Ekrani Pixel 2 XL merr një breshëri kritikash

Imazhi origjinal Verge

Google Pixel 2 XL i ri është padyshim një prej terminaleve më të mirë që mund të blihet për momentin, në nivelin e iPhone të ri ose terminalet më të mirë të Samsung. Kjo mbështetet nga specifikimet dhe çmimi i saj, dhe duke pasur, për momentin, kamerën më të mirë në një pajisje të lëvizshme sipas DxOMark. Sidoqoftë kur flasim për ekranin, një nga elementët më të rëndësishëm në një smartphone, duket se gjërat ndryshojnë shumë.

Dhe kjo Ekrani i ri i Pixel 2XL, i prodhuar nga LG dhe i llojit OLED, duket se nuk plotëson atë që duhet të kërkohet nga një pajisje me atë çmim, dhe kështu thonë rishikimet e para të botuara, të tilla si The Verge, në të cilën korrespondojnë disa nga imazhet në këtë artikull që e demonstrojnë atë.

Imazhi origjinal Verge

Kjo imazh është e njëjtë me atë të kokës por më afër. Ato janë foto direkte të ekraneve të iPhone 8 Plus (majtas) dhe Pixel 2 XL të ri (djathtas). Ju mund ta vlerësoni në mënyrë të përkryer sesi ngjyrat e pajisjes së re Google nuk përputhen me realitetin, me tone shumë më të theksuara të gjelbërta sesa në iPhone. Kjo është diçka që mund të rregullohet sipas Google përmes softuerit që kalibron ekranin për t'i dhënë pak a shumë intensitet ngjyrave të tjera dhe kështu Google i është përgjigjur këtyre kritikave. Por ajo që nuk ka zgjidhje është ajo që shton The Verge më poshtë.

Imazhi origjinal Verge

Dhe a është kjo, ashtu si ekranet e para Samsung OLED, kur e shikoni nga një kënd tjetër përveç idealit, ngjyrat shtrembërohen. Ne mund ta shohim atë në imazhin e mësipërm, ku ikonat që duhet të jenë të bardha në shiritin e statusit shfaqen me më shumë kaltërosh ndërsa zmadhohen në të djathtë.

Imazhi origjinal Ars Technica

Nëse krahasojmë Pixel 2 XL me vëllain e tij të vogël, Pixel 2, ekrani OLED i të cilit është bërë nga Samsung, do të vërejmë problemin tjetër me ekranin e XL: kokërrëzimin. Ekrani është larg nga paraqitja e një imazhi të pastër, përkundrazi e kundërta. Ka zona me kokrra dhe madje edhe me ndriçim të ndryshëm që e bëjnë rezultatin përfundimtar mjaft të ardhur keq për një pajisje të kësaj kategorie.

Clearshtë e qartë se teknologjia OLED e LG është ende shumë larg nga të përsoset, dhe Tani mund të kuptojmë pse Apple ka zgjedhur Samsung si furnizuesi i vetëm i ekraneve për iPhone X të saj, terminali i parë i kompanisë që përdor ekranet OLED.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.