Apple po konsideron hapjen e një dyqani me pakicë në Korenë e Jugut

Apple-Samsung

Një raport i Wall Street Journal detaje se Apple ka në plan të hapë dyqanin e saj të parë në Korenë e Jugut, shtëpia e rivalit të saj më të madh, Samsung. Kompania me sa duket po kërkon të hapë dyqanin e saj të parë Apple në vend, pikërisht përtej rrugës nga selia e Samsung në Seul.

Selia e Samsung në Gangnam-gu, Seul, ka një dyqan anije të fortë, ky dyqan përfshin tre kate të larta dhe është një nga dyqanet Samsung që shet më shumë pajisje.

Burimet tregojnë se plani i Apple nuk është përfunduar dhe mund të çojë në kompaninë Cupertino të paktën një vit për të hapur dyqanin tuaj të parë me pakicë në Seul, nëse ai më në fund shkon përpara me planin e zgjerimit të kompanisë.

Në Shtetet e Bashkuara, Samsung është përgjithësisht ai që hap dyqanet e tij kryesore me pakicë shumë afër dyqaneve të Apple. Në Korenë e Jugut, megjithatë, rolet duket se janë përmbysur.

Koreja e Jugut, ekonomia e katërt më e madhe e Azisë, ka qenë prej kohësh një treg i vështirë për Apple. Tregu i Koresë së Jugut është i dominuar nga Samsung dhe LG, por me Apple shitja e pajisjeve të saj përmes shitësve me pakicë dhe shpërndarësve në vend do të ulej me një përqindje. Kompania Cupertino ka më pak se 10 përqind të tregut të smartphone-ve në Korenë e Jugut, ndërsa LG dhe Samsung kombinohen për të mbajtur një pjesë të tregut prej 80 përqind.

Hapja e dyqanit tuaj Apple padyshim do të ndihmojë në rritjen e pranisë tuaj në Korenë e Jugut dhe duhet të ndihmojë në rritjen e pjesës tuaj të tregut në vend. Tani mbetet të presim reagimin e Samsung lidhur me atë nëse Apple do të hapë apo jo një dyqan në "oborrin e shtëpisë" së shtëpisë tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.