Apple negocion me Sharp furnizimin e ekraneve OLED për gjeneratën e ardhshme të iPhone

IPhone AMOLED

Apple aktualisht përdor teknologjinë e ekranit LCD për iPhone, por kjo duket se do të ndryshojë vitin e ardhshëm me iPhone të ri të përfolur për 2017, pas ndryshimeve të vogla të dizajnit në iPhone 7. Shumë raporte kanë thënë IPhone i gjeneratës tjetër, i quajtur 'iPhone 8', do të shfaqë ekran OLED për herë të parë. Sot doli një raport Bloomberg duke treguar se Apple po negocion me Sharp për prodhimin e ekraneve OLED për telefonat e tyre.

Tani për tani, produkti i vetëm i Apple që përdor një ekran OLED është Apple Watch. Ekranet OLED kanë kontrast më të mirë sesa ekranet LCDpasi nuk ka dritë të pasme të përfshirë me OLED. Ato kanë drita individuale të pikselëve, kështu që kur shfaqet ngjyra e zezë, pikselët fjalë për fjalë fiken dhe nuk lëshojnë aspak dritë. Ata gjithashtu kanë shumë më pak ikje të energjisë kur shfaqet ndërfaqja e zezë pasi pjesa më e madhe e ekranit thjesht mund të jetë e fikur, një tipar që shfrytëzohet nga ndërfaqja e errët e përdorimit të Apple Watch.

Ekranet OLED ofrojnë raporte shumë të mira kontrasti dhe konsum të ulët të baterisë kur shfaqja e përmbajtjes është e errët (kjo çon në disa zëra për një "mënyrë të errët" për iOS 11). Ndodh gjithashtu që të jetë një përbërës më i hollë i ekranit krahasuar me ekranet LCD për shkak të mungesës së dritës së pasme. Të gjitha këto tipare janë të dobishme për iPhone-in e ardhshëm. Ekranet OLED gjithashtu mund të jenë të lakuara dhe në formë fleksibël, e cila lejon elemente të dizajnit siç është ekrani i lakuar në anët. Samsung e bën saktësisht këtë me pajisjet e saj si Samsung Galaxy S7.

Samsung, konkurrenti kryesor i Apple në hapësirën për smartphone, ka përdorur shfaqje OLED në telefonët e saj Samsung Galaxy për shumë vite. Me sa duket 2017 do të jetë viti i ekranit OLED për të qenë pjesë e iPhone.

Raporti thotë se Sharp mund të mbyllë marrëveshjen me Apple nëse mund të premtojë mjaft "kapacitet prodhimi". Më herët sot, Sharp njoftoi një investim prej 500 milion dollarësh për prodhimin e ekraneve OLED, por përfitimet e kësaj nuk do të shihen deri në fund të vitit 2018. Në përgjithësi, Apple pëlqen të ketë kompani të ndryshme që furnizojnë pjesë për produktet e saj. Ndërsa zvogëlon rrezikun të ngushticave të performancës dhe i lejon ata të negociojnë çmime më të mira, sepse një kompani e vetme nuk kontrollon të gjithë zinxhirin e furnizimit të një përbërësi të caktuar.

IPhone 8 do të përballet me një ridizajnim të madh të telefonit, duke lënë pas modelin e përsëritur të iPhone 7, iPhone 6s dhe iPhone 6. Apple me sa duket po synon një "dizajn xhami" me butonin e shtëpisë dhe sensorin e prekjes ID të integruar në ekran.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alvaro G. dijo

  Merrni paratë e mia ju lutem ... !!! Ma jep tani ... !!!!! 😛

 2.   Monitor dijo

  Unë tashmë po kursej për iPhone 8 të ardhshëm, 10 vjetorin.
  Një simbol për ata prej nesh që kemi pasur iPhone të ndryshëm që nga fillimi i tij, në vitin 2007.
  Ne do të qëndrojmë të akorduar.

  1.    iOS-të dijo

   Po kursen tashmë? Hahahaha, mirë, unë jam një krah tipik një javë para lansimit, shes 7, marr me qira 300 €, pastaj heq TVSH-në dhe iPhone 8 siç quhet