EFF i sheh qesharake ankesat e Facebook në lidhje me politikën e re të Apple për privatësinë

intimitet

Dje po flisnim se si qysh atëherë Facebook ka në plan të fillojë një luftë duke kritikuar politikën e re të privatësisë të Apple. Dhe duket se Facebook duket të jetë mjaft i bezdisur që Apple lejon, që nga viti 2021, që përdoruesit e saj të dinë në kohë reale të gjithë informacionin që një aplikacion po mbledh prej tyre. A mendoni ndonjëherë nëse një aplikacion ju dëgjon për t'ju treguar reklama për një temë pasi keni folur për atë temë? Epo kjo do të marrë fund. Ata do të na dëgjojnë, po, por të paktën ne do ta dimë kur kjo të ndodhë. Tani EFF pozicionohet në favor të Apple dhe vlerësoni kritikën si Facebook qesharak. Vazhdoni të lexoni se ne ju japim të gjitha detajet e pozicionit të EFF.

Dhe është se ne jemi të qartë, Facebook bën një pasuri me reklamat që kanë në rrjetin social, reklama efektive duke ndjekur të dhënat e përdoruesit. Dhe jo, Facebook nuk i ndihmon shitësit për të shiturAta madje janë ndërmjetës që përfitojnë duke shitur hapësira në rrjetin social. Dhe ne vetëm duhet të shohim treg i ri në Facebook, me të ata përpiqen të na bëjnë që të blejmë artikujt që na interesojnë përmes vetë rrjetit social, apo edhe përmes rrjeteve të tyre të tjera si Instagram, dhe kështu luajnë një monopol që përfshin procesin e kërkimit dhe blerjes së ndonjë sendi. Kjo është, Facebook lejon shitësit të reklamojnë dhe arrituni tek konsumatorët tuaj, por përpiquni t'i bëni ata të shesin në tregun tuaj dhe kështu të fitojnë një komision për shitje.

A i ndihmon Facebook reklamuesit duke ndjekur përdoruesit? jo, ata ndihmojnë veten e tyre. Kjo është arsyeja pse Fondacioni Kufi Elektronik, EFFduken qesharake për gjithë këtë gjë nga Facebook. Madje inkurajoni Google të ndjekë hapat e Apple në Android ... do të shohim që Google gjithashtu përfiton nga këto gjurmë ... Gjëja më e mirë, për ne, është ajo Appleshtë e vështirë për Apple të përfundojë duke kaluar unazën e Facebook, dhe së fundmi në tjetrën 2021, ne, përdoruesit, do të duhet të japim leje për aplikacionet për të ndjekur të dhënat tona. Diçka e drejtë që mund ta lejojmë, kur jemi të interesuar, ose jo, kur nuk jemi të interesuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.