Ekrani i Galaxy S7 është më i miri i sotëm

samsung-galaxy-s7

Sipas ekspertëve në DisplayMate Technologies, ekrani i ri që përfshin të riun Samsung Galaxy S7 është ekrani më i mirë që keni parë deri më tani në një smartphone. Sipas thashethemeve që lidhen me ekranet e ardhshme të iPhone, Apple do të përdorë këtë lloj ekrani në dy ose tre vitet e ardhshme, falë marrëveshjes që ka arritur me LG dhe Samsung për prodhimin masiv të ekraneve OLED.

Ekrani i Samsung Galaxy S7 i ri është dukshëm më i mirë se ai i paraardhësit të tij, përfshirë një rritje të shkëlqimit 29% krahasuar me S6. Përveç kësaj, shfaqja e ekranit është përmirësuar shumë në mjedise të ndritshme dhe në konsumin e baterisë është shumë më efikase.

galaktikë-s7-1

Nëse krahasojmë ekranin e ri të Galaxy S7 me Shënimin 5, ne kontrollojmë ekrani i ri S7 ofron më shumë shkëlqim, saktësi ngjyrash, kontrast dhe dukshmëri në dritën e drejtpërdrejtë. Ky ekran i ri përdor nën-pikselë që përmirësojnë mprehtësinë e figurës duke trajtuar ngjyrat e kuqe, jeshile dhe blu si elemente të veçantë të figurës. Sipas Display Mate kjo teknologji mund të japë ndjesinë e të pasurit 3 herë më shumë rezolucion se sa ato në të vërtetë kanë.

Përmirësimet e mëdha që Samsung ka marrë në ekranet OLED, kanë një numër përparësish të konsiderueshme mbi panelet LCD tradicionale. Për fillestarët, ata janë më të hollë dhe të lehtë, gjë që ju lejon të krijoni pajisje me një buzë ekrani më të vogël. Për më tepër, kohët e përgjigjes janë më të shpejta, përmirësojnë këndin e shikimit, harxhojnë më pak energji dhe gjithashtu ofron opsionin Gjithmonë i ndezur, i cili na tregon informacion në ekran vazhdimisht pa ndikuar shumë në konsumin e baterisë.

samsung-galaktikë-s7-1

Teknologjia OLED po bëhet rivali kryesor i ekraneve LCD. DisplayMate pretendon se ekranet LCD ato janë më efikase nëse flasim për konsum të energjisë kur shfaqen kryesisht ngjyrat e bardha. Sidoqoftë, kur fillojmë të përziejmë ngjyrat, teknologjia OLED qëndron shumë më lart se ekranet LCD duke rregulluar shumë konsumin e energjisë.

Apple ka përdorur ekrane të ndryshëm LCD në pajisjet e saj, që nga modeli i parë i lëshuar në treg në vitin 2007, por siç ju kemi informuar në disa raste nga iPhone News, Apple synon të adoptojë teknologjinë OLED për iPhone-ët e rinj që dalin në treg duke filluar nga 2018.. Për dy vjet, teknologjia në lidhje me këto ekrane me siguri do të ketë përparuar edhe më shumë, kështu që Apple do të jetë në gjendje të përfitojë prej tyre. Ndërsa përdoruesit do të duhet të vazhdojnë të vuajnë nga cilësia e ekraneve aktuale LCD, ku të bardhët nuk janë kurrë të bardhë dhe zezakët nuk janë kurrë të zinj.

Aktualisht pajisja e vetme që përdor teknologjinë OLED është Apple Watch. Në Apple Watch mund të shohim se sa e zeza është plotësisht e zezë dhe jo si në iPhone, ku e zeza është një lloj gri shumë e errët, por kurrë nuk bëhet e zezë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Anthony dijo

    countdown mollë efficiency efikasiteti i baterisë shoqëruar me rezolucion dhe shkëlqim konkurrues