Ekranet më të forta të palosshme janë patentat e reja të Apple

iPhone i palosshëm

Patentat e Apple mund të thonë shumë ose të mos thonë asgjë në varësi të mënyrës sesi e shikoni. Në këtë rast kemi një të re patenta e regjistruar dhe e botuar në Zyrën e Patentave dhe Markave të SHBA, ku mund të shihni se si Apple po hulumton dhe zhvillon shfaqje fleksibël.

Në këtë rast është një patentë që tregon një lloj veshjeje në ekranin e palosshëm që do të ishte në gjendje të përballonte përkuljen e plotë për një iPhone të palosshëm. Moda për pajisjet e palosshme mund të pushojë së qeni një modë në kohën kur kompanitë vendosin bast mbi të dhe në të Apple ka hulumtuar për një kohë të gjatë.

Tani për tani, prodhuesi i vetëm që ka nisur me të vërtetë me këto ekrane dhe telefona inteligjentë të palosshëm është Samsung, po, është rivali i drejtpërdrejtë i Apple në këtë kuptim dhe duket se po ecin shumë mirë, veçanërisht në versionin e dytë të pusit- i njohur Galaxy Flex. Sigurisht, nuk duhet të harrojmë problemet në modelin e parë. Trueshtë e vërtetë që më vonë Huawei dhe firmat e tjera lançuan modelet e tyre të palosshme të smartphone, por Deri më sot ai që reziston mund të themi se është ai i  Kompania Samsung megjithëse çmimi i tij është me të vërtetë i lartë.

Apple nga ana e saj mbetet anash tani për tani por kjo nuk do të thotë që nuk heton ose përdor R&D për këto lloje ekranesh. Në këtë rast është një patentë e një shtresë mbrojtëse për t'i rezistuar thyerjeve të mundshme në ekranet e palosshme, si dhe për të përmirësuar rezistencën ndaj gërvishtjeve dhe qëndrueshmërinë e tyre. 

Hulumtimi me këtë material nuk është i çuditshëm dhe fakti është se modeli i ri iPhone 12 shton një material tjetër në xham që kemi parë në të gjithë iPhone të mëparshëm, mund të jetë më mirë ose më keq, por është diçka që Apple ka punuar në Ashtu si ky lloj materiali për një ekran që është i aftë të paloset brenda ose jashtë pa u thyer, ne do të shohim nëse i shohim ndonjëherë ato ose mbetet në një patentë tjetër për firmën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.