Rritje e mirë në të ardhurat e Apple Store që pritet nga lojërat dhe TV

Ikona e Apple Store

Apple po përjeton një rënie të shitjeve të iPhone-ve të saj, por kompania vazhdon të rritet dhe të eksplorojë rrugët e reja të hyrjes atje ku i duhet një rrugë e gjatë për të bërë. Ju po investoni shumë në dy fusha të pashfrytëzuara por ato mund të raportojnë nivele të larta faturimi. Ne i referohemi tyre dy platforma të reja argëtimi: Apple Arcade dhe Apple TV +.

Një analist i Morgan Stanley thotë se Apple Store mund të tregojë rritje të të ardhurave më mirë sesa pritej për muajin gusht, bazuar në të dhënat nga platforma Sensor Tower.

Këto të dhëna tregojnë se të ardhurat e dyqanit të aplikacioneve Apple në muajin gusht regjistruan rritjen e saj më të lartë nga viti në vit që nga Shkurti 2018 dhe rritjen më të lartë të muajit nga fillimi i 2015. Sensor Tower raporton një rritje prej 28 përqind në gusht, krahasuar me 18,9 përqind në korrik.

Sipas CNBC, duke marrë parasysh këtë rritje të fortë të aplikimit dhe faturimit të përmbajtjes, Morgan Stanley mban objektivin e saj të çmimit prej 247 dollarë për aksionin e Apple. Aktualisht çmimi është i vendosur në 213 dollarë për aksion.

Analisti i Morgan Stanley, Katy Huberty, thotë fjalë për fjalë: “Edhe duke marrë parasysh erën e pritur të këmbimit valutor, të ardhurat nga dyqani i aplikacioneve të Apple janë në rrugën e duhur për të kapërcyer parashikimin tonë të tremujorit të tretë të këtij viti, i vendosur në një rritje prej 18 përqind, pa përfunduar Shtator akoma ».

Shpresojmë që kompania të na ofrojë më shumë detaje mbi këto dy platforma të reja argëtimi, Apple Arcade dhe Apple TV + në fjalën kryesore të martën e ardhshme. Dyqani i ri i lojërave do t'i jepte një nxitje pothuajse të menjëhershme xhiros së Apple Store. Në vend të kësaj, numrat e platformës televizive duhet të vlerësohen më shumë në planin afatgjatë. Së pari, për shkak të zbatimit të ngadaltë në vende të ndryshme, dhe së dyti, për shkak të përpjekjeve të mëdha ekonomike të investuara në blerjen dhe prodhimin vetanak të përmbajtjes së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.