndara

Artikulli thotë se iPhone i parë i palosshëm që i nënshtrohet testeve të tilla të rezistencës është një model me ekran të dyfishtë, me sa duket i njëjti prototip me ekran të dyfishtë të përfolur nga Jon Prosser në qershor 2020.

Prosser shpjegoi në atë kohë se ky model përdorte dy panele ekrani të ndara të lidhura me një menteshe. Edhe pse prototipi i iPhone ka dy ekrane të ndara të bashkuara nga një menteshe, Prosser pohoi se panelet dukeshin "mjaft të ndara dhe pa tela".

Duhet gjithashtu të theksohet se Apple ka patentuar një pajisje me dy ekrane të ndara që mund të bashkohen së bashku për të krijuar një pajisje të vetme të palosshme me një varen, e cila tingëllon shumë e ngjashme me pajisjen e palosshme me ekran të dyfishtë të Apple.

Një tjetër stil "guaskë"

IPhone i palosshëm

Prototipi i dytë është stili "shell".

Raportohet se prototipi i dytë që është testuar një guaskë e palosshme, shumë e ngjashme me Samsung Galaxy Z Flip ose Lenovo Moto RAZR. Raporti UDN pretendon se ky model gocë deti është konfiguruar për të përdorur një ekran fleksibël Samsung OLED.

Raportet e mëparshme kanë thënë gjithashtu se Apple urdhëroi një 'numër të madh' të shembujve të ekranit të telefonit celular Samsung për qëllime testimi në fillim të vitit 2020.

Uncleshtë e paqartë nëse dy pajisjet që u testuan kishin sisteme të ndryshme të menteshave. Njësitë e provës supozohet të jenë streha me një brendshme shumë të kufizuar sesa pajisje plotësisht funksionale. Kjo pasi qëllimi kryesor i testit ishte vlerësimi i qëndrueshmërisë së sistemit të menteshave të dizajnuar nga Apple.

Raporti siguron që testet kanë përfunduar tashmë, dhe tani ata janë duke pritur që Apple të vlerësojë se cili nga dy modelet e palosshme do të zgjidhen, pasi që vetëm njëri do të vazhdojë në procesin e dizajnimit, dhe tjetri do të hidhet poshtë.

Edhe nëse zgjidhet një model për të ndjekur projektin, ai mund Apple po pret të shohë si reagon tregu kundër smartfonëve të parë të palosshëm të konkursit që janë tashmë në rrugë.

Nëse është një produkt që nuk ka filluar vetëm (sidomos për shkak të çmimit të tij të lartë), Apple mund të ndalojë projektin dhe prototipi i zgjedhur Kaloi nga të qenit në tavolinë, te ruhej në një sirtar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.