Eddy Cue ka frikë se shtetet do të na vëzhgojnë nëse FBI fiton çështjen

Eddy Cue, Apple VP

Sugjerim i mprehtë, Nënkryetari i vjetër i Apple i programeve dhe shërbimeve të Internetit, ka manifestoi frikën e tij që Qeveria e Shteteve të Bashkuara të detyrojë kompaninë tuaj të shtojë fshehurazi teknologjia e mbikqyrjes në pajisjet e tyre nëse fitojnë rastin që ata aktualisht e kanë të hapur me kompaninë Cupertino dhe në të cilën ata kërkojnë të jenë në gjendje të zhbllokojnë iPhone 5c të njërit prej snajperëve të San Bernardino. Cue i bëri vërejtjet e tij në një intervistë në rrjetin televiziv amerikan spanjishtfolës Univision.

Në intervistë, Eddy Cue përsëriti atë që kompania e tij ka thënë javët e fundit, por solli detaje më shqetësuese me një theks të veçantë në rreziku i precedentit që ky hap do të krijonte. Cue tha se precedenti do të ekzistonte, por mund të mos jetë thjesht nevoja për të zhbllokuar gjithnjë e më shumë pajisje në të ardhmen, por që atyre mund t'u kërkohet të krijojnë një derë të pasme që do t'i lejojë ata të kenë kontroll të plotë të pajisjeve tona.

Eddy Cue është i shqetësuar se mos spiunohet

Kur do të na shtyjnë të krijojmë një sistem të ri për të bërë gjëra, ku do të ndalet? Për shembull, një ditë FBI mund të hapë kamerën e telefonit, mikrofonin. Këto janë gjëra që nuk mund t'i bëjmë tani. Por nëse ata mund të na detyrojnë ta bëjmë atë, mendoj se është shumë keq. Kjo nuk duhet të ndodhë në këtë vend.

Nënkryetari i Lartë i Apple gjithashtu krahasoi atë që FBI kërkon t'i japë atij çelësin e derës së pasme të shtëpisë sonë:

Ajo që ata duan është që ne t'u japim atyre çelësin e derës së pasme të shtëpisë tuaj dhe ne nuk e kemi atë çelës. Nëse nuk e kemi çelësin, ata duan që ne të ndryshojmë bllokimin. Kur e ndryshojmë, e ndryshojmë për të gjithë. Dhe do të kemi një çelës që hap të gjithë telefonat. Ky çelës, pasi të ekzistojë, nuk ekziston vetëm për ne. Terroristët, kriminelët, piratët, të gjithë do të gjejnë gjithashtu atë çelës për të hapur të gjithë telefonat.

Përfaqësimi i GovtOS

Nga ana tjetër, Cue thotë se FBI është jashtë loop krahasuar me agjencitë e tjera qeveritare dhe përmend Sekretarin e Mbrojtjes të NSA, Ashton Carter, i cili dëshiron kriptimi vazhdon të bëhet gjithnjë e më i sigurt sepse ai e di që nëse krijojmë ndonjë mënyrë për të hyrë, kriminelët dhe terroristët do të futen. Ai gjithashtu tha që ne nuk duhet ta shohim këtë çështje si Apple kundër qeverisë amerikane, por si një shembull të përpjekjeve të Apple për të ruajtur sigurinë publike ndaj kriminelëve dhe agjentëve të tjerë të rrezikshëm (çfarë do të thoshte ai për kompaninë që përfaqëson?) :

Ata janë inxhinierë të Apple kundër terroristëve, kundër kriminelëve. Ata janë njerëzit nga të cilët duam t'i mbrojmë njerëzit. Ne nuk po e shmangim qeverinë. Ne duam t'ju ndihmojmë. Ata kanë një punë shumë të vështirë, janë aty për të na mbrojtur. Kjo është arsyeja pse ne duam t'ju ndihmojmë sa më shumë që të mundemi, por nuk mund t'ju ndihmojmë në një mënyrë që të ndihmojë më shumë terroristë dhe piratë kriminelë.

Shtë e qartë se, nga gjithçka që thotë Eddy Cue, gjëja më shqetësuese është diçka për të cilën kemi folur tashmë: që dikush mund të marrë kontrollin e plotë të pajisjes sonë. Një nga arsyet për të mos bërë jailbreak (dhe, kini kujdes, kjo nuk është një kritikë) është pikërisht për ta bërë të vështirë për një përdoruesit me qëllim të keq marrin kontrollin e plotë të pajisjes sonë. Nëse dikush ka çelësin për të hyrë në iPhone ose ndonjë pajisje tjetër në këtë mënyrë, nuk është e paarsyeshme që ai të mund të hyjë në kamerën ose mikrofonin dhe të dijë se çfarë bëjmë në çdo kohë. Me siguri ju e njihni dikë që i mbulon kamerat e kompjuterit nga frika se mos spiunohen, apo jo? Epo, do të duhet të bënim të njëjtën gjë në smartphone-in tonë. Ata gjithashtu mund të hyjnë në GPS dhe të dinë se ku jemi. Po, zbatimi i ligjit është atje për të na mbrojtur, por a do të thotë kjo që unë duhet të bëj dush para tyre ose mund të dua të mbaj një pjesë të jetës time private?

Të gjithë intervistën mund ta lexoni në faqen e internetit të Univision


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.