MagSafe Duo, fantastik dhe i shtrenjtë

Ne testuam Baza e parë e karikimit pa tela me shumë pajisje të Apple, një pajisje me një dizajn të shkëlqyeshëm që përdor sistemin e ri MagSafe por që arrijnë në mes të polemikave për shkak të çmimit të tij të lartë.

MagSafe, një sistem me një udhëtim të gjatë

Apple edhe një herë ka "rishpikur" sistemin e karikimit pa tel me diçka aq të thjeshtë sa shtimi i magneteve në të. Sistemi i ri MagSafe, të cilin e prezantoi së bashku me iPhone-in e ri 12, terminalet e vetëm të pajtueshëm për momentin, përdor magnet të fuqishëm të vendosur brenda iPhone dhe në ngarkuesit e tij në mënyrë që vendosja e iPhone në pozicionin e saktë të jetë lojë e fëmijëve, dhe që gjithashtu sjell fuqi të karikimit pa tel deri në 15W, dyfishi i karikimit tradicional duke përdorur karikuesit standard Qi.

Edhe hap rrugën për pajisje të reja që përfitojnë nga ajo kapje magnetike, të tilla si montimet e makinave që ju lejojnë të vendosni iPhone pa nevojën e një sistemi tjetër të kapjes, mbulesave, mbajtësve të kartave dhe pse jo, ndoshta bateri të jashtme që mund të ngjiten në pjesën e pasme të iPhone tonë dhe ta rimbushni atë pa pasur nevojë të përdorni kabllo . Në momentin e të gjithë aksesorëve që kemi parë, baza MagSafe Duo ishte ajo që tërhoqi më shumë vëmendje, për shkak të dizajnit dhe transportueshmërisë së saj, dhe sepse ishte nga Apple.

Baza më e mirë e karikimit portabël

Dizajni i bazës MagSafe bazohet në premisën e të qenit një bazë karikimi që mund ta mbajmë kudo në çdo xhep. Të lehta, të palosshme, kompakte dhe me një kabëll dhe ngarkues të thjeshtë për të rimbushur iPhone (ose ndonjë pajisje tjetër Qi) dhe Apple Watch. Harrojeni mbajtjen e një baze të madhe në valixhen tuaj, ose detyrimin për të zvarritur disa kabllo dhe karikues të jesh në gjendje të rimbushësh çiftin smartphone-orë inteligjente që shumë prej nesh e mbajnë me vete kudo.

Materiali i përdorur për prodhimin e tij (silikoni) na lejon ta palosim atë dhe të qëndrojmë me të një madhësi më e vogël se ajo e çdo mbajtësi kartele që mbajmë në xhep. Përveç kësaj, do të pastrohet lehtë dhe do t'i rezistojë rënies ose goditjeve të mundshme pa probleme. Nuk dyshoj se do të shohim shumë baza me këtë dizajn të ri, sepse ideja është shumë e mirë, aq e mirë sa është e vështirë të mendosh se dikush ka rënë në këtë më parë. Dhe në të njëjtën kohë është një bazë që mund ta vendosni kudo, sepse nuk jep përshtypjen e të qenit diçka "e lëvizshme", e cila zakonisht (gabimisht) është sinonim i një cilësie të ulët ose më pak performancë.

Brenda ne kemi një disk karikimi MagSafe, si ai që mund të blini në Apple dhe një karikues për Apple Watch që rrotullohet për të qenë në gjendje të vendosni Apple Watch në secilën prej dy pozicioneve të mundshme, në mënyrë që të mund ta përdorni këtë bazë rrip që përdorni. Shtë i njëjti sistem që keni përdorur në bazën e parë dhe të vetme të karikimit që Apple ka bërë për Apple Watch. I vetmi lidhës Lightning që përfshin ju lejon të përdorni të njëjtin kabllo që vjen në kutinë e iPhone, USB-C te Rrufeja dhe që Apple e përfshin në kutinë e këtij MagSafe Duo. Ajo që nuk përfshihet është përshtatësi për prizën.

Një bazë karikimi pa ngarkues

Apple shpjegoi mungesën e ngarkuesit në kutinë e iPhone-ve të rinj sepse të gjithë kishim karikues nga sirtarët e shtëpisë, por e bëri atë në vitin në të cilin ndryshon karikuesi iPhone. Të gjithë mund të kemi shumë karikues 5W, disa prej nesh mund të kenë edhe një karikues të shpejtë 18W, por ngarkues 20W nuk i kemi. Ky karikues 20W është ai që ju lejon të përdorni karikimin 15W të ngarkuesit MagSafe, dhe ai që rekomandohet për karikim të shpejtë të iPhone 12. të ri. Ai shpjegim që na dhanë në prezantimin e iPhone të ri nuk funksionon këtë vit, mbase vitin tjetër po, por këtë vit vendimi i marrë nga kompania ka qenë shumë i papërshtatshëm, i pashpjegueshëm dhe madje do të thoja që ishte i ngathët.

Dhe unë e cilësoj atë si të ngathët sepse pa marrë parasysh se ku e shikoni, nuk ka asnjë shpjegim të mundshëm. Yearshtë viti i parë që të gjitha modelet e iPhone kanë një kabllo USB-C në Rrufe, e cila nuk funksionon me karikuesit që të gjithë grumbullojmë në sirtarët tanë, kështu që po na detyron të blejmë një karikues pasi kemi shpenzuar më shumë se 1200 € për një smartphone. Por nëse kësaj ekuacioni i shtojmë edhe faktin se Kjo bazë MagSafe Duo, e cila ka një çmim prej 149 €, nuk përfshin as ngarkuesin, rezultati është një katastrofë e vendimit. Nëse iPhone do të sillte karikuesin 20W, fakti që baza MagSafe Duo nuk e përfshinte atë do të ishte një anekdotë e thjeshtë, krejtësisht e justifikueshme, por duke mos qenë kështu, është e pafalshme.

Baza MagSafe Duo do të karikojë iPhone tuaj me një fuqi 11W nëse përdorim një karikues të pajtueshëm 20W (25 € në Apple) dhe do të shkojë deri në 14W nëse përdorim një karikues 30W (55 € në Apple). Prandaj, ne kurrë nuk mund të arrijmë 15W që ofron MagSafe në vetvete, por është një ndryshim që do të jetë praktikisht i papërfillshëm nga dita në ditë. Ne gjithashtu mund të zgjedhim karikuesit e palëve të treta, por ata duhet të plotësojnë specifikimet e sakta për të përfituar sa më shumë nga kjo bazë. Një bazë prej 149 € dhe e marrë nga kutia është e padobishme, ne duhet të shpenzojmë 55 € më shumë për të përfituar maksimumin prej tij… e pafalshme.

Mendimi i redaktorit

Nëse harrojmë çmimin e bazës dhe detajet e mos përfshirjes së ngarkuesit, është një pajisje fantastike. Lehtësia e vendosjes së iPhone tuaj në pozicionin perfekt pa pasur nevojë të shikoni, diçka e zakonshme nëse e përdorni në komodinën tuaj dhe garancia që mëngjesin tjetër nuk do të gjeni befasinë e pakëndshme që iPhone juaj nuk është karikuar sepse e keni vendosur gabim janë pjesë e virtyteve të këtij MagSafe Duo, të cilit ne duhet të shtojnë dizajnin e tij të bukur, madhësinë e saj kompakte dhe transportueshmërinë e saj të madhe. Por kjo ka një çmim: 149 €, së cilës do t'i duhet të shtojmë karikuesin që duam të përdorim për ta bërë atë të funksionojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Pavarësisht se ku e shikoni, e gjitha është bërë për të marrë paratë nga ju.
  Çfarë rastësie që zinxhiri i gabimeve ose vendimeve të ndërmarrjes ka për qëllim gjakderdhjen e përdoruesit.
  Me mua që nuk llogariten, e kam shumë të qartë. Më telefononi klasik, por unë do të vazhdoj të karikoj me karikuesin origjinal 5W që përfshinte, maksimumi, për karikim të shpejtë, karikuesit iPad 10w ose 12W.
  Hapi i marrëzive të Apple.
  Nuk është logjike që ata t'ju thonë se gjithçka është të kujdeseni për mjedisin, por rezulton se karikimi pa tel është më i shtrenjtë, kjo na detyron të blejmë më shumë karikues nëse duam të përfitojmë nga përfitimet e tij dhe mbi të është më shumë joefikase.
  Por po, gjithçka është më fitimprurëse për mollën.