Ekranet AMOLED? E ardhmja është Mikro-LED

 

iphone-7-plus-19

Apple ka bërë një punë të shkëlqyeshme me ekranet LCD në iPhone 7 dhe 7 Plus aktual, deri në pikën që është vlerësuar DisplayMate si "ekranet më të mira LCD të bëra ndonjëherë". Pavarësisht kësaj, zhvendosja në ekranet AMOLED duket e pashmangshme në iPhone 8 të ardhshëm, por nuk do të jetë një martesë shumë e gjatë., sepse e ardhmja e Apple duket e destinuar të përdorë ekranet Micro-LED. Çfarë sjellin këto ekrane? Ne ju shpjegojmë më poshtë.

Zhvillimi i teknologjisë që nga viti 2014

Historia nuk është e fundit, larg saj. Apple bleu kompaninë LuxVue në 2014, dhe megjithëse si gjithmonë në Cupertino nuk u bë asnjë deklaratë për qëllimet e kompanisë kur bleu këtë startup të vogël, por padyshim që interesi i saj ishte në shumë patenta të regjistruara në teknologjinë Micro-LED të aplikuara në ekranet e pajisjeve mobile. Bazuar në mendimet e ekspertëve në kohën e blerjes, kompania po zhvillonte teknologji novatore që do të ndryshonte të ardhmen e shfaqjeve të pajisjeve mobile.

Përparësi të mëdha krahasuar me ekranet aktuale

Çfarë është e veçantë për këtë teknologji në ekranet e pajisjeve tona mobile? Teknologjia më e mirë e momentit supozohet të jetë SuperAMOLED që Samsung përdor në pajisjet e saj mobile, megjithëse Apple kurrë nuk është tërhequr veçanërisht nga kjo teknologji dhe i ka rezistuar përdorimit të saj. Apple Watch ishte pajisja e parë që e përdori atë për ekranin e saj dhe duket e pashmangshme që iPhone 8 do ta mbajë atë, të paktën në modelin e tij premium. Por teknologjia Micro-LED është më e lartë se AMOLED, dhe avantazhet e saj përfshijnë konsumin e energjisë aq i ulët sa do të përmirësonte performancën e baterive aktuale me 300%.

Ekranet mikro-LED nuk kanë nevojë për një ndriçim të pasmë, pasi me LCD-të aktuale, kështu që si AMOLED, të zezat janë të zeza, sepse pikselët janë të fikur, dhe kjo do të thotë një kursim i konsiderueshëm i baterisë. Sidoqoftë, diapazoni i ngjyrave që arrihet është shumë më i mirë se ai i AMOLED-it aktual, dhe me të njëjtin konsum energjie, arrihet dy herë shkëlqimi sesa me këto.. Përveç kësaj, sapo të rafinohet teknologjia, prodhimi i saj në shkallë të gjerë është shumë më pak i kushtueshëm sesa ai i paneleve LCD, e lëre më panelet AMOLED, të cilat janë edhe më të shtrenjta.

Cila është e ardhmja e afërt?

Teknologjia mikro-LED është ende në një fazë të hershme të zhvillimit, dhe sipas disa ekspertëve shanset që ju të përfundoni në prodhim masiv për aplikacionin tuaj komercial është aktualisht 50%. Të dy Apple dhe Samsung po punojnë në të dy teknologjitë, megjithëse nga qasje të ndryshme.

Apple-Watch-bazë

Prandaj, aplikimi i tij komercial nuk është ende i qartë, por mund të ndodhë që Apple Watch i ardhshëm që do të lançohet në 2017 përfshin këtë lloj ekrani. Isshtë një pajisje ideale për këtë për shkak të madhësisë së saj të vogël, dhe sepse çdo përmirësim në autonominë e tij do të vlerësohet shumë që të jetë në gjendje të shtojë funksione të reja, siç është lidhja LTE.. Apple Watch ishte i pari që përfshiu teknologjinë AMOLED dhe tani mund të jetë edhe një herë shtrati i përsosur i provës për këtë teknologji të re.

Me bateri të ndenjur, ekrani është çelësi

Teknologjia e baterisë nuk duket se evoluon aq shpejt sa të plotësojë nevojat në rritje të pajisjeve mobile. Telefonat inteligjentë përfshijnë veçori të reja, ekrane më të mëdha dhe rezolucion, por bateria nuk përmirësohet me këtë ritëm. Nëse marrim parasysh që ekrani është padyshim pjesa e pajisjes që konsumon më shumë, përmirësimi në këtë aspekt do të ketë një ndikim të madh në autonominë e terminalit. Një iPhone bateria e të cilit zgjat 2 ose 3 ditë? Ndoshta kjo që sot tingëllon si trillim shkencor për ne është e mundur në një të ardhme jo shumë të largët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   liam dijo

    hej redaktor eshte gabim pasi teknologjia e mikroleduar eshte shume e shtrenjte nje panel LCD 5 inç kushton 15 dollare 70 ose 80 dollare i amoled 5 dollar 300 inç mikrolli XNUMX inç XNUMX aty shikon gjithcka