Dyqanet e Apple dhe riparuesit e autorizuar nuk do të rregullojnë një iPhone të vjedhur

Riparimi i iPhone

Brenda pak ditësh, nëse një iPhone është raportuar nga pronari i tij si i humbur ose Vjedhur tek Apple, nuk mund të riparohet në dyqanet me pakicë të Apple ose shërbimet e riparimit të autorizuara të Apple. Lajm i madh.

Por një lajm i madh që duhet të ishte publikuar shumë kohë më parë. Nëse Apple ka një bazë të dhënash me referencën e çdo iPhone që është raportuar i vjedhur, është e vështirë të kuptohet pse ka pritur kaq shumë vite për të zbatuar këtë rregull të ri për riparuesit e tij.

Ata të Cupertino-s kanë vendosur të përpiqen të zbusin trafikun e iPhone-ve të vjedhur. Dhe do ta bëjë këtë duke prezantuar një ndryshim mjaft të madh në mënyrën se si teknikët trajtojnë riparimin e iPhone-ve që marrin për riparim. Para se ta bëjnë këtë, ata do të kontrollojnë bazën e të dhënave Apple nëse terminali i përmendur është raportuar i humbur ose i vjedhur.

Sipas një dokumenti të brendshëm që Apple ka shpërndarë mes punonjësve të saj, kompania do të ndalojë riparimin e iPhone-ve që janë raportuar të zhdukur. Kjo do të thotë se, së shpejti, teknikët e dyqaneve Apple Store dhe shërbime të autorizuara do të refuzojë një riparim për çdo klient nëse pajisja është raportuar e humbur.

Ky është një shtrirje bazë e rregullit që Apple tashmë ka vendosur që kufizon opsionet e përgjithshme të riparimit për teknikët nëse një klient i iPhone nuk mund të çaktivizojë Find në telefonin e tij.

Pajisja duhet të listohet si e munguar në Regjistrin zyrtar të pajisjes GSMA, i cili është një rrjet global që synon të ndihmojë prodhuesit dhe operatorët me valë të zbulojnë celularët e vjedhur. Nëse tekniku i Apple verifikon që pajisja shfaqet në sistem si e humbur përmes bazës së të dhënave të saj, duhet të mohojë riparimin ndaj personit që e kërkon atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.